Proruský online troll, po ktorom ide polícia, zmizol. „Príspevky mi klesli pod 378 eur,“ sťažuje sa
- Polícia nedávno upozornila na nebezpečného proruského trolla s profilom Katalin Tara
- Ten na sociálnych sieťach často vyzdvihuje Rusko a ospravedlňuje ruskú inváziu na Ukrajine
- Zdá sa, že Facebook začal konať a problémový profil zablokoval
- O proruskom „krikľúňovi“ viackrát písal poslanec národnej rady Ján Benčík
- Polícia nedávno upozornila na nebezpečného proruského trolla s profilom Katalin Tara
- Ten na sociálnych sieťach často vyzdvihuje Rusko a ospravedlňuje ruskú inváziu na Ukrajine
- Zdá sa, že Facebook začal konať a problémový profil zablokoval
- O proruskom „krikľúňovi“ viackrát písal poslanec národnej rady Ján Benčík
Po invázii Ruska na Ukrajine sa začal vo veľkom riešiť vplyv proruskej propagandy na virtuálnom fronte internetu a obzvlášť citeľný bol na sociálnych sieťach. Netrvalo dlho a na jeden z najtoxickejších profilov slovenskej dezinfo scény si posvietila aj slovenská polícia. Zdá sa ale, že kontroverzný bloger s profilom Katalin Tara, nateraz na Facebooku skončil.
Na muške polície
Facebookový profil Hoaxy a podvody, ktorý má pod palcom polícia, cez víkend zverejnil status, v ktorom si vzal na mušku „blogerku“, ktorá si hovorí Katalin Tara. Ide o kontroverzný profil na sociálnych sieťach, ktorý pre ľudí aktívnych na Facebooku nemusí byť úplne neznámy.
Profil bol ešte donedávna aktívny najmä vo facebookovej skupine Blogerské noviny. Ten sa v poslednom čase špecializuje najmä na zľahčovanie ukrajinskej krízy a velebí Ruskú federáciu. Práve Katalin so svojimi príspevkami v hejterskej skupine často „hviezdila“.
„Jeho konanie ohrozuje bezpečnostné záujmy SR. S veľkou pravdepodobnosťou ide o profil, ktorého prevádzkovateľ je priamo financovaný Ruskou federáciou a bude môcť byť stíhaný za trestný čin vlastizrady, za ktorý hrozí 25 rokov až doživotie,“ napísal admin stránky Hoaxy a podvody.
Muži zákona tak spísali v statuse viacero indícií, ktoré by mali dokazovať, že do profilu tečú ruble práve z ruskej peňaženky. Polícia spomína dlhotrvajúcu dezinformačnú aktivitu profilu, ale aj jeho kadenciu. Jasná je aj podpora ruskej ideológie a záujmov. Polícia podčiarkuje aj anonymitu profilu. Ako pre Startitup priznal poslanec Ján Benčík, práve on Hoaxy a podvody upozornil na nebezpečného trolla.
https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1156362171858315
Podľa strážcov zákona si treba uvedomiť aj strategické a cielené zverejňovanie príspevkov. Netreba taktiež zabudnúť ani na samotnú štylistiku statusov. Polícia zároveň dodala, že nebude zo strategických dôvodov konkretizovať plány zboru súvisiace s toxickým profilom.
Blokovaná Katalin
Zaujímavosťou je, že profil Katalin Tara podľa všetkého nateraz na Facebooku skončil. „Blogerka“ má na sociálnej sieti dva profily, jeden je neaktívny od novembra a druhý od minulého piatka.
V skupine Blogerské noviny poslednýkrát publikovala v sobotu. Jeden z užívateľov ale „prehovoril“ za kontroverzný profil. „Katalin Tara je zablokovaná Facebookom a poprosila ma o zverejnenie tohto textu,“ napísal v skupine.
V texte tak Katalin uvádza, že s jej profilom Facebook skoncoval. „Tiež sa dá takmer s istotou predpokladať, že skupina Blogerské noviny by bola zakrátko Facebookom zrušená. Denne nám Facebook píše, že zverejňujeme príspevky, ktoré sa nezakladajú na pravde. Dnes som napr. dostala od Facebooku upozornenie o zrušení príspevku – memečka, kde bol iba text Sláva ruským hrdinom! Netuším, čo na tom nie je pravda,“ sťažuje sa blogerka.
Píše, že samotná skupina Blogerské noviny je nateraz neaktívna a nebudú sa do nej dať písať príspevky. „Moja spoločenská práca na Facebooku totiž v tento okamih končí,“ dodala.
Žiada o peniaze
Blogerka a troll v jednej osobe v poslednom príspevku zároveň prosí fanúšikov, aby ju finančne podporovali na platforme Patreon.
„Jeden z dôvodov, prečo to píšem, je aj ten, že príspevky od Vás mi pri poslednom mesačnom zúčtovaní klesli pod hranicu 378 eur. Moja práca je teda posledným vývojom spoločenských udalostí ohrozovaná aj finančne,“ narieka v statuse.
Na ako dlho?
Na profil či užívateľku Katalin Tara viackrát upozorňoval poslanec národnej rady Ján Benčík vo svojom blogu.
Ako vraví Benčík, Katalin blogovala naozaj kade-tade. Poslanec tak podčiarkol, že písala v minulosti blogy na webe denníka Pravda a následne prešla aj na známy dezinfo web Infovojna.
Opýtali sme sa samotného Benčíka, či zaregistroval koniec aktivity toxického profilu. „Je zablokovaná, no nevieme na ako dlho,“ povedal pre Startitup Benčík.
Poslanec a „lovec extrémistov“ nám bližšie opísal, ako vnímal internetový „front“ po rozpútaní vojnového konfliktu u nášho východného suseda. „V čase invázie Ruskej armády na Ukrajinu začína byť citlivejšie vnímané pôsobenie rôznych proputinovských trollov a v rámci možností sa robia opatrenia na obmedzenie ich deštruktívneho pôsobenia,“ priblížil Benčík.
S otázkami, či je toxický užívateľ naozaj zablokovaný, sme sa obrátili na agentúru, ktorá zastupuje Facebook pre slovenský a český trh. Odpoveď spoločnosti Meta si môžeš prečítať v tomto článku.
Bič na dezinformátorov
V súčasnosti Slovensko zviazalo ruky viacerých dezinformačných platforiem, ako sú napríklad rôzne proruské a konšpiračné weby. Na základe novely zákona, ktorý odklepla národná rada, tak Národný bezpečnostný úrad zablokoval napríklad web Hlavné správy.
Ako sa píše v samotnom paragrafe ustanovenia 27.b, škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident.
Škodlivou aktivitou sa zase nazýva akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.
Zoznam proruských aktérov
Činnosť proruských trollov pôsobiacich na slovenskom internete a sociálnych sieťach nedávno preklepol aj startup Gerulata Technologies. Za ním stojí syn zakladateľa Esetu Michal Trnka a odborník na extrémizmus Tomáš Kriššák.
Startup tak zverejnil na svojej stránke zoznam aktérov, ktorí prispievajú na Slovensku najväčšou mierou k šíreniu proruskej propagandy.
Gerulata Technologies dala dokopy informácie zo sociálnych sietí a využila údaje, ako samotní aktéri dezinfo scény zdieľajú obsah a koordinujú ho s ďalšími zdrojmi.
Tie boli neskôr overené a verifikované. Pri samotných aktéroch boli tak vyhodnotené údaje v jednotlivých kolónkach ako: aktivita, dopad či vplyv.
Na prvom mieste zoznamu sa objavil smerácky poslanec Ľuboš Blaha. Ten je známy svojimi „ukričanými“ facebookovými statusmi. Ďalej to bol napríklad profil dezinformačného Slobodného vysielača či Veľvyslanectva Ruska na Slovensku. Tému sme rozobrali v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroj: Facebook/ Hoaxy a podvody