Prvá predpoveď na zimu 2024: Meteorológovia varujú pred La Niñou a polárnym vírom. Vieme, koľko napadne snehu

  • Prechod z letného počasia do zimných mrazov bude rýchly
  • Meteorológovia predpovedajú, že zima začne už v novembri
Žena s dáždnikom v snehu a auto na zasneženej ceste.
Ilustračné foto TASR/Daniel Stehlík
  • Prechod z letného počasia do zimných mrazov bude rýchly
  • Meteorológovia predpovedajú, že zima začne už v novembri

September síce priniesol začiatok meteorologickej jesene, no teploty sa stále držia na letnej úrovni. Meteorológovia z portálu Severe Weather však už majú predstavu, kedy teplé dni skončia a príde zima.

S príchodom novembra by mali doraziť prvé zimné mrazy. Hoci sa očakáva pokles teplôt, veľa snehu pravdepodobne neuvidíme. „Predpoveď pre Európu ukazuje podpriemerné sneženie v celej Európe,“ uvádzajú meteorológovia.

Niektoré miesta v Európe budú výnimkou. „Kvôli vplyvu nízkeho tlaku na severe sa nad Škandináviou predpovedá viac snehu ako obvykle. Určitý potenciál je vidieť aj nad Alpami a severným Balkánom,“ informujú meteorológovia. 

Zmena nastane až v januári

Podobne to bude aj so snežením v decembri. Začiatkom nového roka však nastane zmena.

„Januárová predpoveď ukazuje znížený potenciál snehových zrážok na veľkej časti kontinentu. Podľa predpovede sa však oblasť s väčším množstvom snehových zrážok bude tlačiť do juhovýchodných častí, pravdepodobne kvôli anomálii vysokého tlaku na severozápade,“ upozorňujú meteorológovia.

Podľa predpovede portálu Koin by sa aj v Spojených štátoch začiatkom januára mali objaviť výrazné mrazy. Toto obdobie chladného počasia zasiahne viaceré oblasti naprieč krajinou.

„Najchladnejšie obdobie prídu začiatkom a koncom januára a začiatkom marca,“ píše portál.

Američania si zrejme užijú biele Vianoce. Sneh má prísť hlavne koncom decembra, začiatkom januára a začiatkom februára. Oproti nám tak budú mať viac snehu.

Dva javy, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu

La Niña a polárny vír budú túto zimu hrať kľúčovú úlohu. Tieto dva javy výrazne ovplyvnia počasie v nasledujúcich mesiacoch.

„La Niña je studená fáza veľkej a silnej oceánskej oscilácie ENSO. Je to oblasť tropického Tichého oceánu, ktorá prechádza medzi studenou a teplou fázou. Studená fáza ENSO sa nazýva La Niña a teplá fáza sa nazýva El Niño,“ vysvetľuje portál iMeteo.sk.

Aktuálna predpoveď teplôt oceánu pre začiatok zimy priniesla zaujímavé zistenie. La Niña síce pôsobí, ale zatiaľ neprejavuje výraznú silu a zrejme neprinesie výrazné extrémy.

Žena sa prechádza v parku počas mrazu.
zdroj: TASR/Bernd Weißbrod/dpa

Polárny vír tiež vykazuje náznaky, že počas zimy nebude výrazný. „Ide o polárny vír, ktorý siaha vysoko do atmosféry − najnižšia úroveň atmosféry sa nazýva troposféra, kde prebiehajú všetky poveternostné udalosti, a nad tým máme stratosféru. Polárny vír sa správa ako obrovský cyklón, ktorý pokrýva celý severný pól až po stredné zemepisné šírky. Je prepojený cez všetky úrovne atmosféry,“ uvádza ďalej server.

Tieto dva faktory zohrávajú úlohu v dlhodobých zimných prognózach.

Extrémne horúčavy na Antarktíde

Ako sme ťa informovali, dlhodobé meteorologické prognózy sú komplexné a môžu sa v priebehu času meniť v závislosti od nových dát a pozorovaní. Napriek tomu nezaškodí sa na silnú zimu pripraviť.

Klimatické výkyvy totiž ovplyvňujú aj Antarktídu, ktorá je známa ako najchladnejší kontinent na Zemi. Britský Národný inštitút pre polárny výskum informuje o mimoriadne dlhej vlne „horúčav“ počas antarktickej zimy, čo vyvoláva obavy medzi klimatológmi a environmentalistami.

Polárny klimatológ Thomas Caton Harrison zdôrazňuje, že hoci teplotné anomálie nie sú na tomto kontinente neobvyklé, dĺžka súčasného teplého obdobia je skutočne výnimočná. Predbežné údaje ukazujú, že priemerná teplota pri zemskom povrchu v júli 2024 bola v celej Antarktíde o 3,1 stupňa Celzia vyššia, ako je pre tento mesiac typické.

Tieto nezvyčajné teplotné vzorce majú závažné dôsledky. Extrémne horúčavy v Antarktíde môžu slúžiť ako spúšťače väčšieho úbytku ľadu. Štúdia publikovaná v júni v magazíne Nature Geoscience odhalila nový kritický bod smerujúci k „nekontrolovateľnému topeniu“ antarktických ľadovcov.

Zdroje: Severe Weather, Koin, iMeteo.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá