Prvá Slovenka, ktorá pokorila Mount Everest: „Dám do toho všetko, ale nie život“

  • Cestou na vrchol videla 3 mŕtve telá
  • V istej chvíli uvažovala, že sa otočí a skončí
  • Nakoniec to dokázala a na vrchol došla 12. mája o 7:25 miestneho času
prvá Slovenka na Evereste
Ilustračná fotografia archív/Slovenská sporiteľňa
  • Cestou na vrchol videla 3 mŕtve telá
  • V istej chvíli uvažovala, že sa otočí a skončí
  • Nakoniec to dokázala a na vrchol došla 12. mája o 7:25 miestneho času

Lucia Janičová je 37-ročná vedkyňa, horolezkyňa a už aj prvá Slovenska, ktorej sa podarilo prepísať históriu a zdolať najvyššiu horu sveta, Mount Everest. Stalo sa to symbolicky 12. mája, teda na Deň matiek, no ako sama hovorí: „To, že sa to stalo na Deň matiek, je náhoda.

O svojom obdivuhodnom príbehu nám porozprávala v Slovenskej sporiteľni, ktorá je zároveň aj jej exkluzívnym partnerom. 

Po návrate do základného tábora som bola extrémne unavená, ale cítila som v sebe nesmiernu eufóriu, že som vyšla na najvyššiu horu sveta,“ podelila sa o svoje pocity Lucia Janičová.

Cesta na vrchol nebola vôbec jednoduchá. Vydesili ju najmä tri mŕtve telá

Počas výstupu na Mount Everest musela Lucia a jej tím čeliť viacerým výzvam. Nielenže bojovali s vysokou nadmorskou výškou, ale aj s ďalšími náročnými podmienkami. Lucia vystupovala na vrchol medzi prvými, čo znamená, že si museli predšliapavať cestu. 

Vietor sa dvíhal až na takmer maximálnu akceptovateľnú rýchlosť, čo výrazne sťažovalo postup. Tesne pod vrcholom, okolo Hillary Step, začala zvažovať, či nesplniť sľub rodine: „Ak to bude príliš nebezpečné, otočím sa. Dám do toho všetko, ale nie život. Ak by som videla ľudí vracať sa, bol by to moment, kedy by som sa možno rozhodla skončiť.

Okrem toho teploty klesli na približne mínus 35 stupňov, čo spôsobilo, že jej na vrchole zamrzli baterky a dokonca aj prevarená voda v kombinéze.

Jedným z najťažších momentov pre Luciu bol prechod cez Hillary Step, najmä kvôli telu mŕtveho horolezca pod ním. Premýšľala, čo by sa stalo, ak by sa šmykla. Za celú cestu na vrchol videla až tri mŕtve telá, čo ešte viac zvýšilo pocit nebezpečia a obavy, či to zvládne.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Janičová (@lucia.janicova)

Nakoniec sa po náročnej 9-hodinovej ceste zdržali na samotnom vrchole iba niekoľko minút z dôvodu nepriaznivých podmienok. Lucia zdolala vrchol spolu aj s prvou Kazaškou Anarou Buraševovou, s ktorou to následne spolu oslávili v stane. „Na oslavu sa k nám pridal aj Joshua z Kene, ktorý sa dole nevrátil,“ dodala so smútkom v hlase Lucia.

Najťažšie však pre mňa bolo, keď mi začala chýbať dcérka Adelka a ja som sa s ňou nemohla ani spojiť,“ priznala.

„Rozhodnutie liezť s kyslíkom neľutujem“

Lucia vystúpila na Mount Everest za pomoci kyslíka. „Nič z toho neľutujem. Pre mňa je to neakceptovateľné prijať to riziko a ísť tam bez kyslíka. Mám doma dcéru a rodinu, ktorá ma potrebuje. Výstup bez kyslíka je príliš rizikový a horolezci, ktorí sa šťastne dostanú na vrchol a späť do základného tábora, majú často zdravotné následky. Niekedy sme si mysleli, že liezť bez kyslíka je nezlučiteľné so životom,“ vysvetlila svoje dôvody Lucia.

Výška cez 8 000 metrov sa v horolezectve nazýva zónou smrti, kde tlak kyslíka nestačí na udržania ľudského života počas dlhšieho časového obdobia.

Počas cesty na vrchol stihla písať aj vedeckú prácu 

Keďže Lucia pracuje ako vedkyňa v oblasti imunológie, kde sa zameriava na vývoj testov na detekciu rôznych chorôb, cestou na Mount Everest si zbalila do batoha aj ceruzku a papier. Rozhodla sa totiž merať a porovnávať tep a saturáciu kyslíka sebe a svojmu kolegovi. Výsledky jej zistení má porovnať doktor a jej vedecká práca bude následne zverejnená. 

Okrem vlastnej vedeckej práce sa rozhodla zapojiť aj do akcie Clean up. Cestou na vrchol zbierala odpadky, konkrétne sa zamerala na mikroplasty.

Prvé tri tábory boli celkom čisté, nebolo tam veľa odpadu. No bola som prekvapená, keď som došla do tábora číslo 4. Tam to bolo najviac znečistené. Aktuálne tam trénujú ľudí, ktorí majú tieto odpadky zbierať a odnášať ich odtiaľ,“ priblížila nám Lucia.

prvá žena na Evereste
zdroj: archív/Slovenská sporiteľňa

Lucia má do budúcna ešte veľké plány

V rámci prípravy na expedíciu na Everest trénovala v Alpách, kde vystúpila na Mont Blanc (4 807 m), Mera Peak v Himalájach (6 476 m) a Aconcaguu v Andách (6 961 m).

Na záver priznala, že by sa rada do budúcna vrátila ešte k osemtisícovkám a jej snom je navštíviť Antarktídu. „Chcem inšpirovať aj moju dcéru. Aby videla, že prekážky sa dajú zdolať, len si musí veriť,“ dodala.

Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Najnovšie videá

Trendové videá