Prvé detaily o rozpustení NAKA. „Určite sa nedeje, že z vyšetrovateľa robíme policajta obvodného útvaru“

  • Policajný šéf sa vyjadril k zrušeniu NAKA
  • Inšpirovali sa českým modelom
  • Pri preraďovaní policajtov prihliadali na ich doterajšiu prácu
Ľubomír Solák
Ľubomír Solák TASR/Jaroslav Novák
  • Policajný šéf sa vyjadril k zrušeniu NAKA
  • Inšpirovali sa českým modelom
  • Pri preraďovaní policajtov prihliadali na ich doterajšiu prácu

V Policajnom zbore v posledných týždňoch panovala napätá atmosféra. Ako sme informovali v článku, Národná kriminálna agentúra, skrátene NAKA, od septembra zanikne. Nahradí ju Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Úrad fungoval už v minulosti, teraz však pod jeho pôsobenie prejde aj protikorupčná zložka.

Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák a riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka sa práve teraz k celej situácii vyjadrujú na tlačovej konferencii. O tom, čo sa deje, informuje TASR aj Aktuality

Prečo nie NAKA? 

Podľa prezidenta Soláka sa reorganizáciou NAKA snažia zefektívniť niektoré procesy. V rozhodnutí sa inšpirovali českým modelom fungovania vo vnútri polície, kde boj s organizovaným zločinom, protidrogová centrála a boj proti terorizmu fungujú ako samostatné centralizované úrady.

Predstavitelia uviedli, že keď sa pozreli na výsledky našej NAKA cez čísla, tak sa sami pýtali, či sa z NAKA nestalo „obvodné oddelenie Policajného zboru“. Solák argumentoval českým modelom aj cez ich prax. Poznamenal, že ak v Čechách majú prípad, ktorý môže riešiť okresné alebo krajské riaditeľstvo polície, tak špecializované útvary tam hneď tento prípad posielajú.

„Národná centrála organizovaného zločinu v Českej republike mala za rok 2020 285 prípadov, za rok 2021 282 a za rok 2022 267 prípadov. NAKA len za rok 2023 mala 2434 vecí. To číslo je dosť vysoké a hovorí skôr o tom, či sa nám z NAKA nestalo také obvodné oddelenie PZ.“

Prezident Policajného zboru Solák tiež vysvetlil, že pri presunoch policajtov z NAKA na okresné a krajské riaditeľstvá zohľadňovali, čo robil daný jednotlivec dovtedy a v akom odbore robil. „Určite sa nedeje proces, že z vyšetrovateľa robíme policajta obvodného útvaru,“ ozrejmil policajný prezident. Mnohí starší a skúsení policajti v minulosti povedali, že takéto preradenie na okresné či krajské riaditeľstvá by považovali za kariérny aj platový pád. Vopred preto odkazovali, že radšej odídu do výsluhy.

Na dnešnej besede ukázali po prvý raz novú organizačnú štruktúru nového ÚBOK-u. Šéf polície pripustil, že v Bruseli museli vysvetľovať, ako chcú vyšetrovať korupciu napríklad v prípadoch európskych peňazí. Solák tiež opísal, že v prípade organizovaného zločinu, ako aj drogovej trestnej činnosti či u Finančnej polície chcú uplatniť princíp, že menšie prípady sa budú riešiť na okresnej alebo krajskej úrovni.

Odchod policajtov

V súvislosti s odchodmi policajtov policajný prezident uviedol, že podobné problémy sa vyskytujú aj v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a dokonca aj v Nemecku. Zdôraznil, že situáciu ovplyvňuje aj nová generácia, ktorá má odlišný pohľad na prácu, ktorú chce robiť. Doposiaľ požiadalo o odchod z polície 1170 ľudí, pričom mnohí z nich čakajú na rozhodnutie do septembra, kedy sa musia rozhodnúť tí, ktorí majú tento rok nárok na valorizáciu dôchodku o 14,5 %.

Pri nábore nových policajtov narážajú na problémy súvisiace so striktnými požiadavkami na zdravotnú spôsobilosť – mnohých uchádzačov vylučujú napríklad okuliare, vysoký krvný tlak alebo rôzne potravinové intolerancie. Policajti tiež čakali na výsledky rokovaní o zlepšení ich platových podmienok. Nový náborový a stabilizačný príspevok, ktorý bol zahrnutý do návrhu zákona, nepovažovali za dostatočné riešenie svojich problémov. Vedenie Ministerstva vnútra oznámilo, že na aktuálne otázky odpovie v najbližších dňoch.

Správu budeme aktualizovať. 

Zdroje: Aktuality, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá