Proti poruche, ktorá trápi aj mnoho Slovákov, sa dá bojovať extázou. Vedci prišli so zarážajúcimi výsledkami
- Posttraumatická porucha postihuje každoročne milióny ľudí
- Vedci zistili, že terapia psychoaktívnymi drogami ako MDMA je účinná a veľmi sľubná
- Posttraumatická porucha postihuje každoročne milióny ľudí
- Vedci zistili, že terapia psychoaktívnymi drogami ako MDMA je účinná a veľmi sľubná
Posttraumatická stresová porucha (PTSD) sa bežne vyskytuje u ľudí, ktorí zažili istú traumatickú udalosť, extrémny strach, šok, hrôzu alebo pocit bezmocnosti. Mnohí vedci hľadajú účinné spôsoby liečby, ktoré by týmto osobám dokázali pomôcť.
Ako informuje portál EurekAlert, v súčasnosti ale vedci prišli s prekvapivými výsledkami už 3. fázy klinickej štúdie psychedelickej drogy MDMA, známej aj ako „extáza“.
Dlhodobý proces
Svoje zistenia vedci prezentovali na jarnom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti (ACS). Podľa portálu Science Alert, poskytli úspešné výsledky, ktoré získali z 3. fázy klinickej štúdie, kde testovali MDMA spolu s terapiou na liečbu PTSD.
„MDMA je naozaj zaujímavé, pretože je to empatogén. Spôsobuje uvoľňovanie oxytocínu v mozgu, čo vytvára pocity dôvery a blízkosti, ktoré môžu skutočne pomôcť v terapeutickom prostredí,“ hovorí Jennifer Mitchellová, hlavná riaditeľka projektu.
Štúdie sa zúčastnilo celkovo 90 účastníkov s ťažkou PTSD, nočnými morami, stavom charakterizovaným amnéziou či spätnými zábleskmi. Všetkým z nich bola počas experimentu podaná flexibilná dávka MDMA alebo placebo. Ako uvádza portál Pharmaceutical Journal, účastníci boli neustále pod priamym pozorovaním.
V priebehu prvej časti 3. fázy klinickej štúdie bola účastníkom podaná optimálna plná dávka MDMA, pričom o hodinu neskôr nasledovala polovičná dávka. Následne každý z nich absolvoval 8-hodinové terapeutické sedenie. Celý tento proces sa opakoval celkovo dvakrát s odstupom jedného mesiaca.
Prekvapivé výsledky
Po tom, ako sa účastníci podrobili poslednej terapii, dva mesiace na to podstúpili vyšetrenia. Výsledky ukázali, že dve tretiny účastníkov už viac nespĺňali diagnostické kritériá charakteristické pre PTSD. Avšak tí, ktorí podstúpili placebo terapiu, zaznamenali iba veľmi malé zníženie symptómov tejto poruchy.
Čo sa týka negatívnych účinkov, tie sa vyskytovali iba minimálne. Dokonca nebolo zaznamenané ani to, že by si niektorý z účastníkov vytvoril na droge závislosť. Avšak aj napriek sľubným výsledkom štúdie by sa ľudia nemali pokúšať o samoliečbu pomocou MDMA, ako uviedla riaditeľka projektu.
Zvyčajnou prvou voľbou na liečbu pre tých, ktorí trpia PTSD, sú antidepresíva. Tie sa užívajú na dennej báze, no ich užívanie môže sprevádzať rad nepríjemných vedľajších účinkov či niekedy dokonca nemusia pomáhať vôbec.
„Veľkosť účinku pri terapii s pomocou MDMA je lepšia ako pri skúmaných antidepresívach, čo naznačuje, že MDMA je oveľa lepším liekom na PTSD,“ hovorí Mitchellová.
Na to, aby boli zistené podobné výsledky, je potrebný ďalší výskum. V súčasnosti preto výskumníci hľadajú ľudí pre ďalšiu fázu klinickej štúdie. Veria, že liečba PTSD za pomoci MDMA by mohla byť schválená už do roku 2023.
Sľubný nástroj na liečbu
Nedávno bola v poslednej fáze aj štúdia, ktorá zisťovala, či by ľuďom odolným voči tradičnej liečbe PTSD mohla pomôcť terapia s pomocou MDMA. Výsledky boli veľmi sľubné.
„Zdá sa, že je rovnako účinná u ľudí, ktorí sú zvyčajne považovaní za rezistentných na tradičnú liečbu, takže sme veľmi nadšení, že si myslíme, že terapia s pomocou MDMA bude účinným liekom v tejto ťažko dostupnej populácii,“ uviedla Mitchellová.
Aj napriek faktu, že sú predbežné výsledky povzbudivé, liečbu PTSD a iných ochorení za pomoci MDMA nie je možné považovať za „trefu do čierneho“.
Keď sa ale táto metóda spojí s terapiou, stáva sa veľmi silným a účinným nástrojom liečby. Tento liek dokáže u človeka vyvolať silný stav mysle, kedy je vnímavejším k takým výhodám, ktoré dokáže terapia ponúknuť.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, EurekAlert, Pharmaceutical Journal