Prokremeľský analytik bez servítky: Rusko je v hrozivej situácii, oslobodzovanie územia v Kursku môže trvať…
- Rusom sa ani po takmer týždni nedarí potlačiť ukrajinský vpád do Kurskej oblasti
- Putinov spojenec Sergej Markov si neberie servítku pred ústa
- Kritizuje spravodajské služby a upozorňuje na dôležitú vec
- Rusom sa ani po takmer týždni nedarí potlačiť ukrajinský vpád do Kurskej oblasti
- Putinov spojenec Sergej Markov si neberie servítku pred ústa
- Kritizuje spravodajské služby a upozorňuje na dôležitú vec
Ukrajinský vpád do Kurskej oblasti trvá takmer týždeň. Ukrajincom sa preukázateľne podarilo ovládnuť niekoľko obcí a zajať ruských vojakov. Napriek tomu, že Kremeľ už viackrát zopakoval, že situáciu má pod kontrolou a ukrajinskú ofenzívu potlačil, opak je pravdou. Svedčia o tom aj správy takzvaných ruských vojnových blogerov.
Zatiaľ nie je presne známe, aké veľké územie Kurskej oblasti Ukrajinci ovládajú. Informácie, ako hlboko sa kyjevským silám podarilo preniknúť, sa líšia od 20 – 40 kilometrov. Podľa rôznych zdrojov môže Kyjev ovládať od 320 km² až 550 km². Tieto údaje nevie Startitup nezávisle overiť.
Navyše ruské úrady začali aj s evakuáciou v Belgorodskej oblasti pre „aktivitu“ ukrajinských síl v oblasti.
Zatiaľ tiež nie je známe, čo je cieľom Ukrajincov. Experti hovoria o dvoch variantoch: po prvé, Ukrajinci môžu územie držať kvôli lepšej vyjednávacej pozícii a potencionálnej výmene územia za Rusmi okupované územia na Ukrajine. Ďalším cieľom môže byť odpútanie pozornosti a prostriedkov od Donbasu, kde Rusi dosahovali značné úspechy.
Isté však je, že ukrajinský vpád predstavuje najväčšiu výzvu pre Kremeľ od minuloročnej vzbury Jevgenija Prigožina a jeho žoldnierov.
Pre ukrajinskú stranu to naopak prestavuje výraznú vzpruhu pre morálku civilistov i vojakov. Prichádza aj zadosťučinenie, že Rusi konečne pociťujú vlastnú medicínu.
Panika je citeľná aj u ruskej verejnosti, ktorá prakticky prvýkrát pociťuje už dva roky trvajúcu vojnu doma. A ani spojenci ruského prezidenta Vladimira Putina sa netaja tým, že ruské sily sa ocitli v zlej pozícii a hrajú o čas.
Putinov spojenec hovorí o zlyhaní spravodajských služieb
Jedným z nich je aj ruský politológ Sergej Markov, ktorý v minulosti pôsobil ako poslanec ruskej dumy a je členom Putinovej strany Jednotné Rusko.
Prokremeľský politológ, ktorý je na sankčnom zozname Kanady i Ukrajiny, si nedáva servítku pred ústa. Tvrdí, že za vpádom ukrajinských vojsk je bezpečnostné zlyhanie ruských spravodajských služieb.
„Je to rana, pretože je jasné, že signál vedeniu prišiel od spravodajských služieb, ale neboli prijaté žiadne opatrenia,“ povedal pre Washington Post Markov, ktorý v minulosti pôsobil ako prezidentov blízky radca.
„Ide o zlyhanie celého spravodajského systému, a keďže je za to zodpovedný Putin, je jasné, že je to rana pre Putina,“ uviedol politológ. Práve Putin pochádza z prostredia spravodajských služieb, v minulosti pôsobil ako spravodajský dôstojník KGB vo východnom Nemecku, neskôr šéfoval spravodajskej službe FSB. Dodnes sa obklopuje hlavne ľuďmi zo spravodajských služieb, ktorí patria k jeho najbližšiemu okruhu.
Ruské spravodajské služby nielenže nedokázali odhaliť plánovaný útok Ukrajiny, nedokázali zabrániť ani úniku slabých miest ruskej obrany v pohraničí. Na túto misiu zrejme boli použité ukrajinské elitné jednotky, ktoré prekvapili nič netušiacich Rusov, ktorí zo začiatku zrejme čelili chaosu a nedostatku informácií.
Dobytie území naspäť by mohlo trvať rok
Markov tvrdí, že ruské vojská aktuálne pretekajú s časom. Ak sa Ukrajincom podarí zaujať obranné pozície a zakopať sa, môže trvať veľmi dlho, kým Rusi znova získajú nad oblasťou kontrolu.
„Myslím si, že ich plánom je zabrať čo najviac územia, a kým Rusko zhromažďuje svoje zásoby, vybudujú opevnenia,“ myslí si politológ.
Pripomína, že táto vojna dokázala, že výhodu má obranca. Prekonať dobre vybudované opevnenia mali problém nielen Ukrajinci minulý rok pri ofenzíve, ale aj Rusi pri tohtoročných ofenzívach. Kremeľským silám sa síce darí postupovať na Ukrajine, no za cenu veľkých strát na technike a životoch vojakov, výmenou za malé územné zisky v podobe menších obcí, ktoré často dobýjajú mesiace.
„Ak budú konať rovnakou rýchlosťou, akou Rusko útočí inde, môže trvať rok, kým sa Kursk vráti späť,“ povedal Markov.
Pomalý postup Rusov na Ukrajine ukazuje, že ani výhoda vo väčšom a modernejšom letectve nedokáže prekonať dobre vybudované opevnenia. Navyše podľa Pentagónu Rusko nemá dostatok personálu, aby dokázalo potlačiť vpád Ukrajincov bez toho, aby stiahlo svoje jednotky z Ukrajiny.
Washington a Kyjev sú zatiaľ na slovo skúpi. Hovorca ministerstva zahraničia USA Matthew Miller na tlačovej konferencii uviedol, že Ukrajina útočí v regióne Ruska, z kadiaľ prichádzajú ruské útoky. Kyjev má preto právo brániť sa.
„Videli sme, že odtiaľ prichádzajú útoky,“ povedal Miller.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Washington Post