Opacha, ktorá straší Bratislavu viac ako 30 rokov. Štát odhalil, čo urobí s ruinou nemocnice Rázsochy

  • Verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa projektu Rázsochy aktuálne nie je ukončené
  • Proces sa nachádza vo finálnej fáze hodnotenia žiadostí
rázsochy
Facebook/Juraj Georg Ševčík Facebook/Teraz.sk
  • Verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa projektu Rázsochy aktuálne nie je ukončené
  • Proces sa nachádza vo finálnej fáze hodnotenia žiadostí

Ministerstvo zdravotníctva SR stále počíta s projektom výstavby novej nemocnice Rázsochy v Bratislave. Ako informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová, verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa projektu Rázsochy aktuálne nie je ukončené.

Proces sa nachádza vo finálnej fáze hodnotenia žiadostí. „Nová Univerzitná nemocnica v Bratislave je jednou z priorít ministerstva zdravotníctva, odborníci z ministerstva tiež plnohodnotne analyzujú trh a možnosti. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský priebežne navštevuje nemocnice a posudzuje už existujúce projekty,“ povedala Eliášová.

zdroj: Facebook/Andrej Kiska

Zdravotníctvo v problémoch

Reštart slovenského zdravotníctva by mal zabezpečiť aj plán obnovy. „Dajú sa do pohybu reformy a investície. Úžitok z plánu obnovy tak budú mať pacienti i samotní zdravotníci bez ohľadu na to, v akej právnej forme zdravotnícke zariadenie poskytuje zdravotnú starostlivosť,“ podotkla Eliášová.

Ministerstvo priznáva, že slovenské zdravotníctvo sa dlhé roky borilo s problémami. Chronická zadlženosť nemocníc či kopiace sa faktúry po lehote splatnosti si podľa ministerstva vyžadujú zásah a systematické riadenie. „V organickom prepojení reforiem a investícií, ktoré obsahuje plán obnovy, je cesta ku kvalitnému a ekonomicky udržateľnému zdravotníctvu,“ dodala Eliášová.

zdroj: Facebook/Juraj Georg Ševčík

Vylepšenie neodkladnej zdravotnej starostlivosti

Rezort zdravotníctva počíta v rámci plánu obnovy s optimalizáciou siete nemocníc, reformou prípravy investičných projektov v zdravotníctve, s centralizáciou riadenia najväčších nemocníc, s optimalizáciou siete akútnej zdravotnej starostlivosti, s novou definíciou neodkladnej zdravotnej starostlivosti či s reformou poskytovania všeobecnej starostlivosti o dospelých, deti a dorast.

„Rokuje sa zároveň o ďalších zdrojoch na výstavbu zdravotníckych zariadení z nového eurofondového obdobia,“ konštatovala Eliášová.

zdroj: Facebook/Juraj Georg Ševčík

Bratislavská opacha

S výstavbou tohto bratislavského strašiaka sa začalo v roku 1987. Ide o fakultnú nemocnicu, ktorej súčasťou mali byť aj posluchárne, laboratóriá, internáty a ostatná občianska vybavenosť. Projekt sa nachádza v mestskej časti Lamač a začiatkom 90. rokov bol veľmi nenápadne utlmený.

Z pôvodného projektu sa v priebehu 30 rokov dokončila iba hrubá stavba. V niektorých častiach bola nainštalovaná vzduchotechnika a okná a kotolňa boli dokončené na 90 %.

zdroj: Facebook/Diana Muranska

K projektu v roku 1997 pribudla aj jednotka intenzívnej starostlivosti, heliport a príjazdová cesta pre sanitky. Do stavby boli preinvestované približne 2 milióny slovenských korún, o ktoré sa postaral Vladimír Mečiar. Už 31. októbra 2000 bolo financovanie projektu zastavené Mikulášom Dzurindom.

Zúfalú situáciu chceli vziať do vlastných rúk aktivisti z mestskej časti Bratislava-Lamač. Tí chceli zachrániť investície a hrubú stavbu dobudovať aspoň ako vedecko-technický park.

Vlna kritiky

Tento zámer si napokon osvojil aj magistrát a alternatívu vzal na vedomie. Nemocnica však v tomto stave zostala dlhé roky a nikto nič neriešil. Areál nebol dobre zabezpečený, a preto sa veľmi rýchlo stal útočiskom vandalov i zlodejov.

Hoci sa projekt riešil veľmi dlho, ministerstvo zdravotníctva nemalo na jeho dostavbu peniaze, budova tak chátrala ďalej.

Mali byť pýchou, no skončili ako hanba. Toto sú najznámejšie nedostavané budovy Slovenska

V roku 2018 sa ukázalo, že budova nevyhovuje štandardom a vláda Roberta Fica sa zhodla na jej zbúraní. To malo stáť približne 17 miliónov eur a krok bol kritizovaný viacerými odborníkmi. Aj napriek nej sa búracie práce začali 13. augusta 2019. 

„Keď sa postupom času stavba a jej zabudované konštrukcie, materiály či technológie zdevastovali, bolo mi do plaču,“ povedal hlavný architekt Jindřich Martin, pre ktorého bol celý projekt veľkou výzvou. Nemocnica mala zabezpečovať nielen diagnostiku a liečbu, ale aj výchovu mladých lekárskych kádrov a vedecké pracoviská. 

K búraniu budovy sa vyjadril aj bývalý poslanec SNS Štefan Zelník„Je škoda búrať Rázsochy. Mnohé veci sú nadimenzované tak, že vyhovujú aj dnes,“ povedal v roku 2019. Zároveň dodal, že ako štátny tajomník v minulosti trval na dostavaní nemocnice. Ak by sa tak stalo, nemocnica mohla byť plne funkčná už v roku 2019. 

zdroj: TASR

S dobrým stavom projektu súhlasil aj Marek Krajčí. „Teraz je to už relatívne starý skelet, ale súhlasím, že je relatívne zdravý, aj keď mnohé veci nie sú vyhovujúce,“ povedal s tým, že peniaze použité na búranie mohli byť použité na stavbu. 

Nová nemocnica

Súťaž na nový projekt bola vyhlásená v júni 2019 s tým, že pozemok na Rázsochách bol na výstavbu pripravený. Na mieste tejto opachy vznikne nová univerzitná nemocnica, ktorej otvorenie sa kvôli pandémii posúva.

„Ministerstvo zdravotníctva vyvíja maximálne úsilie, aby nemocnica na bratislavských Rázsochách začala fungovať v praxi čo najskôr, avšak s prihliadnutím na pandémiu ochorenia COVID-19 nie je termín otvorenia nemocnice, avizovaný bývalým vedením ministerstva zdravotníctva, aktuálny,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v januári 2021 pre denník Pravda

zdroj: Facebook/Teraz.sk

„Cena novej plánovanej nemocnice na Rázsochách 263 miliónov eur, ktorú schválila vláda, je extrémne vysoká a nová vláda bude musieť znova celý projekt prehodnotiť,“ napísal v auguste, ešte za vlády Roberta Fica, na svoj Facebook Andrej Kiska. 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá