Prokurátor rozhodol o osude bývalých operatívcov NAKA Magulu a Dunčka

  • Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave v pondelok rozhodol o zrušení uznesenia
  • Informoval o tom ich advokát Peter Kubina
Na snímke bývalí operatívci NAKA Branislav Dunčko a Róbert Magula a ich právnik Peter Kubina.
Prokurátor rozhodol o zrušení uznesenia voči Magulovi a Dunčkovi. (ilustračné foto) TASR/Ondrej Hercegh
  • Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave v pondelok rozhodol o zrušení uznesenia
  • Informoval o tom ich advokát Peter Kubina

Pochybnosti o oprávnenosti obvinenia voči dvojici bývalých príslušníkov NAKA sa potvrdili. Krajský prokurátor v Bratislave v pondelok zrušil obvinenia vznesené proti Branislavovi Dunčkovi a Róbertovi Magulovi. Zároveň nariadil vyšetrovateľovi, aby v tejto veci opätovne konal a rozhodol. Informáciu o zrušení obvinení potvrdil právny zástupca oboch policajtov Peter Kubina pre Denník N.

Už počas rozhodovania o návrhu prokurátora na väzobné stíhanie sa ukázali slabé miesta v obvinení. Sudca bratislavského mestského súdu Ján Golian, ako aj senát krajského súdu pod vedením Petra Šamka nenašli dôvody pre väzbu. Súdy zároveň vyjadrili pochybnosti o samotnej oprávnenosti vznesených obvinení.

Celý prípad sa začal v decembri minulého roka, keď policajná inšpekcia obvinila dvojicu bývalých príslušníkov NAKA spolu s bývalým členom skupiny takáčovcov Matejom Zemanom. Podľa vyšetrovateľa mali mariť spravodlivosť tým, že prekazili zásah inšpekcie v júli 2021.

Do väzby ich nevzali

Ešte 6. decembra minulého roku sme ťa v článku informovali, že bývalí operatívci NAKA Branislav Dunčko a Róbert Magula sa väzbe po rozhodnutí súdu vyhli. Rozhodol o tom sudca Mestského súdu Bratislava I Ján Golian, ktorý namiesto väzobného stíhania nariadil domáce väzenie.

Denník N vtedy informoval, že súd tak zamietol návrh prokurátora bratislavskej krajskej prokuratúry Mareka Mezeia. Rozhodnutiu predchádzalo dôkladné preštudovanie spisu sudcom Golianom, ktorý si na tento účel vyžiadal dodatočný čas.

Spis mu bol pritom doručený len pár pár hodín pred súdom, konkrétne 5. decembra doobeda. Argumenty prokurátora o možnom ovplyvňovaní svedkov a vzájomnom kontakte obvinených na slobode súd nepresvedčili.

Prepustenie na slobodu

Následne sme už 13. decembra písali, že Dunčko a Magula zostávajú na slobode. Krajský súd v Bratislave totiž zamietol návrh prokurátora na ich väzobné stíhanie v prípade obvinenia z marenia spravodlivosti. Informovala o tom TASR.

Prokuratúra sa pokúšala dosiahnuť uvalenie kolúznej väzby poukazovaním na existenciu elektronickej komunikácie medzi obvinenými policajtmi. Tento argument však obhajoba odmietla a súd sa napokon priklonil na jej stranu. Celý prípad sa začal zadržaním dvojice mužov zákona Úradom inšpekčnej služby (ÚIS). K údajnému trestnému činu malo dôjsť počas ich pôsobenia v NAKA.

V rovnakej kauze čelí obvineniu z marenia spravodlivosti aj jedna civilná osoba, pričom právny zástupca obvinených spochybňuje oprávnenosť celého trestného stíhania. Po prvotnom vznesení obvinenia sudca pre prípravné konanie prepustil obvinených na slobodu. Prokurátor však vtedy podal sťažnosť, v ktorej vyjadril obavy z možného ovplyvňovania svedkov a spoluobvinených.

Z čoho boli obvinení

Policajná inšpekcia zadržala bývalých elitných vyšetrovateľov NAKA už 2. decembra. Úrad inšpekčnej služby voči nim vzniesol obvinenia súvisiace s ich predchádzajúcim pôsobením v Národnej kriminálnej agentúre, ktorá bola rozpustená začiatkom septembra minulého roka.

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby 2. 12. 2024 obvinil dvoch policajtov, R. M. a B. D. V čase spáchania skutku boli obidvaja zaradení na bývalej NAKA. Sú obvinení z trestného činu marenia spravodlivosti. Obaja boli dnes vyšetrovateľom ÚIS zadržaní. Okrem policajtov vyšetrovateľ obvinil aj civilnú osobu, tiež z trestného činu marenia spravodlivosti. K detailom skutku zatiaľ nebudeme poskytovať žiadne bližšie informácie,“ potvrdila pre Startitup ešte v decembri hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby Andrea Dobiášová.

Ako sme písali v tomto článku, do prípadu má byť zapletený aj Matej Zeman, bývalý člen skupiny takáčovcov. Údajne sa mal spolu s obvinenými policajtmi ukrývať v aute Petra Petrova, ktorého inšpekcia podozrieva z manipulácie svedeckých výpovedí. Zeman však pre médiá uviedol, že o svojom obvinení nevie.

O čo vlastne v kauze ide?

Korene prípadu siahajú až do roku 2021, kedy podľa obvinenia inšpekcia umiestnila odpočúvacie zariadenia do priestorov policajného prezídia s cieľom monitorovať komunikáciu a vyšetrovacie postupy príslušníkov NAKA. Títo vyšetrovatelia, ktorí sa predtým venovali významným politickým kauzám ako Boží mlyn, Očistec a Judáš, boli následne vzatí do väzby.

Krajský súd sa však postavil na stranu obvinených policajtov a po ich prepustení z väzby na jeseň 2021 označil ich trestné stíhanie za neopodstatnené. Dotknutí príslušníci NAKA odmietajú obvinenia a tvrdia, že ich vyšetrovania boli založené na skutočných podozreniach z trestnej činnosti.

V súčasnosti čelí obvineniam skupina bývalých vyšetrovateľov – Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Štefan Mašin, Milan Sabota, Branislav Dunčko, Róbert Magula a bývalý dočasný šéf inšpekcie Peter Scholtz.

Všetkým kladú za vinu zneužívanie právomoci verejného činiteľa, pričom Ďurka čelí navyše obvineniu z marenia úlohy verejným činiteľom. Kľúčovým svedkom proti Magulovi a Dunčkovi je Peter Petrov, ktorý tvrdí, že ho operatívci upozornili na plánované zadržanie inšpekciou. Petrov poskytol svedectvá aj v ďalších závažných korupčných prípadoch.

Čítajte viac z kategórie: Krimi

Zdroje: Denník N, Archív Startitup, TASR, Archív Startitup, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá