Prokuratúra sa „postavila“ za mimovládky v prípade statusov Šutaja Eštoka. Spochybňuje jeho nevinu

  • Minister vnútra označoval Ivana Korčoka za „kandidáta vojny“
  • Platené príspevky sú podľa mimovládnych organizácií porušením zákona
Platené príspevky Šutaj Eštoka voči Ivanovi Korčokovi
TASR/Martin Baumann
  • Minister vnútra označoval Ivana Korčoka za „kandidáta vojny“
  • Platené príspevky sú podľa mimovládnych organizácií porušením zákona

Verdikt Okresného úradu v Bratislave v kauze predvolebných statusov ministra vnútra spochybnila bratislavská prokuratúra. Prípad sa týka platenej kampane Matúša Šutaja Eštoka na sociálnych sieťach. Označoval v nich prezidentského kandidáta Ivana Korčoka za „kandidáta vojny“.

„Stále tu máme fungujúce inštitúcie a minister nemôže porušovať zákon, po Úrade na ochranu oznamovateľov mu to dal jasne najavo aj prokurátor,“ komentovala situáciu riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková pre Denník N. 

Hoci ministerstvu vnútra podriadený Okresný úrad pôvodne nezistil porušenie zákona, prokuratúra sa postavila na stranu mimovládnych organizácií. Podľa jej stanoviska boli ministrove príspevky jednoznačne zamerané na ovplyvnenie volebnej kampane v neprospech Korčoka.

Minister mal porušiť zákon

Podnet na prešetrenie aktivít ministra vnútra podali tri mimovládne organizácie – MEMO 98, Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko. Argumentovali, že minister porušil zákon, ktorý zakazuje vedenie kampane tretími stranami.

„Podnet podávame, aby sme zistili, ako sa s podľa nás jednoznačným nerešpektovaním pravidiel vyrovnajú orgány ochrany zákonnosti, presnejšie povedané okresné úrady ako miestne orgány štátnej správy – konanie je o to zaujímavejšie, že okresné úrady patria do štruktúry ministerstva vnútra, na ich čele stoja prednostovia, ktorých vymenúva aj odvoláva vláda, na návrh ministra vnútra. Išlo teda svojím spôsobom o test nezávislosti – bude mať na rozhodovanie štátnych úradníkov vplyv, že rozhodujú o svojom nadriadenom, resp. o straníckych kolegoch svojho nadriadeného?“

„Minister do príspevkov očierňujúcich Ivana Korčoka investoval tisíce eur, čím mohol na sociálnej sieti zasiahnuť až milión voličov. Zákon pritom zakazuje kampaň tretích strán v prospech alebo neprospech kandidáta,“ upozornili organizácie. Za takéto konanie môže byť udelená pokuta až do výšky 30-tisíc eur.

Ako vysvetlil právnik Nadácie Zastavme korupciu Ľubomír Daňko pre Denník N: „Okresný úrad teraz môže svoje rozhodnutie zrušiť a rozhodnúť nanovo, pričom sa musí držať výkladu od prokuratúry.“ V prípade, že by úrad alebo jeho nadriadený orgán rozhodnutie nezrušili, prokuratúra má možnosť posunúť vec na správny súd.

Bude Šutaj Eštok predseda parlamentu?

Matúš Šutaj Eštok neodpovedal na otázku, či by ho v prípade, že sa stane predsedom parlamentu, vo funkcii šéfa rezortu vnútra vystriedal poslanec Samuel Migaľ. Ako povedal v diskusnej relácii STVR o 5 minút 12, o týchto veciach sa bude diskutovať na vnútrostraníckej úrovni.

„Je úlohou tejto vládnej koalície baviť sa vo vnútri,“ povedal Šutaj Eštok. Ako ďalej uviedol, koalícia si musí splniť najdôležitejšiu úlohu, ktorou je zvolenie predsedu parlamentu. „Ak toto sa v rámci platnej koaličnej zmluvy vybaví na najbližšej schôdzi, ja si myslím, že všetci poslanci si uvedomia, že koaličnú zmluvu musia rešpektovať,“ skonštatoval minister vnútra. Ak niekto nerešpektuje koaličnú zmluvu, dáva taký návod aj ostatným poslancom.

Šutaj Eštok sa zároveň vyjadril k výrokom šéfa SNS Andreja Danka o možnej úradníckej vláde. Tú by mali presadzovať prezident Peter Pellegrini a minister školstva Tomáš Drucker. Podľa Šutaja Eštoka ide o totálne nezmysly. „Pán Danko sa nechal zlákať na nejaké hry našej opozície,“ doplnil minister.

Podľa predsedu opozičného KDH Milana Majerského vládna koalícia nemá poriadok medzi sebou a nemá poriadok v parlamente. Zároveň pripustil, že „na programe dňa“ môže byť aj vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. „Hlavne preto, že pán premiér odsúva nepríjemné veci na úplne iné politické subjekty,“ povedal Majerský a poukázal na výrok Fica, že zdravotníctvo nie je premiérska téma.

„Veď zdravotníctvo je top téma, ktorá trápi každého jedného obyvateľa našej krajiny,“ doplnil šéf KDH s tým, že k odvolávaniu premiéra opozíciou by mohlo dôjsť v novom roku.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Denník N, SITA, MEMO 98

Najnovšie videá

Trendové videá