Proti vzrastajúcemu extrémizmu bojujú aj filmári. Zdarma sprístupnia 10 silných filmov

  • Prvý z filmov - Nech je svetlo bude sprístupnený už dnes (18.2)
  • Medzi ďalšími sa objaví napríklad aj film Keď príde vojna, Diera v hlave či Svet podľa Daliborka
BeFunky-collage-4
TASR
  • Prvý z filmov - Nech je svetlo bude sprístupnený už dnes (18.2)
  • Medzi ďalšími sa objaví napríklad aj film Keď príde vojna, Diera v hlave či Svet podľa Daliborka

Volebné preferencie v posledných týždňoch poukázali na skutočnosť, že vzrast sympatií k extrémnej pravici je čoraz väčší. Okrem viacerých iniciatív, ktorých hlavnou úlohou bolo poukázať na to, že k moci by sa mohli dostať nebezpeční ľudia, prichádza ďalší zaujímavý projekt.

Táto téma nenechala ľahostajných ani slovenských filmárov, ktorí sa rozhodli zdarmo sprístupniť desať špeciálnych filmov. „Tie spája nielen téma fašizmu, neonacizmu či ďalších extrémistických fenoménov, ale aj akčné gesto darovania,“ uvádza stránka dafilms.sk.

Čítaj viac TU>>Proti Kotlebovi vznikla ďalšia iniciatíva. Stojí za ňou dlhoročný dizajnér festivalu Grape

10 poučných filmov úplne zadarmo

Práve na stránku Dafilms.sk budú postupne pridávané filmy, medzi ktorými sa objavia aj filmy ako Nech je svetlo, Keď príde vojna, či Diera v hlave. Tieto, ale aj ďalšie filmy približujú skutočnosti napríklad o rómskom holokauste či slovenskej domobrane a budú postupne pridávané až do dňa volieb, teda do 29. februára.

Ako sa uvádza na stránke, samotní tvorcovia a producenti sprístupnia vybrané filmy na deň zdarma a v krátkom videu odkážu, komu by chceli svoj film darovať a prečo. Prvý z filmov – Nech je svetlo je dostupný už od dnešného dňa (18.2). Jeho autor uviedol, že ho chce sprístupniť predovšetkým mladým ľuďom a ich rodičom, pretože mnoho problémov sa začína práve v rodinách, kde môžeme nájsť aj ich riešenie.

Všetky dostupné filmy

Film z produkcie HBO Czech Republic – Keď príde vojna režíroval Jan Gebert. V hlavnej úlohe je osemnásťročný Peter, ktorý sa cíti ako vlastenec a pred niekoľkými rokmi založil organizáciu Slovenskí branci. Peter verí, že jeho organizácia má budúcnosť a plánuje oslovovať masy aj ako politik. Hlavnou myšlienkou filmu je vzostup nacionalizmu na Slovensku. Dostupný je od 17. až do 29. februára.

Slovenský film Nech je svetlo je k dispozícii zdarma len v dnešný deň. Milan v ňom vystupuje ako otec rodiny, ktorý má tri deti a aby uživil svoju rodinu, musí pracovať v Nemecku. Jeden z jeho synov je však zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Spolu s manželkou tak zisťujú skutočnú pravdu o svojom synovi, ale aj rodine a snažia sa nájsť riešenie.

21. februára internetová stránka sprístupní český film s názvom Svet podľa Daliborka. Daliborko je český neonacista, ktorý neznáša svoj život, no nevie, čo by mal zmeniť. Blíži sa k štyridsiatke, no stále žije so svojou mamou, nenávidí svoju prácu, rómov, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúky a zubára.

Cestu Magdalény Robinsonovej si záujemcovia môžu pozrieť 23. februára. Magdaléna je slovenská fotografka, ktorá počas ľudáckeho Slovenského štátu stratila svojich rodičov a prežila utrpenie koncentračných táborov. Po niekoľkých rokoch sa tieto myšlienky v spoločnosti objavujú čoraz častejšie a tak uvažuje nad tým, či malo utrpenie obetí nacizmu nejaký zmysel, keďže spoločnosť sa stále nepoučila.

Len o dva dni neskôr, 25. februára, bude sprístupnený dokumentárny film Návrat do horiaceho domu, v ktorom je hlavnou hrdinkou príslušníčka britskej spravodajskej služby. Tá prináša množstvo doposiaľ nepublikovaných archívnych materiálov či spomienky pamätníkov zo Slovenska, Londýna či Izraela. Jej osobný príbeh však otvára aj tému pôsobenia žien v SNP či dnešnej armáde.

Posledné sprístupnené filmy budú k dispozícii 27. a 29. februára. Prvý z nich – Diera v hlave približuje tragédiu Rómov a Sintov počas druhej svetovej vojny, ktorej sa nikdy nevenovala extra veľká pozornosť. Druhý autentický film Môj pes Killer prináša tému rasovej intolerancie.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: dafilms.sk

Najnovšie videá

Trendové videá