„Progresívna hystéria,“ kritizuje Šutaj Eštok. Matovič ho nazval „kráľom“. Politici sa pustili do študenta, ktorý odmietol podať ruku Pellegrinimu

  • Ministri kritizujú študenta, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi
  • Na študenta útočia aj Bombic s Daňom
  • Daňo však neskončil len pri slovách
eštok, študent
Reprofoto: TA3, TASR/ Pavel Neubauer
  • Ministri kritizujú študenta, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi
  • Na študenta útočia aj Bombic s Daňom
  • Daňo však neskončil len pri slovách

Slávnostné oceňovanie úspešných študentov v Prezidentskom paláci sa zmenilo na politickú tému dňa. Devätnásťročný Simon Omaník, držiteľ bronzovej medaily zo Stredoeurópskej matematickej olympiády, odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu. V utorok (14.1.) sa k situácii kriticky vyjadrili minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), minister školstva Tomáš Drucker aj generálny prokurátor Maroš Žilinka . 

Simon na ceremóniu prišiel so žlto-modrou stuhou na saku a gesto bolo cielené. „S prezidentom Pellegrinim mám osobný a politický problém preto, že podľa mňa sa dostal do paláca podvodom a klamstvom na ľuďoch. Okrem evergreenu populistických sľubov o lacných potravinách a lacnom plyne, ktoré populisti opakujú každé voľby, aj obvinil svojho protikandidáta z toho, že nás pošle do vojny na Ukrajine,“ povedal pre Denník N

Incident, ktorý sa odohral počas oceňovania 35 úspešných medailistov z medzinárodných predmetových olympiád, vyvolal ostré reakcie politikov. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vidí v študentovom geste symbol súčasnej doby.

Šutaj Eštok o „progresívnej hystérii“

Predseda Hlasu na sociálnej sieti uviedol, že podanie ruky ľudia už tisícky rokov vnímajú ako symbol mierumilovnosti. „Ak niekomu bola podaná otvorená dlaň, znamenalo to, že v nej dotyčný nemá zbraň a má čisté úmysly. Dnes je to bežné gesto, ale hodnoty, ktoré pôvodne symbolizovalo, v ňom ostali.“

Podľa neho je nepodanie ruky prezidentovi z dôvodu, že má niekto vlastný politický názor, smutným symbolom dnešnej doby. „Je to dôsledok opozičnej progresívnej hystérie, ktorá znevažuje každého, kto nevolí ich. Spolu s vlajkou Ukrajiny, teda štátu, ktorý je stále vo vojne, a v kontexte nedávneho atentátu na premiéra je to presný opak pôvodného významu podania ruky,“ uviedol.

Reakcie politikov boli okamžité

Minister školstva Tomáš Drucker vyjadril poľutovanie nad politizáciou slávnostného aktu. „Veľmi ma ľudsky mrzí situácia, ktorá nastala dnes v Prezidentskom paláci pri oceňovaní študentov, ktorí uspeli na medzinárodných predmetových olympiádach,“ poznamenal Drucker.

Ako uviedol, on sám požiadal Pellegriniho, aby ocenených študentov a študentky osobne prijal a aby im ako hlava štátu prejavil uznanie a vďaku. „Mrzí ma, že sa tento akt stal predmetom politiky, osobne preto, že systematicky a stále bojujem za to, aby školstvo nebolo predmetom politiky,“ dodal.

Vyjadrenia sa nezdržal ani generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý považuje študentovo správanie za nemiestne a zneucťujúce voči autorite prezidenta.

„Demonštratívne odmietnutie podania ruky prezidentovi Slovenskej republiky považujem nielen za smutnú vizitku slovenskej reality, ale najmä za nemiestny a zneucťujúci prejav k autorite a vážnosti prezidenta Slovenskej republiky,“ píše Žilinka na sociálnej sieti.

Podanie ruky rozpútalo diskusie

Incident skutočne vyvolal búrlivé reakcie naprieč politickým spektrom. Zatiaľ čo Igor Matovič označil študenta za „kráľa“, Eduard Chmelár zastáva opačný názor. „Ak by sme si neslušné správanie ospravedlňovali vlastnými subjektívnymi úsudkami, celé Slovensko by sa prestalo zdraviť a podávať si ruky,“ napísal na sociálnej sieti.

„Nadaný mladý matematik, ktorý pri udelení ceny v Grassalkovičovom paláci odmietol podať ruku prezidentovi republiky, má možno vysoké IQ, ale EQ má na bode mrazu. Toto nikdy nemôže byť prejav odvahy, ako sa vytešujú červené denníčky spolu s časťou opozície, ale prejav obludnej nevychovanosti,“ píše Chmelár.

Do diskusie sa zapojil aj bývalý minister školstva Juraj Draxler, ktorý poukázal na iný aspekt problému. Hovorí o nedostatočnej podpore talentovaných študentov zo strany štátu. „Našim mladým nadaným matematikom, ale aj študentom chémie, fyziky alebo venujúcim sa robotike, sa stále v medzinárodných súťažiach darí. Ale deje sa to napriek, nie vďaka štátu,“ upozornil.

Daňo sa bol pozrieť v škole, kde Omaník študuje

Nenávistný slovník používajú na študenta aj extrémista Daniel Bombic a youtuber Martin Daňo. Na Bombica sú vydané 3 medzinárodné zatykače pre extrémizmus aj kyberšikanu. Daňa zas podľa denníka SME obžalovali z výtržníctva, k čomu má pridané aj prečiny podnecovania, pohŕdania súdom a tiež ohováranie a neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi.

Bombic zverejnil na svojej sociálnej sieti fotografiu Omaníka s dúhovou vlajkou. Upozornil na to portál Aktuality. Študenta pritom nazval „ďalším členom typickej cieľovky dnešného establishmentu“. „LGBTI, homosexualita, Ukrajina, atd atd, VPN, protesty, vlajočky, 40 kíl, vyhliadky do života – nula,“ napísal.

Daňo však neskončil len pri slovách, zašiel ešte ďalej. Zbiera o študentovi informácie a vyzýva, aby mu ich ľudia posielali. „V prípade študenta nás zaujíma – aké sú rodinné pomery, pôsobenie a ambície a jeho vzťahy, aby sme poznali pohnútky, ktoré ho k tomuto činu viedli,“ píše. Dokonca sa mal pozrieť osobne na škole, kde Omaník študuje. Konkrétne našiel triedu, v ktorej sedí.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: FB/Matúš Šutaj Eštok, Denník N, FB/Tomáš Drucker, SITA, FB/Igor Matovič, FB/Juraj Draxler

Najnovšie videá

Trendové videá