Prvá legálna miestnosť na užívanie omamných látok má riešiť alarmujúci počet úmrtí na predávkovanie

  • Prvá legálna miestnosť na užívanie omamných látok v Glasgowe
  • Poskytuje bezpečné prostredie pre užívateľov
  • Cieľom je znížiť úmrtia a riziká
  • Prvá legálna miestnosť na užívanie omamných látok v Glasgowe
  • Poskytuje bezpečné prostredie pre užívateľov
  • Cieľom je znížiť úmrtia a riziká

V Glasgowe sa píše história boja proti dro*ovej kríze. Po rokoch diskusií a politických sporov sa otvára prvá legálna miestnosť na konzumáciu návykových látok vo Veľkej Británii. Tento odvážny krok má podľa The Guardian ambíciu riešiť alarmujúci počet úmrtí na predávkovanie, ktoré v Škótsku dosahujú rekordné čísla.

Miestnosť s názvom The Thistle (bodliak) bude slúžiť ako bezpečný priestor pre ľudí, ktorí užívajú dro*y. Otvorená bude denne od 9:00 do 21:00, 365 dní v roku. Návštevníci nemusia poskytovať svoje osobné údaje a počas užívania návykových látok budú pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Tím im na mieste poskytne čisté pomôcky a základné rady, ako minimalizovať zdravotné riziká.

Zdravotníci nemôžu dro*y priamo podávať, ale môžu zasiahnuť v prípade núdze. Služba tiež zahŕňa priestor na zotavenie, kde si môžu užívatelia oddýchnuť, a spoločenskú miestnosť, kde dostanú teplý nápoj alebo jedlo. Cieľom je poskytnúť nielen hygienické prostredie, ale aj podporu tým, ktorí sa chcú zbaviť závislosti.

Rekordná smrtnosť a volanie po zmene

Táto iniciatíva reaguje na situáciu v Glasgowe, kde sa ročne eviduje až 186 úmrtí spojených s dro*ami. Dr. Saket Priyadarshi, jeden z odborníkov zapojených do projektu, zdôrazňuje: „Ľudia momentálne užívajú dro*y na nehygienických miestach, ako sú parkoviská alebo verejné toalety. Táto miestnosť ponúka čisté, osvetlené a teplé prostredie, kde môžu získať pomoc, ak ju potrebujú.“

V roku 2023 bolo v celom Škótsku zaznamenaných 1 172 úmrtí spojených s dro*ami, čo predstavuje nárast o 12 % oproti predchádzajúcemu roku. Podľa štatistík bolo 80 % týchto úmrtí spojených s opi*idmi.

Minister zdravotníctva Neil Gray vyjadril „hlboké obavy“ nad situáciou a zdôraznil, že vláda intenzívne pracuje na riešení tejto krízy. Okrem otvorenia novej miestnosti sa plánujú aj pilotné projekty a rozšírenie prístupu k život zachraňujúcim liekom.

Inovatívne riešenia

Podobné zariadenia vo svete ukázali, že môžu znížiť riziko prenosu infekčných ochorení, ako je HIV, a zlepšiť celkové zdravie užívateľov dro*.

Škótska vláda si od projektu sľubuje aj zníženie množstva pohodených injekčných striekačiek na uliciach, ktoré sú častým problémom. Miestnosť na konzumáciu dro* je súčasťou širšej stratégie škótskej vlády, ktorá investovala 250 miliónov libier do tzv. národnej misie na riešenie dro*ovej krízy.

Okrem tejto miestnosti plánujú aj zriadenie zariadení na testovanie dro* a rozšírenie prístupu k látkam, ktoré pomáhajú pri predávkovaní.

Lynn MacDonald, manažérka projektu, opísala pre Glasgow Live praktické aspekty prevádzky: „Nemôžeme sa priamo dotýkať dro*, ale môžeme užívateľom poradiť, ako ich bezpečne užívať. Používame napríklad zariadenia na identifikáciu zdravých žíl, čo môže zabrániť zdravotným komplikáciám.“

Otvorenie miestnosti bolo umožnené rozhodnutím generálnej prokurátorky, ktorá vyhlásila, že konzumácia dro* v týchto priestoroch nebude stíhaná.

Toto rozhodnutie zdôrazňuje, že prioritou je ochrana verejného zdravia, nie trestné stíhanie. Projekt má podporu miestnych komunít aj politikov. Allan Casey, konzultant pre závislosti a bezdomovectvo, uviedol: „Dro*y ovplyvňujú takmer každú rodinu v Glasgowe. Táto miestnosť ponúka riešenie pre tých, ktorí užívajú dro*y na verejnosti, a zároveň pomáha vytvárať bezpečnejšie ulice.“

Kritika a očakávania

Kritici projektu však upozorňujú, že miestnosť nerieši základné príčiny závislosti. Podľa odborníkov je kľúčové rozšíriť prístup k liečbe a sociálnym službám, ktoré pomôžu užívateľom dro* postaviť sa na vlastné nohy. Kritici poukazujú na nedostatočnú implementáciu štandardov pre liečbu zavedených v roku 2021 a neplnenie cieľov na zvyšovanie počtu liečených osôb.

Napriek tomu odborníci tvrdia, že zariadenia tohto typu majú vo svete osvedčenú účinnosť pri redukcii počtu úmrtí a zlepšovaní zdravotných podmienok častých užívateľov dro*. The Thistle môže byť dôkazom, že inovatívne prístupy môžu priniesť reálne riešenia. Glasgowský model môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie mestá v Škótsku a vo Veľkej Británii, ktoré čelia podobným problémom.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Guardian, The Guardian, Glasgow Live

Najnovšie videá

Trendové videá