Protest žien v Afganistane: Taliban brutálne zakročil, demonštrantky dobil, zaznela streľba
- Taliban ženy v Afganistane katastrofálne obmedzuje
- Demonštrantky sa po dlhom čase vybrali do ulíc
- Neskončilo to dobre, bili ich pažbami pušiek
- Taliban ženy v Afganistane katastrofálne obmedzuje
- Demonštrantky sa po dlhom čase vybrali do ulíc
- Neskončilo to dobre, bili ich pažbami pušiek
Keď sa minulý rok Taliban vrátil k moci v Afganistane, začal tvrdo postupovať voči tamojšej opozícii. Taliban je známy svojimi radikálnymi pohľadmi na práva žien. Hneď, ako to bolo jeho predstaviteľom umožnené, začali násilne potláčať demonštrácie žien, zatýkať kritikov režimu a zasahovať aj voči novinárom pokrývajúcim protesty.
Radikálna organizácia opierajúca sa o konzervatívne zvyky a tradície islamu mala veľkú podporu aj od známej teroristickej organizácie Al-Káidy. Jej vodca bil Ládin sám kedysi sídlil v Afganistane.
Tamojšie zvyky a organizácie momentálne ženám opätovne zakazujú pracovať na väčšine vládnych pozícií. Taliban tiež znovu zatvoril takmer všetky stredné dievčenské školy.
Hovorca Talibanu Inámulláh Samangání pre AFP potvrdil, že hnutie dievčenské školy zavrelo. „Áno, je to pravda,“ povedal.
The Guardian uvádza, že v sobotu (13.8.) sa v Kábule protestovalo. Približne 40 demonštrantiek pochodovalo pred budovu ministerstva školstva a skandovalo slová „chlieb, práca a sloboda“. Od prevzatia kontroly 15. augusta minulého roku totiž Taliban znížil marginálne zisky, ktoré dosiahli ženy počas dvoch desaťročí americkej intervencie v Afganistane.
Demonštrantky niesli transparent s nápisom „15. august je čierny deň“ a požadovali právo na prácu a politickú účasť.
„Spravodlivosť! Spravodlivosť! Máme dosť nevedomosti,“ skandovali, pričom mnohé z nich nemali prekryté tváre, ako to tamojšie zákony požadujú. Najvyšší vodca a šéf Talibanu Hajbatulláh Achúndzáda totiž v máji nariadil ženám, aby sa na verejnosti úplne zahalili, vrátane tváre. Ideálne všade, čo zahŕňa burka.
Protesty neboli nepokojné. Bojovníci Talibanu ženy dobili a rozohnali výstrelmi do vzduchu. Niektoré demonštrantky sa uchýlili do neďalekých obchodov, kde ich bojovníci prenasledovali a zbili pažbami svojich pušiek.
https://twitter.com/mortazabehboudi/status/1558349128047943681
Bili aj novinárov, ženy prišli o telefóny
Jednou z organizátoriek demonštrácie Afganiek bola Zholia Parsiová, ktorá pre France24 uviedla, že príslušníci Talibanu protestujúce „dievčatá rozohnali, roztrhali ich transparenty a mnohým zhabali mobilné telefóny“. Podotkla, že to schytali aj niektorí novinári, ktorí sa priebeh protestu snažili zaznamenať. Išlo o prvé ženské zhromaždenie za posledné mesiace.
Avšak Afganka Munisa Mubarizová si predsavzala, že v boji za práva tamojších žien bude pokračovať. „Ak chce Taliban umlčať náš hlas, nie je to možné. Budeme protestovať z našich domovov,“ povedala po demonštrácii.
Zatiaľ čo úrady Talibanu povolili a podporili viaceré zhromaždenia proti USA, odkedy sa vrátili k moci, nepovolili akékoľvek zhromaždenie afganských žien.
Obmedzovanie žien
Napriek tomu, že na prvý pohľad sa zdajú všetky pravidlá týkajúce sa žien prehnané, minulý rok Taliban sľúbil vládnutie miernejšou formou islamistickej vlády než počas rokov 1996 až 2001. Avšak odvtedy už uvalil mnoho obmedzení a reštrikcií v snahe vyhovieť tamojšej prísnej vízii islamu.
Ako sme spomínali, zo škôl vylúčili desaťtisíce dievčat. Taktiež mnoho žien stratilo svoje zamestnania vo vláde. To však nie je všetko. Taliban ženám napríklad zakazuje cestovať osamote. Taktiež nesmú navštevovať verejné záhrady a parky v hlavnom meste v dňoch, kedy ich navštevujú muži.
Táto politika ukazuje „vzor absolútnej rodovej segregácie a sú zamerané na to, aby boli ženy v spoločnosti neviditeľné“, povedal v Kábule Richard Bennett, reportér za OSN v Afganistane. Organizácia Spojených národov a skupiny za ľudské práva afganskú súčasnú vládu za uvalenie obmedzení na ženy opakovane kritizujú.
Organizácia za ľudské práva Human Rights Watch (HRW) vo štvrtok vyzvala Taliban, aby „zmenil svoje desivé a mizogýnne“ rozhodnutie zakázať ženám vzdelávať sa.
„Vyslalo by to posolstvo, že Taliban je ochotný prehodnotiť svoje najohavnejšie činy,“ uviedla vo vyhlásení Fereshta Abbasiová, výskumníčka HRW v Afganistane.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Twitter, France24, archív SIU