Protivzdušná obrana nad Kyjevom, „drtí“ jeden útok za druhým. Môže však naraziť na tento výrazný problém

  • Protivzdušnej obrane v Kyjeve sa v poslednej dobe podarilo odraziť ruské útoky
  • Nie je to len zásluha Patriotov, ako by sa mohlo zdať
  • Problémom však môže byť munícia
Patriot
Dvishub/U.S. Air Force, Maeson Elleman
  • Protivzdušnej obrane v Kyjeve sa v poslednej dobe podarilo odraziť ruské útoky
  • Nie je to len zásluha Patriotov, ako by sa mohlo zdať
  • Problémom však môže byť munícia

Americký systém protivzdušnej obrany Patriot budí svojím výkonom v Kyjeve úžas. Za posledné dni dokázal zneškodniť viaceré útoky ruských síl.

Ataky zahŕňali rôzne typy munície, od iránskych samovražedných dronov cez strelu s plochou dráhou letu Kalibr až po hypersonické rakety Kinžal. Práve posledná menovaná mala byť „nezničiteľnou“ zbraňou v rukách ruskej armády, americký systém si však poradil aj s ňou.

„Kyjev zostáva pre šéfa Kremľa Vladimira Putina maniakálnym a nedosiahnuteľným cieľom. Terčom ruských raketových útokov sú symbolické miesta Kyjeva. Kremeľ potrebuje tie nezmyselné a nákladné útoky na hlavné mesto, aby zvýšil stupeň patriotickej hystérie v krajine,“ uviedol vo štvrtok tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov.

Ukrajinská metropola sa v máji stala už deväťkrát cieľom ruských útokov raketami alebo tzv. kamikadze dronmi.

Samotný systém je stále funkčný a radarový komponent Patriotu, ktorý je jedným z jeho najdôležitejších prvkov, nebol poškodený.

Z čoho sa skladá Patriot?

Kompletná batéria Patriot má šesť hlavných komponentov: generátory, radarovú súpravu, riadiacu a veliteľskú stanicu, antény, komunikačnú stanicu, odpaľovacie stanice (väčšinou ich je 6).

Patriot 2
zdroj: DVISHUB/U.S. Army, Royal Reff

Tieto komponenty fungujú vo vzájomnej interakcii – aby bolo možné odpáliť strelu Patriot a úspešne ju naviesť na cieľ. Jednotlivé súčasti Patriotu sú pritom rozmiestnené v určitej vzdialenosti od seba, preto je sotva možné zasiahnuť ich jednou raketou, upozornili americkí experti.

Cena jednej batérie sa odhaduje na 1,1 miliardy dolárov, cena jednej rakety dosahuje 4 milióny dolárov.

Nie len Patriot

Ako sa však z Kyjevu stala uzavretá zóna, ktorú bruselský portál Politico prirovnáva k ukrajinskej Železnej kopule?

CNN tvrdí, že za úspechom nie je len samotný Patriot, ale hustota protivzdušnej obrany v Kyjeve, ktorá pozostáva z viacerých systémov.

Najviac známym je práve Patriot, ktorý napriek ruskému tvrdeniu, že ho mali zničiť a neskôr dokonca hovorili o niekoľkých batériách, ostáva podľa amerických predstaviteľov operácie schopný. Američania tvrdia, že zaznamenali len minimálne poškodenie. Americkí predstavitelia sa preto domnievajú, že systém Patriot nebude potrebné stiahnuť z bojiska na opravu.

V súčasnosti disponuje Ukrajina dvoma batériami systému Patriot.

Ďalšou významnom zbraňou je nemecký systém protivzdušnej obrany Iris-T, ktorý má podľa Centra strategických a medzinárodných štúdií, 90 % úspešnosť pri likvidácii ruských striel.

nemecký systém protivzdušnej obrany IRIS-T SLM
zdroj: Diehl Defence

Ešte väčšiu úspešnosť, 100 %, má nórsky systém NASAMS, ktorý dodali Američania. Staršie sovietske systémy ako S-300 a Buk majú úspešnosť okolo 80 %.

Rusi môžu chcieť vyčerpať ukrajinskú obranu 

Otázne je však, koľko munície majú k dispozícii Ukrajinci. Uniknuté dokumenty USA naznačujú, že Ukrajinci majú nedostatok rakiet do protivzdušnej obrany, o čom sme v minulosti informovali.

„Keďže zostáva obmedzený počet rakiet, Ukrajinci ich budú musieť držať na ciele s najvyššou prioritou – ruské lietadlá alebo rakety smerujúce na najcitlivejšie ciele,“ uvádza CSIS.

Ruské útoky môžu byť cielené s tým, aby vyčerpali ukrajinské kapacity a odsali posledné kusy z ukrajinských skladov. Rusi majú podstatne viac rakiet ako má ukrajinská vzdušná obrana striel do nej. 

„Veľký objem protivzdušnej obrany nepochybne zaťažil kapacitu ukrajinskej protivzdušnej obrany a zdá sa, že ruská taktika je zameraná práve na vyčerpanie obrannej kapacity Ukrajiny,“ dodáva CSIS.

Protivzdušný systém NASAMS.
zdroj: Flick/KONGSBERG

Okrem toho by zničenie Patriotov bolo pre Rusko veľkým symbolickým víťazstvom, nielen preto, aké má schopnosti, ale aj preto, čo predstavuje. Symbol podpory Západu, ktorá sa neobmedzuje na najvyspelejšiu technológiu. Rusko by zničením tejto techniky chcelo ukázať, že jeho zbrane sú schopnejšie ako tie zo Západu a že si poradia aj s najsofistikovanejšou technikou.

Západ si však na druhej strane tiež uvedomuje túto slabinu Ukrajiny, a napríklad administratíva Joea Bidena na začiatku mája ohlásila ďalší balík vojenskej pomoci, ktorý sa zameriava práve na protivzdušnú obranu.

Videá a fotky protivzdušnej obrany sú problémom 

S úspechom protivzdušnej obrany ale Kyjev čelí nečakanému problému, ktorý nesúvisí so samotnými systémami, ale s ľuďmi. Konkrétne s obyvateľmi Kyjeva, ktorí si akciu protivzdušnej obrany natočili na video alebo spravili fotografie, ktoré potom zverejnili na sociálnych sieťach.

Takýto obsah skúmajú ruskí spravodajskí agenti, ktorí z neho môžu odhaliť pozíciu ukrajinskej protivzdušnej obrany, a tak ju skôr zničiť.

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) vypátrala šiestich ľudí, ktorí takéto snímky zverejnili. The WarZone pripomína, že im hrozí až 8 rokov väzenia za porušenie zákonov zakazujúcich neoprávnené šírenie informácií o ukrajinských vojenských operáciách a vybavení.

„Takto získané informácie by mohli okupanti využiť na úpravu opakovaných náletov na hlavné mesto Ukrajiny,“ uviedlo SBU.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, CNN, The War Zone

Najnovšie videá

Trendové videá