Profitovali z COVID-u, Bratislava zakročila: Riaditeľ pohrebníctva Marianum vo svojej funkcii končí
- Bratislavské pohrebníctvo Marianum profitovalo z COVID-u
- Účtovali si privysoké a neprimerané ceny
- Riaditeľ Boris Šamko zlyhal aj pri prerozdeľovaní vakcín, zaočkoval sa on sám
- Boris Šamko vo funkcii riaditeľa končí
- Bratislavské pohrebníctvo Marianum profitovalo z COVID-u
- Účtovali si privysoké a neprimerané ceny
- Riaditeľ Boris Šamko zlyhal aj pri prerozdeľovaní vakcín, zaočkoval sa on sám
- Boris Šamko vo funkcii riaditeľa končí
Denník SME včera informoval o kuriozitách, ktoré sa diali v bratislavskom pohrebníctve Marianum. Účtovali si vysoké a neprimerané ceny za prácu so zosnulými, ktorí boli pozitívni na COVID-19. Nedôstojné však boli aj podmienky pre pracujúcich. Boris Šramko navyše neeticky prerozdelil pridelené vakcíny. Namiesto toho, aby ich distribuoval zamestnancom, ktorí sú v najčastejšom styku s pozitívnymi, zaočkoval právničku, kontrolórku a samého seba. Bratislava ako vlastník pohrebníctva už zakročila.
Boris Šramko vo svojej funkcii končí. Dôvodom je jeho konanie a opakovaná nespokojnosť s jeho prístupom. Dočasným riadením je poverený súčasný zamestnanec mestského pohrebníctva Juraj Kšiňan. TASR o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
Šramkovo konanie je podľa mesta neospravedlniteľné. Nespochybňuje, že pracovníci pohrebníctva používajú ochranné prostriedky pri zaobchádzaní so zosnulými, ktorí boli pozitívni na ochorenie COVID-19. „Ceny za tieto opatrenia, ktoré sa riaditeľ rozhodol účtovať pozostalým, boli ale neprimerané, nevhodné a nedôstojné,“ uviedla Rajčanová.
Kráľ egoizmu
Rovnako nesprávne postupoval, keď tri vakcíny, ktoré boli k dispozícii pre pohrebníctvo ako kritickú infraštruktúru, nedal k dispozícii najviac exponovaným zamestnancom, ale očkovanie využil pre seba a dvoch administratívnych pracovníkov. Za tento postup riaditeľa mestskej organizácie mesto obyvateľom Bratislavy ospravedlnilo.
„Riaditeľ organizácie pridelil vakcíny podľa subjektívneho vyhodnotenia. Mesto o tomto nebolo informované. Vakcíny mala organizácii sprístupniť nemocnica pre riziko kontaktu s pozitívnymi zosnulými, čo však nie je prípad vybraných pozícií, preto sa s týmto postupom nemôžeme stotožňovať,“ vysvetľuje pre denník SME Katarína Rajčanová.
Mesto vzhľadom na opakovanú nespokojnosť s jeho prístupom ešte koncom minulého roka rozhodlo o výmene vedenia. Na konci februára bolo zverejnené aj výberové konanie na pozíciu nového riaditeľa. Pohrebníctvo je však podľa mesta nutné stabilizovať ihneď.
Marianum zároveň už nebude pozostalým účtovať príplatky za bezpečnostné opatrenia pri základnom zaobchádzaní so zosnulými po ochorení COVID-19 a poplatok za tieto opatrenia pri doplnkových službách znižuje na absolútne minimum.
Rizikom pre zamestnancov je podľa Rajčanovej nielen zaobchádzanie so zosnulými, ale aj kontakt s pozostalými, keďže pohreby chodia vybavovať aj infikovaní ľudia. „V tejto situácii obzvlášť potrebujeme mať funkčné pohrebníctvo. Sme ale presvedčení, že tak ako mnohé iné organizácie, ktoré znášajú dodatočné náklady v dôsledku protipandemických opatrení, aj tieto náklady na ochranu zamestnancov pohrebníctva musia ísť na účet mesta,“ dodala.
Profitoval z COVID-u
„Mrzí ma, že riaditeľ pohrebníctva Marianum pán Šramko sklamal našu dôveru a v neľahkej situácii pre pozostalých neprejavil dostatočnú empatiu. Riešiť bezpečnosť zamestnancov za neprimerané náklady pozostalých nie je v súlade s našimi predstavami a požiadavkami na dobrú službu verejnosti. Sme presvedčení, že ochrana zamestnancov musí mať prioritu, ale tak ako mnohé iné organizácie, ktoré znášajú dodatočné náklady v dôsledku protipandemických opatrení, aj náklady na ochranu zamestnancov pohrebníctva musia ísť na účet mesta,“ reagoval primátor mesta.
Mrzí ma, že riaditeľ pohrebníctva Marianum pán Šramko sklamal našu dôveru a v neľahkej situácii pre pozostalých…
Uverejnil používateľ Matúš Vallo má rád Bratislavu Streda 10. marca 2021
Na praktiky pohrebníctva poukázal ako prvý denník SME. Informoval, že Marianum si účtuje za štyri ochranné obleky pri manipulácii s telom 434 eur. Tvrdí, že ich trhová cena pritom nie je ani štvrtinová a dezinfekcia na priestory stojí niekoľko eur. Nacenil súpravu ochranných pomôcok pre jedného lekára na COVID-oddelení. Trhové ceny za jeden kompletný oblek, návleky na nohy, respirátor FFP3, ochranný štít, čiapku, ochranné okuliare a dva kusy rukavíc sú u bežných dodávateľov 25 eur.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, SME , Facebook Matúša Valla