Prvé krajiny už predstavili podobu očkovacieho pasu. Môže sa stať „priepustkou“ na cestovanie
- Austrália sa zaradila ku krajinám, ktoré zavedú očkovací pas
- Bude mať formu mobilnej aplikácie
- Očkovacie pasy zvažuje aj Brusel
- Austrália sa zaradila ku krajinám, ktoré zavedú očkovací pas
- Bude mať formu mobilnej aplikácie
- Očkovacie pasy zvažuje aj Brusel
Austrália sa zaradila ku krajinám, ktoré zavedú očkovací pas, informuje austrálske ABC News. Federálna vláda v Austrálii potvrdila, že občania budú mať takzvaný očkovací pas, ktorý bude mať formu mobilnej aplikácie.
Minister Stuart Robert uviedol, že všetci ľudia, ktorí sa nechajú zaočkovať vakcínou proti koronavírusu, budú zaznamenaní v austrálskom imunizačnom registri.
Záznam o očkovaní bude dostupný na webovej stránke MyGov alebo v aplikácii Express Plus Medicare, kde bude uvedená celková história očkovania, kedy k očkovaniu došlo a počet dávok, ktorými bol človek zaočkovaný.
Zo stránky bude možné vytlačiť si aj papierovú verziu očkovacieho pasu, ktorým sa bude môcť človek preukázať. „Pre Austrálčanov je dôležité to, že certifikát bude všeobecne akceptovaný,“ uviedol Robert pre ABC News.
Očkovací preukaz budú Austrálčania potrebovať hlavne na cestovanie do iných krajín. Vláda očakáva, že podobné očkovacie pasy zavedú aj iné krajiny. Ak sa otvoria hranice Austrálie, prichádzajúci do krajiny budú potrebovať buď očkovací pas alebo budú musieť podstúpiť karanténu.
Očkovacie pasy zvažuje aj Brusel
Očkovacie pasy už avizovali viaceré krajiny, dokonca aj Brusel. „Vždy je možné vytvoriť kombináciu osvedčenia (o očkovaní) a negatívneho testu na COVID,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Európska únia tiež posudzuje návrhy na vydávanie dokladov o vakcinácii, aby sa zrýchlilo cestovanie počas dovolenkového obdobia.
Európska komisia však zatiaľ hovorí, že takéto doklady by sa využívali iba na zdravotnícke účely, napríklad na monitorovanie škodlivých vplyvov vakcín.
Brusel však zatiaľ neavizoval plán na vytvorenie jednotného očkovacieho pasu pre členské krajiny Európskej únie. Každá krajina si tak bude pravdepodobne vytvárať očkovací pas sama.
Dáni patria ku krajinám, ktoré sú najďalej
Najďalej sú v jeho vytvorení zatiaľ Dáni, ktorí vedú v štatistikách najvyššej zaočkovanosti obyvateľstva z krajín EÚ. Na 100 obyvateľov majú zaočkovaných priemerne 5,63 ľudí. Slovensko má napríklad na 100 obyvateľov zaočkovaných 3,85 ľudí, ukazujú dáta Our World in Data.
Dánska vláda oznámila, že spoločne s firmami vyvíja digitálny cestovný pas, ktorým by sa preukazovalo, že ľudia boli vakcinovaní proti koronavírusu, čo by im umožnilo cestovať a pomohlo by to zmierniť reštrikcie vo verejnom živote.
Minister financií Dánska Morten Bødskov na tlačovej konferencii v stredu povedal, že „do troch – štyroch mesiacov bude k dispozícii digitálny koronapas na používanie napríklad na služobné cesty“.
„Je absolútne nevyhnutné, aby sme boli schopní znova naštartovať dánsku spoločnosť tak, aby sa firmy mohli opäť dostať do normálnych koľají. Mnohé dánske firmy sú globálnymi spoločnosťami, pre ktoré je trhom celý svet,“ dodal minister financií.
Do konca februára by mali mať dánski občania prístup na webovú stránku, ktorá potvrdzuje, či vakcínu dostali alebo nie, uvádza Independent. „Môžeme byť medzi prvými na svete, ktorí to majú, a môžeme to ukázať zvyšku sveta,“ cituje ministra Independent.
Očkovací pas vyvíjajú aj spoločnosti a nadácie
Očkovací pas plánujú aj Švédsko a Veľká Británia, ktorá ho považuje za priepustku k normálnemu životu.
Na očkovacom pase pracujú aj jednotlivé spoločnosti alebo nadácie. Jedným z takýchto projektov je napríklad CommonPass, ktorý založilo Svetové ekonomické fórum a švajčiarska nezisková nadácia The Commons Project.
Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) tiež uviedla, že vyvíja digitálnu platformu, ktorá umožní cestujúcim preukázať, že boli zaočkovaní „overiteľným, bezpečným spôsobom chrániacim súkromie“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: ABC News, SITA, Independent