Protisatelitná zbraň patrí k tým najhrozivejším. Môže spôsobiť reťazovú reakciu globálneho rozsahu

  • Prezident Biden potvrdil, že „hrozbou“, ktorá vystrašila Kongres, je protisatelitná zbraň
  • Ako by taká zbraň fungovala, a čo všetko by mohla spôsobiť?
antisatellite
Ilustračné fotografie Freepik/vecstock. Unsplash/Starlink
  • Prezident Biden potvrdil, že „hrozbou“, ktorá vystrašila Kongres, je protisatelitná zbraň
  • Ako by taká zbraň fungovala, a čo všetko by mohla spôsobiť?

Vesmír bol doteraz miestom medzinárodnej spolupráce a výskumu, nie ďalším frontom. Militarizáciu vesmíru zakazuje Kozmická zmluva z roku 1967, ktorá bola podpísaná medzi Spojenými štátmi, Veľkou Britániou a Sovietskym zväzom. Neskôr sa k podpisu zmluvy či jej ratifikácii pridali aj ďalšie krajiny.

Doteraz bola zmluva dodržiavaná, no Američania sa obávajú, že pri pálení mostov so Západom, môže Kremeľ spáli aj tento – jeden z posledných.

V strede týždňa sa objavili správy z amerického Kongresu, ktoré hovorili o „vážnej hrozbe“. Indície naznačovali, že Rusi získali „schopnosť“, ktorá súvisí s vesmírnym programom. Neskôr sa ukázalo, že má ísť o protisatelitnú zbraň, ktorá môže mať jadrovú kapacitu. Experti uvádzajú, že zbraň by mohla mať hrozivé účinky pre americkú armádu i jej spojencov. Ublížiť by mohla ale každému z nás, ovplyvnila by aj služby, ktoré využívajú aj bežní smrteľníci ako napríklad GPS, predpoveď počasia či prístup k internetu.

Hovorca bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby, ale aj samotný prezident Joe Biden, novinárom na separátnych tlačových konferenciách, potvrdili, že „vážnou hrozbou“ sú naozaj protisatelitné zbrane.

Prezident Biden ľudí v piatok ubezpečil, že nová ruská „schopnosť“ nepredstavuje jadrovú hrozbu pre ľudí v USA, ani nikde inde na svete. „Všetko, čo robia alebo urobia, sa týka satelitov a vesmíru a potenciálneho poškodenia týchto satelitov,“ povedal prezident na tlačovej konferencii vo Washingtone.

Biden uviedol, že Rusi zrejme zatiaľ nerozhodli, či k tomuto kroku naozaj pristúpia. „Existuje kapacita na vypustenie (tohto) systému do vesmíru, ktorý by teoreticky mohol urobiť niečo, čo je škodlivé. Ešte sa tak nestalo. A dúfam, že sa ani nestane,“ uviedol šéf Oválnej pracovne.

V podobnom duchu sa vyjadril aj Kirby, ktorý tiež zdôraznil, že nejde o kapacitu, ktorá by mala spôsobiť skazu ľudí na zemi.

Reťazová reakcia 

The Warzone ale pripomína, že otázkou ostáva či je tento systém poháňaný jadrovou technológiou, alebo ide o jadrovú zbraň.

Druhá možnosť by znamenala, že by mohli Rusi vďaka použitiu iba jednej zbrane s jadrovou hlavicou zničiť hneď niekoľko satelitov naraz. Jadrová zbraň by spôsobila radiačné polia, dostatočne silné na to, aby zničili veľké množstvo satelitov naraz. Ďalšie satelity by mohli byť oslepené a poškodená by mohla byť ich optika.

Problémom by tiež mohlo byť jadrové žiarenie, ktoré by pretrvávalo v Nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO) dlhší čas.

„V prostredí LEO by geomagnetické pole Zeme obsahovalo veľa nabitých častíc emitovaných jadrovým výbuchom, namiesto toho, aby vyžarovalo smerom von, tieto častice by sa mohli otáčať okolo zemegule a poškodiť veľké množstvo satelitov,“ uvádzala minuloročná správa Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS).

spacex-VBNb52J8Trk-unsplash
zdroj: Unsplash/Space X

Jadrový pohyb protisatelitnej zbrane by zas mohol zabezpečiť dlhú životnosť systému, pričom by bol vybavenými štandardnou muníciou. Dokonca by nemuseli ani útočiť v pravom slova zmysle, mohli by pôsobiť napríklad ako rušičky a vybrané ciele by „dočasne zneškodnili“. Takýto systém by bol zároveň menej technicky náročný ako útok jadrovými zbraňami na satelity.

Protisatelitné zbrane sú ale stále veľkou hrozbou. Zničenie len pár satelitov by mohlo spustiť reťazovú reakciu. LEO je totižto čoraz preplnenejšie miesto, kde sa nachádzajú tisícky satelitov, ktoré sú vlastnené súkromníkmi alebo štátmi. Pri zneškodnení len pár satelitov hrozí kolízia s ďalšími satelitmi.

Problém pre armádu i civilistov 

Satelity pritom ovplyvňujú vojenskú aj civilnú sféru života. Armády ich používajú ako „oči a uši“ svojich armád, vďaka nim sú totiž schopné získať spravodajské informácie. Vďaka nim sú zbrane navádzané pomocou GPS presnejšie a nemalý podiel majú tiež na schopnosti viesť operácie a veliť.

Problémy by ale mali aj bežní civilisti. Satelity ako Starlink poskytujú internet, ďalšie poskytujú služby GPS, prípadne iné navigácie, umožňujú komunikáciu medzi ľuďmi, poskytujú informácie o počasí, a dokonca sú dôležitou zložkou pre obchod a vymoženosti ako platba kartou.

„Myslím si, že každú schopnosť, ktorú by to mohli narušiť a ktorá by mohla mať nejaký vplyv na služby tu na Zemi a na celom svete, by mala znepokojovať každého, vrátane skutočnosti, že máme astronautov často na nízkej obežnej dráhe. Tí by mohli byť ohrození protisatelitnou schopnosťou. Takže tu hovoríme aj o potenciálnych ľudských životoch,“ uviedol Kirby.

Okrem Ruska sa tiež Čína zameriava na protisatelitné zbrane, čínske zbrane sú však zatiaľ iba na papieri.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Biely dom, The Warzone, CSIS

Najnovšie videá

Trendové videá