Prvá predpoveď na august: Na Slovensko sa valí extrémna horúčava

  • Horúčavy udierajú na Slovensko čoraz viac
  • Ani o mesiac sa však situácia nezmení
  • Treba sa pripraviť na boj s extrémnymi teplotami
počasie
Extrémne horúčavy TASR/Martin Baumann, TASR/AP Photo/Gregorio Borgia, Canva/Archív
  • Horúčavy udierajú na Slovensko čoraz viac
  • Ani o mesiac sa však situácia nezmení
  • Treba sa pripraviť na boj s extrémnymi teplotami

Vyhliadky na august naznačujú, že tento mesiac bude nadpriemerne teplý. Podľa prognóz očakávame výrazne vyššie teploty, ako je dlhodobý priemer. Teplotné odchýlky sa pohybujú od 1 do 1,5 °C nad priemerom. Niektoré oblasti ako Záhorie a Považie by dokonca mohli zažiť priemerne až o 2 °C vyššie teploty.

„August bude poriadne horúci,“ informuje portál iMeteo.sk.

Na niektorých miestach na Slovensku bude sucho

Čo sa týka zrážok, august by mal byť zrážkovo normálny. Priemerné zrážky v tomto mesiaci sú približne 52,4 mm. Avšak, na niektorých miestach, najmä na severozápade Slovenska, by mohlo byť trochu suchšie. Očakáva sa, že zrážky budú v priemere v normálnom rozsahu a výrazne nadpriemerné zrážky sa neočakávajú.

Rýchlosť vetra by mala byť o niečo nižšia, než je bežný normál. Predpovedá sa odchýlka v rýchlosti vetra na úrovni 1 m/s. Hoci to nie je výrazný rozdiel, bude to malé zníženie v rýchlosti vetra.

Ako sa chrániť pred horúčavami

Boj proti horúčavám je veľmi dôležitou témou, najmä počas letných mesiacov. Existuje mnoho mýtov a nesprávnych predstáv týkajúcich sa boja proti prehriatiu organizmu, ktoré môžu mať výrazný vplyv na naše zdravie a správanie.

Jeden z bežných mýtov hovorí, že pitie alkoholu v horúčavách nám pomôže ochladiť sa. Avšak opak je pravdou. Alkohol je diuretikum, čo znamená, že zvyšuje potrebu močenia a vedie k dehydratácii organizmu. To môže spôsobiť ešte väčšiu tepelnú záťaž na naše telo. Preto treba piť dostatočné množstvo nealkoholických tekutín, najmä vody, aby sme zabránili dehydratácii.

Niekedy sa hovorí, že by sme mali úplne vynechať cvičenie počas horúčav. Aj keď musia ľudia v lete pri cvičení prijať opatrenia na ochladenie tela a vyhnúť sa najhorúcejším hodinám dňa, pravidelná fyzická aktivita telu len prospieva.

Stačí zvoliť vhodné cvičenie, ako napríklad plávanie alebo cvičenie v chladnejšom prostredí, a pri cvičení dodržiavať opatrenia na ochladenie tela ako pravidelné pitie vody a nosenie vhodného oblečenia.

Niektorí ľudia veria, že potenie je znakom ochladzovania organizmu. Je pravda, že potenie je prirodzenou reakciou tela na reguláciu teploty, ale samotné potenie neznamená, že sa telo skutočne ochladzuje. Keď sa pot vyparí z pokožky, môže to dokonca viesť k ešte väčšej dehydratácii, ak nedostatočne dopĺňame stratenú vlhkosť prostredníctvom pitia vody.

Každý človek reaguje na horúčavy inak. Niektorí ľudia sú citlivejší na vysoké teploty a vyžadujú viac opatrení na ochladenie, zatiaľ čo iní sa cítia pohodlne aj v horúcom prostredí. Musíme počúvať svoje telo a prispôsobiť svoje správanie a opatrenia vlastným potrebám.

Napokon, existuje mýtus, že klimatizácia je vždy najlepším riešením proti horúčavám. Klimatizácia môže byť efektívnym spôsobom ochladenia miestnosti, ale zároveň vedie k suchému vzduchu. Pri používaní klimatizácie treba udržiavať primeranú teplotu a vlhkosť v miestnosti a vyhnúť sa príliš veľkému rozdielu teploty medzi vnútorným a vonkajším prostredím.

Ak sa chceme účinne vyhnúť problémom spojeným s prílišným teplom, odporúča sa dodržiavať niekoľko opatrení.

Je dôležité udržiavať si dostatočnú hydratáciu pitím dostatočného množstva vody, vyberať ľahšie a osviežujúce jedlá, ako sú čerstvé ovocie a zelenina, používať studené obklady alebo uteráky namočené v chladnej vode na pulzujúce miesta tela a plánovať aktivity v chladnom prostredí, ako sú návštevy múzeí, knižníc alebo kaviarní, prípadne pobyt pri vodných zdrojoch, ako sú jazerá či bazény.

Zdroje: iMeteo, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá