Prognózy sa konkretizujú: Vieme, aká zima nás čaká, ovplyvní ju jav El Niño

  • Čoskoro sa začne zima a prognózy začínajú byť konkrétnejšie
  • Tá, ktorá sa týka sneženia, prešla zmenou
sneh
Ilustračný obrázok Unsplash/Filip Bunkens
  • Čoskoro sa začne zima a prognózy začínajú byť konkrétnejšie
  • Tá, ktorá sa týka sneženia, prešla zmenou

Október 2023 bol mimoriadne teplý. Informuje o tom slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti s tým, že najvyššiu priemernú mesačnú teplotu vzduchu (14,5 stupňa Celzia) namerali v októbri v Bratislave-Mlynskej doline. Naopak, najnižšiu (8,3 stupňa) v obciach Mlynky a Stratená.

„Absolútne najnižšia teplota vzduchu v polohách do 1 000 metrov nad morom bola nameraná 18. októbra v obci Čierny Balog, mínus 6,6 stupňa Celzia,“ priblížil SHMÚ. Absolútne najvyššiu teplotu vzduchu namerali 13. októbra v Kráľovej pri Senci, a to 28,2 stupňa Celzia.

Najnižší mesačný úhrn zrážok SHMÚ zaznamenal na stanici Moravský Svätý Ján (39,6 milimetra). Veľmi nízky úhrn zrážok bol aj na staniciach Holíč, Šaštín, Spišské Vlachy, Leles, Smrdáky a Radošovce. Najvyšší mesačný úhrn zrážok zaznamenali na stanici Jasná (189,9 milimetra). Vysoký úhrn bol aj na staniciach Jarabá, Vyšná Boca, Králiky a Harmanec. 

Čoskoro sa začne zima a keďže sme k nej bližšie, jej prognózy začínajú byť konkrétnejšie. Tá, ktorá sa týka sneženia, prešla zmenou.

Informuje o tom portál iMeteo s tým, že podľa prognóz od ECMWF by sa množstvo sneženia počas zimných mesiacov malo stať podpriemerným. Snežiť síce bude, no jeho množstvo by počas zimy 2023 malo byť pod dlhodobým normálom. To isté vyplýva aj z modelu UKMO.

Podľa týchto modelov bude tohtoročná zima slabá, a to najmä čo sa týka snehu. Spôsobí to jav El Niño, ktorý počas zimy bude na severnej pologuli, kde výrazne ovplyvní počasie.

Čo je vlastne El Niño? Odborník to vidí jasne >>>

K tejto téme sme v minulosti oslovili meteorológa Petra Jurčoviča. 

Jurčovič vysvetľuje, že El Niño je jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka. „Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka.“

Podľa odborníka je normálne, že v oceánoch po svete existujú prevládajúce prúdy. Ako má Európa Golfský prúd, tak má pobrežie Južnej Ameriky Peruánsky prúd. Ide o prúd studenej vody od Antarktídy, ktorý smeruje k rovníku pozdĺž pobrežia Čile a Peru.

„Keďže v oblasti rovníka prevažujú na základe rotácie Zeme východné prúdy, čiže voda prúdi od strednej Ameriky smerom k Ázii, je tam veľmi teplá voda. Do toho prichádza od juhu tento studený prúd, čo znamená, že pri pobreží Peru za tie minulé storočia bolo zvykom, že rybári sa tam plavili a chytali ryby,“ hovorí Jurčovič s tým, že všetko bolo v poriadku, pretože planktón sa vyvíja v studenej vode, ktorá sa od Antarktídy dostala až do Peru.

Upozorňuje však na to, že môže nastať situácia, kedy toto prúdenie v rámci rovníka zoslabne. 

„Pri prednáškach to vysvetľujem tak, že keď je človek v bazéne a rozhýbe vodu z jednej strany na druhu a vzniknú vlny, najprv to ide jedným smerom. To znamená, že od Strednej Ameriky k Filipínam. Niekedy toto prúdenie zoslabne a táto natlačená voda, ktorá je zvýšená hladina oceánu pri Filipínach, sa nutne začína vracať naspäť,“ vysvetľuje ďalej.

Toto prúdenie sa tak obráti z východného na západné. Znamená to, že teplá voda, ktorá je v tom oceáne, začína prúdiť opačným smerom, čiže smerom k Peru.

„Výsledný efekt je podľa Jurčoviča taký, že keď sa k pobrežiu Peru dostane teplá voda a nie je tam tá studená s planktónom, tak rybári odrazu hladujú. Keď tam nie je planktón, nie sú tam ani ryby. Tento jav sa teda pozoruje veľmi často pred Vianocami, a preto aj peruánski rybári tento jav nazvali El Niño, čo v preklade znamená niečo ako Ježiško (v preklade do slovenčiny doslova malý chlapec, pozn. red.).“

Čítajte viac z kategórie: Počasie

Zdroje: TASR, SHMÚ, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá