Prvá krajina na svete zakáže e-cigarety v enormnom rozsahu. Bič chystá na všetkých „milovníkov tabaku“
- Ako vapovanie sa označuje vdychovanie výparov, ktoré (e-cigareta) vytvára odparovaním náplne
- Austrália počas nasledujúcich troch rokov zvýši daň z tabaku
- Ako vapovanie sa označuje vdychovanie výparov, ktoré (e-cigareta) vytvára odparovaním náplne
- Austrália počas nasledujúcich troch rokov zvýši daň z tabaku
Austrália sa stane prvou krajinou na svete, ktorá zakáže rekreačné vapovanie, oznámil v utorok tamojší minister zdravotníctva Mark Butler. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry DPA.
Ako vapovanie sa označuje vdychovanie výparov, ktoré elektronická cigareta (e-cigareta) vytvára odparovaním náplne.
Dovoz e-cigariet určených pre lekárne nebude obmedzený, zakázané však majú byť všetky jednorazové e-cigarety. Obmedzenia sa budú týkať aj dostupných obalov, príchutí a farieb, spresnil minister.
„Už žiadne žuvačkové príchute, žiadni ružové jednorožce ani e-cigarety v podobe zvýrazňovačov, aby si ich deti mohli schovať do peračníka. Namiesto toho budeme mať obyčajné obaly s obyčajnými príchuťami,“ dodal.
Podľa jeho slov sa vapovanie stalo „najväčšou legislatívnou medzerou v austrálskej histórii“. Vláda preto nedopustí, aby úspechy pri znižovaní spotreby tabaku, boli „zničené touto novou hrozbou“ pre verejné zdravie.
„Štátom a komunitám na celom svete sa e-cigarety núkali ako terapeutický produkt, ktorý pomáha dlhoročným fajčiarom prestať fajčiť. U mladých ľudí, ktorí vapujú, je trikrát vyššia pravdepodobnosť, že začnú fajčiť. Toto sa musí skončiť. Nebudeme sa prizerať, ako vapovanie vytvára ďalšiu generáciu závislých od nikotínu,“ povedal Butler.
Zároveň oznámil súbor opatrení na podporu systému zdravotníctva vrátane nového národného programu skríningu rakoviny pľúc. Austrália počas nasledujúcich troch rokov zvýši daň z tabaku ročne o päť percent.
Nejde o menšie zlo
Najnovšia štúdia poukazuje na rozsah zmien, ktoré spôsobujú e-cigarety v pľúcach. Ide napríklad o zmeny v hladinách génov a proteínov vo vnútri tkaniva. Pokusy sa robili na laboratórnych myšiach. Tieto zistenia podporujú dôkazy, že elektronické cigarety nemusia byť tou najbezpečnejšou alternatívou k normálnym cigaretám.
Tiež je potrebné ďalšie skúmanie, aby vedci pochopili ich molekulárne účinky. Odborníci skúmali konkrétne produkty značky JUUL, ktoré sa tešia obrovskej popularite a sú dostupné aj v susednom Česku.
Ako uviedla autorka štúdie Carolyn Baglole, zdravotné následky vapingu zatiaľ nie sú známe. Najnovšie výsledky však ukazujú, že vdychovanie pár generovaných prostredníctvom e-cigarety spôsobuje rozsiahle zmeny v pľúcach. Odborníčka tiež zdôraznila, že produkty nie sú inertné a ich dlhodobé používanie môže viesť k poškodeniu pľúc.
Myši zapojené do výskumu rozdelili vedci do troch skupín. Prvá bola experimentálna a zvyšné dve boli kontrolné. Myši v kontrolných skupinách vystavili vedci normálnemu vzduchu v miestnosti alebo kontrolnej kvapalnej pare počas štyroch týždňov.
Experimentálna skupina bola vystavená dymu z produktu JUUL denne počas štyroch týždňov. Markery zápalu a genetického poškodenia následne vedci testovali, v dôsledku čoho dokázali identifikovať rozdiely medzi jednotlivými skupinami.
Podľa portálu IFL Science vykazovali myši vystavené JUUL výrazne viac lymfocytov a neutrofilov v tekutine z bronchoalveolárnej laváže. Zároveň sa ukázali aj zmeny v spôsobe expresie mRNA. Ďalšia analýza preukázala, že došlo tiež k zmenám v rôznych biologických dráhach. To nasvedčuje tomu, že e-cigarety aktívne robili molekulárne a bunkové zmeny v pľúcach.
Už v minulosti IFL Science informoval o tom, že fajčenie elektronických cigariet má nepriaznivý vplyv aj na srdce. Autori štúdie poukázali na to, že užívanie týchto výrobkov nemožno označiť za neškodnú alternatívu k fajčeniu, čo si myslia mnohí ľudia.
Fajčenie cigariet, no aj vaping ovplyvňujú schopnosť krvných ciev zväčšovať sa dostatočne na to, aby zásobovali srdce dostatočným množstvom krvi.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, IFL Science, IFL Science