Prvá krajina v EÚ zakazuje predaj populárnych jednorazových „vejpiek“. Opatrenie chce rozšíriť do celého bloku

  • EÚ chce mať do roku 2040 generáciu bez tabaku
  • Konzumácia nikotínu je mimoriadne škodlivá pre náš mozog
belgický atóm, mladí ľudia na festivale
Belgicko ako prvá členská krajina EÚ zakázala predaj jednorazových elektronických cigariet. Unsplash/Himal Rana, Romain Blu
  • EÚ chce mať do roku 2040 generáciu bez tabaku
  • Konzumácia nikotínu je mimoriadne škodlivá pre náš mozog

Napriek tomu, že mnohí fajčiari dobre vedia, že klasické cigarety sú pre naše zdravie mimoriadne škodlivé, tento fenomén je do dnešných dní pomerne silný. Niektorí z používateľov cigariet však v posledných rokoch prešli na moderné elektronické cigarety, často propagované ako menej škodlivé než fajčenie tradičných tabakových výrobkov.

Portál France 24 zdôrazňuje, že priťahuje mladších používateľov svojím farebným balením, prísľubom lahodných chutí a výhodou, že sa vyhnú nepríjemnému dymovému zápachu na prstoch.

Elektronické cigarety však stále obsahujú nikotín, ktorý je vysoko návykový, a kritici sa preto obávajú, že by mohli byť potenciálnym odrazovým mostíkom k tradičnejším tabakovým výrobkom.

Aj preto sa Belgicko ako prvý členský štát Európskej únie v týchto dňoch rozhodol zakázať predaj týchto jednorazových elektronických cigariet.

Ide o hrozbu pre zdravie, uviedol belgický minister

Renomovaný portál Euronews informoval o tom, že podľa belgického ministra zdravotníctva Franka Vandenbrouckeho sa lacné výpary z jednorazových e-cigariet zmenili na zdravotnú hrozbu, pretože predstavujú pre tínedžerov jednoduchý spôsob, ako ich priviesť k fajčeniu a stať sa závislým od nikotínu.

„Jednorazové e-cigarety sú novým produktom jednoduchým spôsobom navrhnutým tak, aby prilákal nových spotrebiteľov. E-cigarety často obsahujú nikotín. Nikotín spôsobuje závislosť na nikotíne. Nikotín je škodlivý pre vaše zdravie. To sú fakty,“ povedal v rozhovore.

Keďže sú jednorazové, plast, batéria a obvody sú záťažou pre životné prostredie. Okrem toho „vytvárajú nebezpečné odpadové chemikálie, ktoré sú stále prítomné v tom, čo ľudia vyhodia,“ dodal Vandenbroucke.

V tejto súvislosti ešte belgický minister pre Npr doplnil, že sa zameral aj na jednorazové elektronické cigarety, pretože opakovane použiteľné by mohli byť nástrojom, ktorý ľuďom pomôže prestať fajčiť, ak sa tohto zlozvyku nevedia zbaviť inou metódou.

Vandenbroucke zároveň deklaroval, že tvrdšie opatrenia týkajúce sa tabaku chce zaviesť v rámci celého 27-členného bloku. „Skutočne vyzývame Európsku komisiu, aby v týchto dňoch prišla s novými iniciatívami na aktualizáciu a modernizáciu právnych predpisov o tabaku,“ povedal.

France 24 píše, že predstavitelia tejto krajiny Beneluxu sa chvália, že rýchlo zareagovali na nebezpečenstvo jednorazových elektronických cigariet, ktoré sa dostali na trh už pred viac ako piatimi rokmi.

Ešte v roku 2021 predložila federálna vláda Európskej komisii, teda exekutívnemu orgánu EÚ, návrh na zákaz jednorazových výparov. Komisia, ktorá musí dať súhlas na akýkoľvek zákaz predaja, udelila Belgicku zelenú v marci 2024, čím pripravila pôdu pre nadobudnutie účinnosti vnútroštátneho zákona.

Svojho suseda nasleduje aj Francúzsko, ktoré získalo súhlas od EÚ ohľadom podobného zákazu. Po jeho prijatí francúzsky zákon zakáže výrobu, predaj a voľnú ponuku elektronických cigariet. V prípade nedodržania tohto pravidla bude hroziť pokuta 100-tisíc eur za jeho akékoľvek porušenie.

Ide o ekologickú katastrofu

Zdravotné úrady vo Francúzsku a Belgicku tvrdia, že chronická konzumácia nikotínu je nadmieru škodlivá pre mozog dospievajúcich. Tiež, že by mohla podporiť užívanie iných dr*g. Štúdia EÚ z roku 2023 zistila, že väčšina používateľov elektronických cigariet sa rozhodla pre dobíjateľnú cigaretu. Ale verzie na jedno použitie boli obľúbené u mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov.

Jednorazové výpary, ktoré sa ľahko používajú a sú inzerované všade na sociálnych sieťach, sú tiež atraktívne vďaka svojej nízkej cene.

Pri piatich alebo šiestich eurách je cena jednej takejto cigarety na jedno použitie o polovicu nižšia ako klasická škatuľka cigariet, ktorá ich obsahuje dvadsať. Niektoré umožňujú až 9 000 potiahnutí, čo je podľa odborníkov ekvivalent viac ako 300 cigariet.

Mnohým bruselským trafikám dochádzajú e-cigarety na jedno použitie, pretože obnovenie je nemožné. „Nechápem, prečo sú zakázané výpary a nie tabak, ktorý je tiež nebezpečný,“ povedal pre AFP jeden mladý užívateľ Ilias Ratbi.

Iní zas predkladaný zákaz vítajú. „Myslím si, že je dobré prestať ho predávať. Je veľa mladých ľudí, ktorí začínajú bez toho, aby museli premýšľať o dôsledkoch,“ povedala Yona Bujniaková v rozhovore, ktorý sa odohral v centre Bruselu. Odporcovia taktiež poukazujú aj na „ekologickú katastrofu“, ktorú jednorazové výpary spôsobujú.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, France 24, Npr

Najnovšie videá

Trendové videá