Prvá vlna koronakrízy zabila 1 000 gastropodnikov. Druhá bude ešte horšia
- Dlhodobý výpadok príjmov podľa spoločnosti Bisnode nemusia ustáť viaceré prevádzky
- Na začiatku tohto roka zanikla bezmála tisícka reštaurácií, pohostinstiev či prevádzok s rýchlym občerstvením
- Problémy hlásia aj živnostníci. Veľa podnikateľov sa nachádza na hranici krachu
- Dlhodobý výpadok príjmov podľa spoločnosti Bisnode nemusia ustáť viaceré prevádzky
- Na začiatku tohto roka zanikla bezmála tisícka reštaurácií, pohostinstiev či prevádzok s rýchlym občerstvením
- Problémy hlásia aj živnostníci. Veľa podnikateľov sa nachádza na hranici krachu
Kríza spojená so šírením pandémie koronavírusu ničí slovenský gastrobiznis. Podľa dát poradenskej spoločnosti Bisnode od začiatku tohto roka zanikla bezmála tisícka reštaurácií, pohostinstiev či prevádzok s rýchlym občerstvením.
Ku koncu septembra bolo pritom u nás zaevidovaných 11 605 gastroprevádzok na základe živnostenského oprávnenia a 8 714 spoločností s ručením obmedzeným či akciových spoločností, ktoré podnikajú v oblasti stravovania.
Ako hovorí analytička firmy Bisnode Petra Štěpánová, rozmach služieb verejného stravovania na Slovensku rapídne vzrástol v posledných dvoch rokoch. Napríklad v posledných desiatich rokoch ich počet narástol o 100 percent. V súčasnosti patria tieto prevádzky vplyvom pandémie podľa Štěpánovej k najohrozenejším skupinám podnikateľov.
Aktuálne je podnikanie reštaurácií a ďalších prevádzok spojených s predajom a podávaním hotových jedál opäť obmedzené. Majitelia budú môcť jedlo zákazníkom predávať len zabalené, nebude ho možné konzumovať v interiéri, len v exteriéri, napríklad na terase. Vláda zaviedla nové prísne opatrenia v dôsledku rapídneho zhoršenia situácie spojenej so šírením ochorenia COVID-19.
Majitelia reštaurácií sa už na jar tohto roka báli o svoju existenciu, keď z rovnakého dôvodu museli zavrieť svoje prevádzky. Podľa dát Bisnode prišli prevádzky v priemere o 42 % tržieb, mnohé hrozia prepúšťaním a aktuálne žiadajú vládu o zníženie dane z pridanej hodnoty. Bisnode zároveň dodáva, že gastroprevádzky najviac zanikali v kategóriách s najnižšími tržbami či najnižším počtom zamestnancov.
Živnostníci žiadajú od vlády rýchle a účinné opatrenia
Slovenský živnostenský zväz žiada od vlády rýchle a účinné opatrenia, ktoré zmiernia finančné dopady karanténnych opatrení na živnostníkov a malých a stredných podnikateľov. Tí síce akceptujú všetky zmysluplné opatrenia na zamedzenie a zmiernenie šírenia ochorenia COVID-19, upozorňujú však, že ich prijatím prichádza k závažným obmedzeniam ich prevádzky a výkonu činnosti. Rozmáhajúca sa druhá vlna pandémie zabrzdí podľa zväzu aj mierne oživenie z letných mesiacov. Najviac pritom opätovne utrpí odvetvie osobných služieb, gastronómia, hotelierstvo, maloobchod, doprava, firmy v sektore umenia, športu a voľnočasových služieb.
„Je veľmi dôležité, aby sa eliminovali dopady protipandemických opatrení na živnostníkov, a aby títo mohli naďalej zotrvať vo svojom podnikaní,“ skonštatoval prezident zväzu Stanislav Čižmárik. Ako doplnil prvý viceprezident Ján Palenčár, momentálne sa veľa z nich nachádza na hranici krachu. „Podnikatelia očakávajú od štátu ústretovosť pri kompenzácii mimoriadnych, nimi nezavinených nákladov a výpadkov tržieb, vyvolaných pandemickou situáciou, aby prežili krízové obdobie a mohli ďalej fungovať vo svojom podnikaní,“ povedal.
Zástupcovia živnostníkov v tejto súvislosti vítajú rozšírenie programu prvej pomoci. „Zvýšenie podpory pre živnostníkov o 50 % je skutočne dôležitým krokom, pretože predchádzajúce príspevky nepostačovali vo väčšine prípadov ani na úhradu povinných sociálnych odvodov a nepokrývali výpadok príjmov SZČO,“ uviedol Čižmárik.
Z administratívneho hľadiska však zväz apeluje na zvýšenie kapacity jednotlivých pracovísk úradov práce, ktoré budú spracovávať nové žiadosti o podporu a tiež na zlepšenie ich technického vybavenia, aby dokázali elektronicky vybavovať všetku agendu a nezdržiavala ich zbytočná papierová práca.
Zdroj: SITA