Prvé mesto na Slovensku zavádza MHD zadarmo pre každého
- Komárno ako prvé mesto na Slovensku zavedie bezplatnú mestskú dopravu
- Mesto chce týmto krokom zvýšiť využitie verejnej dopravy, nakoľko sa počet cestujúcich rapídne znížil
- Tento návrh odhlasovali poslanci v mestskom zastupiteľstve, pričom celé financovanie dopravy pôjde z mestskej pokladnice
- Komárno ako prvé mesto na Slovensku zavedie bezplatnú mestskú dopravu
- Mesto chce týmto krokom zvýšiť využitie verejnej dopravy, nakoľko sa počet cestujúcich rapídne znížil
- Tento návrh odhlasovali poslanci v mestskom zastupiteľstve, pričom celé financovanie dopravy pôjde z mestskej pokladnice
Mesto sa rozhodlo riešiť problematiku verejnej dopravy na základe čísel, ktoré vykazoval príjem z predaja lístkov. V minulom roku to bolo ledva 40 tisíc eur, pričom celkový chod verejnej dopravy stál 269-tisíc eur.
V praxi to znamená, že mesto doplácalo v roku 2018 z mestskej kasy 230-tisíc eur. S narastajúcimi výdavkami – hlavne zvýšenie platu vodičov a obstaranie moderných dopravných prostriedkov – náklady od budúceho roka budú ešte vyššie, pravdepodobne presiahnu 300-tisíc eur.
„Príjmy z cestovných lístkov sa blížia k 10-tim percentám zo sumy vynaloženej na verejnú dopravu v Komárne. Čo je dôležitejšie, aby občania mesta čo najviac využívali túto službu. Zároveň týmto môžeme zabezpečiť, aby ľudia nechávali svoje autá doma, čo prispeje aj k zlepšeniu životného prostredia, parkovacích podmienok, a taktiež zníženiu hustej dopravy a zápcham. Okrem toho tiež pomôžeme sociálne slabším, aby mohli cestovať do práce, alebo do školy zadarmo,“ vysvetľuje pre Startitup primátor mesta Komárno Béla Keszegh.
Na základe schválenej koncepcie bude prebiehať verejné obstarávanie, a pravdepodobne od budúceho januára môžu občania cestovať bezplatne.
V hlavnom mesto Estónska bezplatná doprava funguje
Bezplatná doprava pre nás na Slovensku nie je neznámou. Najmä, čo sa týka bezplatnej vlakovej dopravy. Tallin nám však ukazuje, že aj takéto projekty sa dajú robiť efektívne a prospešne pre všetkých.
Po zavedení bezplatnej dopravy totiž mesto Talin zaznamenalo až prekvapivo dobré výsledky. Projekt plánovaný ako stratový, je nakoniec maximálne ziskový a mestskej kase priniesol až 20 milión eur, informoval o tom The Guardian.
Ako je to možné? Ak chce totiž obyvateľ Tallinu využívať bezplatnú dopravu, musí sa registrovať na miestnom úrade a stať sa oficiálnym obyvateľom mesta. To znamená, že jeho dane pravidelne poputujú do mestskej kasy. Mesto z nich tak dokáže dopravu bez problémov financovať. Všetci totiž vieme, že doprava zadarmo v skutočnosti úplne zadarmo nie je.
Tallin však nie je jediným mestom, ktoré otestovalo takýto model dopravy. Zadarmo už ľudia cestujú v Luxembursku, Francúzsku, Švédsku, ale aj v niekoľkých českých mestách ako je napríklad Frýdek- Místek, kde je tento projekt veľmi úspešný a v meste je výrazne menej áut.
zdroj: The Guardian, Cnn.com, Freepublictransport.info, France24.com, Frydekmistek.cz