Propaganda ako z učebnice: Tisíce Američanov a Európanov vraj túžia po živote v Rusku

  • Ruské weby prichádzajú so správami o tom, ako ľudia zo Západu túžia po živote v Rusku
  • Bráni im v tom vraj iba tamojšia migračná legislatíva
Ľudia utekajú, prisťahovalci, Európania chcú žiť v Rusku
TASR/Mikhail Klimentyev Telegram/Украина Online
  • Ruské weby prichádzajú so správami o tom, ako ľudia zo Západu túžia po živote v Rusku
  • Bráni im v tom vraj iba tamojšia migračná legislatíva

Téma ruskej propagandy nemá hraníc a zdá sa, že jej autorom sa opäť podarilo otvoriť novú kontroverznú tému. Po opakovaných vyhrážkach predstaviteľov Kremľa ohľadom možného rozpútania jadrovej vojny prišli tvrdenia o mrznúcej Európe, ktorú zabíja nedostatok ruského plynu.

Na aktuálne najnovší výstrelok upozorňujú české Novinky. Web Komsomolskaja pravda prišiel s tvrdením, že ak by Rusko zmenilo svoju migračnú byrokraciu, tisíce Američanov a Európanov by okamžite prišli do Ruska. Tí vraj totiž po živote v najväčšej krajine sveta nesmierne túžia.

Reči, že ľudia zo Západu snívajú o odchode do Ruska, sú skutočne čoraz častejšie. V Štátnej dume sa dokonca o tomto mimoriadnom jave konali stretnutia. Na internete sa množia chaty cudzincov aj etnických Rusov, ktorí chcú odísť do zahraničia kvôli Moskve, Petrohradu či dedinke na Altaji,“ tvrdí denník.

Autori správy v nej mimo iného píšu Rusku ako o vysnívanej destinácii Nemcov. Popisujú rozvoj anglických kanálov z Ruska a tvrdia, že ľudí láka aj klesajúca inflácia. 

Problém v legislatíve

Jediná prekážka, ktorá podľa ruskej redaktorky stojí medzi migrantmi a ich vstupom do Ruska, je problematická byrokracia. 

Migračná legislatíva je v Rusku ako ostnatý drôt, píše a odvoláva sa na „amerického rusifikovaného novinára Tima Kirbyho“. 

„Sám som sa sem presťahoval z USA v roku 2006 a prešiel som všetkými pekelnými kruhmi v migračných centrách. Už 12 rokov si chodím vybavovať ruský pas. A teraz blogujem o Rusku, vzbudzujem oň záujem. Zdá sa však, že je to zbytočné. Každý deň dostávam listy, každý sa pýta, ako sa tu pohybovať, čo robiť, kam utekať. A nemám odpoveď. Príliš obrovská byrokratická hrádza bráni prúdeniu migrantov zo Západu,“ povedal Kirby pre ruský web.

Migrácia v číslach

Z pohľadu na ruské štatistiky ohľadom migrácie do krajiny dostupné pre verejnosť však vyplýva, že krajinu si ako svoju destináciu vyberajú najmä štáty východu. Konkrétne medzi desiatimi najčastejšími prisťahovaleckými národmi v Rusku nenájdeš ani jednu európsku krajinu a, prirodzene, ani USA.

Na prvom mieste sa podľa portálu Statista k roku 2022 umiestnili ľudia z Tadžikistanu. Nasledovala Ukrajina a Kazachstan. Celý rebríček nájdeš tu:

Prisťahovalci v Rusku:

  1. Tadžikistan: 186 560
  2. Ukrajina: 121 820
  3. Kazachstan: 64 380
  4. Kirgizsko: 62 360
  5. Arménsko: 59 530
  6. Uzbekistan: 54 030
  7. Azerbajdžan: 31 770
  8. Moldavsko: 23 540
  9. Bielorusko: 18 820
  10. Turkménsko: 12 130

Okrem toho súčasná čistá miera migrácie v Rusku v roku 2023 dosahuje 0,621 prisťahovalca na 1 000 obyvateľov. To predstavuje 16,98 percentný pokles oproti roku 2022.

Rusi na Západe

Keďže sa správa na spomínanom ruskom webe týka najmä Američanov, pozrime sa na Rusov odchádzajúcich do Spojených štátov. K roku 2017 žilo v Spojených štátoch viac ako 403 670 Rusov.

Za ruských Američanov sa však považujú aj ľudia, ktorí pochádzajú z bývalého Sovietskeho zväzu. V USA tak v súčasnosti žije spolu viac ako 1 114 602 obyvateľov pochádzajúcich z Ruska bývalého ZSSR.

V súčasnosti tvoria Rusi v USA celkovo 19. najvyššiu skupinu migrantov. Čo sa týka ľudí prichádzajúcich z Európy, Rusi obsadzujú 11. miesto.

Po začiatku vojny na Ukrajine sa do USA pokúsilo vstúpiť už skoro 22-tisíc Rusov, píše CNN. Celkovo sa pritom odhaduje, že od 24. februára 2022 Rusko opustilo 500 000 až 1 000 000 ľudí.

Migranti vo vojne

Okrem toho sa po začiatku mobilizácií v Rusku objavili znepokojujúce správy, podľa ktorých armáda uprednostňovala práve tamojších prisťahovalcov.

Ako píše BBC, ruská žoldnierska Vagnerova skupina údajne naverbovala desaťtisíce väzňov. Rastúci počet obetí a mimosúdnych popráv však značne sťažuje hľadanie dobrovoľníkov. A dochádzajú zrejme aj ochotní väzni.

Mnohí odsúdení sa tak obávajú, že môžu byť jednoducho prinútení nastúpiť do vojny. Rovnako to platí aj v prípade migrujúcich pracovníkov z krajín Strednej Ázie. Podľa viacerých svedeckých výpovedí sa tak už stalo.

Aj príbeh svedka, ktorý získala BBC, hovorí o skupine Stredoázijčanov vyslaných bojovať na Ukrajinu bez ich súhlasu. „Vo väzení je veľa Uzbekov, Tadžikov a Kirgizov. Plánujú poslať ďalšiu skupinu a môj syn sa obáva, že prinútia ísť aj jeho,“ hovoril vo februári tohto roku svedkov otec pre britský portál.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Novinky, Komsomolskaja pravda, Statista, Macrotrends, Visa Place, CNN, The Washington Post, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá