Prognózy sa konkretizujú: Vieme, aká zima nás čaká, ovplyvní ju jav El Niño

  • Čoskoro sa začne zima a prognózy začínajú byť konkrétnejšie
  • Tá, ktorá sa týka sneženia, prešla zmenou
sneh
Ilustračný obrázok Unsplash/Filip Bunkens
  • Čoskoro sa začne zima a prognózy začínajú byť konkrétnejšie
  • Tá, ktorá sa týka sneženia, prešla zmenou

K tejto téme sme v minulosti oslovili meteorológa Petra Jurčoviča. 

Jurčovič vysvetľuje, že El Niño je jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka. „Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka.“

Podľa odborníka je normálne, že v oceánoch po svete existujú prevládajúce prúdy. Ako má Európa Golfský prúd, tak má pobrežie Južnej Ameriky Peruánsky prúd. Ide o prúd studenej vody od Antarktídy, ktorý smeruje k rovníku pozdĺž pobrežia Čile a Peru.

„Keďže v oblasti rovníka prevažujú na základe rotácie Zeme východné prúdy, čiže voda prúdi od strednej Ameriky smerom k Ázii, je tam veľmi teplá voda. Do toho prichádza od juhu tento studený prúd, čo znamená, že pri pobreží Peru za tie minulé storočia bolo zvykom, že rybári sa tam plavili a chytali ryby,“ hovorí Jurčovič s tým, že všetko bolo v poriadku, pretože planktón sa vyvíja v studenej vode, ktorá sa od Antarktídy dostala až do Peru.

Upozorňuje však na to, že môže nastať situácia, kedy toto prúdenie v rámci rovníka zoslabne. 

„Pri prednáškach to vysvetľujem tak, že keď je človek v bazéne a rozhýbe vodu z jednej strany na druhu a vzniknú vlny, najprv to ide jedným smerom. To znamená, že od Strednej Ameriky k Filipínam. Niekedy toto prúdenie zoslabne a táto natlačená voda, ktorá je zvýšená hladina oceánu pri Filipínach, sa nutne začína vracať naspäť,“ vysvetľuje ďalej.

Toto prúdenie sa tak obráti z východného na západné. Znamená to, že teplá voda, ktorá je v tom oceáne, začína prúdiť opačným smerom, čiže smerom k Peru.

„Výsledný efekt je podľa Jurčoviča taký, že keď sa k pobrežiu Peru dostane teplá voda a nie je tam tá studená s planktónom, tak rybári odrazu hladujú. Keď tam nie je planktón, nie sú tam ani ryby. Tento jav sa teda pozoruje veľmi často pred Vianocami, a preto aj peruánski rybári tento jav nazvali El Niño, čo v preklade znamená niečo ako Ježiško (v preklade do slovenčiny doslova malý chlapec, pozn. red.).“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, SHMÚ, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá