Prvé reakcie na oslobodenie Kočnera spod obžaloby. „Po takomto rozsudku bude hrozná trauma pokračovať“

  • V prípade vraždy, ktorá otriasla Slovenskom, padol rozsudok
  • Ten nenechal chladných ani našich politikov
kuciak
Ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer, Martin Baumann
  • V prípade vraždy, ktorá otriasla Slovenskom, padol rozsudok
  • Ten nenechal chladných ani našich politikov

Pred viac ako piatimi rokmi sa odohrala vražda, ktorá navždy otriasla našou spoločnosťou. V piatok padol rozsudok v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Dvaja neviní mladí ľudia boli zavraždení 21. februára 2018 vo svojom dome v obci Veľká Mača. Špecializovaný trestný súd dnes popoludní rozhodol o tom, či si dvojica obžalovaných, Marian Kočner a Alena Zsuzsová, objednala vraždu novinára.

Súd vyniesol verdikt o 15. hodine. Alena Zsuzsová bola odsúdená na 25 rokov, Marian Kočner bol spod obžaloby v tejto veci oslobodený. K výsledkom ostrosledovaného procesu sa vyjadrili aj naši zákonodarcovia. 

Reakcie politikov

K rozsudku sa kriticky vyjadril predseda strany Progresívne Slovensko a podpredseda Europarlamentu Michal Šimečka. „Som sklamaný a úprimne nerozumiem. Špecializovaný trestný súd práve oslobodil Mariana Kočnera spod obžaloby za objednávku vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Naopak, Alena Zsuzsová bola uznaná za vinnú,“ uviedol Šimečka.

Ako politici aj občania musíme rozhodnutia súdov rešpektovať. Zároveň sa však obávam, že po takomto rozsudku bude hrozná trauma pokračovať – pre rodiny obetí aj pre Slovensko,“ dodal. Šimečkove slová prostredníctvom sociálnej siete Facebook kvituje aj jeho stranícky kolega Michal Truban.

Prostredníctvom sociálnej siete na rozhodnutie súdu reagoval aj exminister Igor Matovič, ktorý spočiatku ostal neutrálny. V príspevku len stroho informoval o treste pre Alenu Zsuzsovú.

V jeho neskoršom stanovisku však naznačil, že s rozsudkom nesúhlasí a verí, že Mariana Kočnera čaká trest. „Pevne verím, že Božie mlyny síce melú pomaly, ale spravodlivo, a pevne verím, že po odvolaní sa pozostalých po Jánovi a Martine si nakoniec aj Marian Kočner vypočuje spravodlivý rozsudok,“ vyjadril sa Matovič.

V podobnom duchu reagoval aj Matovičov bývalý stranícky kolega a exminister obrany Jaroslav Naď. „Nie som sudca, preto akékoľvek stanoviská by boli neodborné a neodôvodnené. Môžem len povedať, že áno, ľudsky som zarazený, ostávam však veriť v spravodlivosť súdov. Je to druhý raz, čo prokuratúra s kauzou vraždy novinára na súde neuspela. Prípad preto opäť pôjde na Najvyšší súd,“ vyjadruje sa opatrne.

Vzápätí však dodáva, že stále verí v prepojenie bývalej vlády na Mariana Kočnera. „Dnešný pre mňa osobne prekvapujúci rozsudok, však nemení nič na obludnom napojení M. Kočnera na Roberta Fica a ďalších, ktorí zdemolovali naši krajinu na márnosť. Slovensko prosím, toto sa nemôže vrátiť späť k moci!“ zakončil.

Porozumenie pre rozhodnutie a prezumpciu neviny

Krátke stanovisko vydala i mimoparlamentná strana Hlas-SD. „Jednou z troch zásadných priorít vlády Petra Pellegriniho bolo vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Dnešný rozsudok Špecializovaného trestného súdu vníma HLAS ako ďalší krok na ceste k spravodlivosti a rešpektuje ho,“ reaguje politický subjekt Petra Pellegriniho.

Pomerne neutrálne sa k rozsudku postavil aj generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, ktorý podľa svojich vlastných slov „rešpektuje prezumpciu neviny“, aj napriek tomu, že mala byť objednaná jeho vlastná vražda.

Už len vedomie toho, že som mohol byť predmetom reálnych úvah o fyzickej likvidácii, samozrejme, zmenilo život môj aj mojej rodiny,“ uvádza. Dodáva však, že ani „neprestajná snaha“ z neho nespraví „niekoho iného“, než je.

O niečo ostrejšiu reakciu na verdikt súdu mala poslankyňa NR SR za stranu SaS, Vladimíra Marcinková. „Myšlienkami som s rodinami Jána a Martiny. Ich ale aj náš boj za spravodlivosť stále neskončil. Chcem veriť, že spravodlivosť príde, avšak čakanie na ňu kruto jatrí rany, s ktorými blízki Jána a Martina ale aj my všetci už 5 rokov žijeme,“ píše v statuse.

Prezidentkina reakcia

Na záver sa vyjadrila k rozsudku aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá uviedla, že „cíti sklamanie“. Upozorňuje však, že je dôležité súdom dôverovať. „Zrejme nie som jediná, ktorá teraz cíti sklamanie a prekvapenie z dnešného rozsudku. Súd odsúdením Aleny Zsuzsovej a oslobodením Mariana Kočnera čiastočne potvrdil príbeh, ktorý sa stal, avšak nateraz ostal nedopovedaný,“ píše hlava štátu.

Ďalej pokračuje: „Aj pri takýchto nečakaných verdiktoch je dôležité rešpektovať rozhodnutie súdu, musíme si počkať na odôvodnenie rozhodnutia a potom aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu. V tejto chvíli však myslím hlavne na rodičov Janka a Martinky.

Korupciu, kriminalitu a zlo nevieme vymazať z tohto sveta, ale vieme budovať štát, ktorý ich dokáže trestať. Nestrácajme vieru, aj keď je to v tejto chvíli ťažké,“ uzatvorila prezidentka.

Pred piatimi rokmi sa rozpútalo peklo

Deň po objavení mŕtvych tiel dvojice 25. februára 2018 policajný prezident Tibor Gašpar oficiálne informoval o vražde aj širokú verejnosť. Na vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej spolupracovali slovenskí policajti aj so zahraničnými agentúrami, vďaka čomu sa podarilo polícii už koncom septembra toho istého roka zadržať trojicu mužov – Zoltána Andruškóa, Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa.

Zoltán Adruskó začal okamžite spolupracovať s policajtmi a uzavrel dohodu o vine a treste so špeciálnym prokurátorom. Vďaka jeho výpovedi na druhý deň po zadržaní trojice mužov z juhu Slovenska zadržali Alenu Zsuzsovú. Jej meno začali novinári okamžite spájať s podnikateľom Marianom Kočnerom. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku následne 30. decembra 2019 poslal Zoltána Andruskóa za mreže. Odsúdil ho na 15 rokov odňatia slobody v strednom stupni stráženia za sprostredkovanie vraždy Jána Kuciaka.

Dôkazom objednávky Kuciakovej vraždy bola komunikácia Zsuzsovej a Kočnera

Spoluprácu Kočnera a Zsuzsovej mala okrem iného dokazovať aj ich šifrovaná komunikácia v aplikácii Threema. Po odsúdení vykonávateľa vraždy Miroslava Marčeka, sprostredkovateľa Zoltána Andruškóa a spolupáchateľa Tomáša Szabóa Špecializovaný trestný súd v Pezinku Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú spod obžaloby oslobodil, čo v spoločnosti vyvolalo búrlivé reakcie.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozsudku odvolanie, preto v júni 2021 Najvyšší súd SR rozsudok o ich oslobodení zrušil a prípad vrátil senátu Špecializovaného trestného súdu.

Zdroje: Archív Startitup, Facebook/Michal Šimečka, Facebook/Jaro Naď - Minister obrany SR, Facebook/Maroš Žilinka, Facebook/Igor Matovič, Stanovisko Hlas-SD, Facebook/Zuzana Čaputová

Najnovšie videá

Trendové videá