Proruská skupina Brat za brata v Prezidentskom paláci: Tvrdia, že vyzbierali takmer pol milióna podpisov
- Proruskí aktivisti v motorkárskych bundách dorazili s petíciou priamo do sídla prezidenta
- Bývalý člen klubu ich obviňuje z falšovania

- Proruskí aktivisti v motorkárskych bundách dorazili s petíciou priamo do sídla prezidenta
- Bývalý člen klubu ich obviňuje z falšovania
Skupina Brat za brata, známa svojimi proruskými názormi, doručila do podateľne Prezidentského paláca petíciu, v ktorej údajne zozbierala viac ako 450-tisíc podpisov. Informuje o tom Denník N. Žiadajú vyhlásenie referenda o zrušení sankcií proti Rusku.
Portál Aktuality však upozornil na viaceré nejasnosti spojené s touto iniciatívou, najmä vzhľadom na krátky časový úsek, počas ktorého malo byť takéto množstvo podpisov zozbierané.
Slováci podľa nich trpia sankciami
Na Hodžovom námestí sa zišlo približne dvanásť prívržencov v motorkárskych bundách s nápisom „brat za brata“ v ruskej azbuke. Matúš Alexa, ktorý združenie reprezentoval v kabáte a košeli, prišiel v sprievode ďalších prívržencov v bežnom oblečení. Po krátkom rozhovore medzi sebou poskytli novinárom priestor na otázky.
„Podarilo sa nám vyzbierať viac ako 453 254 podpisov,“ uviedol Alexa. Skupina tvrdí, že všetci Slováci trpia sankciami uvalenými na Ruskú federáciu. Existujú však pochybnosti o tom, ako sa im podarilo v krátkom čase zozbierať také množstvo podpisov.
O autentickosti a reálnom počte podpisov vyjadril pochybnosti aj bývalý člen motorkárskeho klubu Rastislav Bočan, ktorého organizácia vylúčila po nezhodách. Sám zverejnil video, v ktorom spochybnil počet podpisov. Tvrdí, že ich zbierali v osadách a viacerí ľudia sú tam podpísaní aj dva či trikrát. „Kamarát, veľa ľudí zavádzaš aj klameš,“ odkázal na adresu Matúša Alexu.
Podpisy odovzdali aj ľudia v osadách
Zakladateľ združenia na tieto obvinenia reagoval s tým, že členmi Brat za brata sú aj Rómovia, Čečeni či Srbi, pravoslávni aj katolíci. „My ľudí nerozdeľujeme. Samozrejme, aj ľudia v osadách podpisovali tieto podpisy,“ povedal Alexa. Dodal, že prípadné viacnásobné podpisy majú skontrolovať príslušné orgány. „My sme si to prešli, takéto podpisy sme nenašli,“ doplnil.
Prezident Peter Pellegrini sa s predstaviteľmi skupiny nestretol. „Prišli s tým, že chcú doručiť petíciu. Tá sa podáva na podateľni a tým to pre nás končí,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa hlavy štátu Patrícia Medveď Macíková. K dnešnému dňu tak nie je známe, aké stanovisko k tejto petícii prezident zaujme.
Spochybňovanie legitimity motorkárov
Referendum s rovnakou tematikou sa pokúšajú iniciovať aj politické subjekty SHO a Domov Pavla Slotu, ktoré tvrdia, že už zhromaždili vyše 265-tisíc podpisov. Tieto politické strany zároveň spochybňujú legitimitu podpisovej akcie motorkárov.
Pre vyhlásenie referenda slovenská legislatíva vyžaduje minimálne 350-tisíc platných podpisov, pričom prezident má právomoc predložiť referendové otázky na posúdenie Ústavnému súdu. Je dôležité pripomenúť, že sankcie voči Rusku nezaviedlo Slovensko samostatne, ale vznikli ako súčasť jednotného postupu krajín Európskej únie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, Aktuality.sk, Pravda