Prvý prípad opičích kiahní na Slovensku nepotvrdili

  • Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva
  • Nevylučuje sa, že opičie kiahne sa objavia aj na Slovensku
Slovensko kúpilo Barak
  • Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva
  • Nevylučuje sa, že opičie kiahne sa objavia aj na Slovensku

Úrad verejného zdravotníctva informuje o tom, že prípad opičích kiahní sa na Slovensku nepotvrdil. 

„V poradí ide už o piatu laboratórne vyšetrovanú vzorku s podozrením na toto ochorenie. Výsledky boli negatívne vo všetkých piatich prípadoch. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza vo väčšine prípadov nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené,“ uviedol hlavný hygienik SR Jána Mikas s tým, že aj naďalej platí, že na Slovensku aktuálne nemáme potvrdený výskyt opičích kiahní.

Mikas ďalej upozorňuje, že vzhľadom na široké možnosti cestovania však nemožno vylúčiť, že časom budeme mať potvrdený prípad opičích kiahní aj v SR. Vtedy odborní pracovníci príjmu všetky potrebné opatrenia v zmysle už v máji vydaného usmernenia hlavného hygienika SR.

„Navyše, necitlivé informovanie o konkrétnych prípadoch môže mať aj vážne celospoločenské následky. Hygienikom marí podmienky na epidemiologické vyšetrovanie, pretože ľudia budú mať obavy pravdivo informovať o svojich úzkych kontaktoch či podrobne opísať všetky okolnosti, pri ktorých mohlo dôjsť k nákaze. A to sa môže odraziť na prípadnom ďalšom šírení ochorenia,“ dodáva na záver hlavný hygienik.

opičie kiahne
zdroj: SITA/CDC via AP

Podozrenie z Prešova

„Na oddelenie infektológie FNsP J. A. Reimana Prešov bola prijatá pacientka s podozrením na opičie kiahne s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Aktuálne sa čaká na výsledky laboratórnych testov,” dodal zástupca riaditeľa fakultnej nemocnice.

K situácii sa vyjadril aj hlavný hygienik SR Ján Mikas, ktorý vtedy podotkol, že na Slovensku aktuálne nie je potvrdený prípad opičích kiahní. U hospitalizovanej osoby bola odobratá vzorka zaslaná na vyšetrenie do Bratislavy.

„O tomto prípade bol ÚVZ SR informovaný 14. júna v dopoludňajších hodinách. Odobratá vzorka od osoby bola zaslaná na vyšetrenie do Bratislavy. O prípadnej pozitivite na opičie kiahne budeme verejnosť informovať,“ povedal Mikas.

„Evidovali sme už podozrenia na opičie kiahne, rádovo v jednotkách prípadov. Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené. Ani v jednom prípade sa opičie kiahne zatiaľ nepotvrdili,“ vysvetlil Mikas.

Dodal, že „na Slovensku aktuálne nemáme potvrdený prípad výskytu opičích kiahní“.

Vakcíny sú pripravené

Európsky úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA) uzavrel kontrakt so spoločnosťou Bavarian Nordic na nákup 109 090 dávok ich vakcíny tretej generácie v reakcii na súčasné prepuknutie opičích kiahní.

Dohoda rýchlo sprístupní vakcíny všetkým členským štátom Európskej únie (EÚ), Nórsku a Islandu. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia (EK). Informovala o tom agentúra SITA.

V mene HERA a pre úrad zaobstarala vakcínu tretej generácie Európska výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HaDEA), ktorú zastrešuje EK. Vakcíny kúpili prostredníctvom programu EU4Health.

Je to prvý raz, čo sa rozpočet EÚ využíva prostredníctvom tohto programu na priamy nákup vakcín pre členské štáty. HERA vakcíny sprístupní členským štátom na pomernom základe, počnúc tými, ktoré to najviac potrebujú.

Spomenutá vakcína je jediná, ktorú schválili na úrovni EÚ na ochranu dospelých proti pravým kiahňam. Vakcína proti pravým kiahňam však chráni ľudí aj pred opičími kiahňami, keďže tieto vírusy sú si príbuzné.

Niektoré členské štáty už udelili vnútroštátne výnimky umožňujúce dočasné použitie vakcíny proti vírusu opičích kiahní, pričom Európska lieková agentúra (EMA) je pripravená podporiť členské štáty pri sprostredkovaní takýchto výnimiek a proaktívne kontaktovala spoločnosť, aby urýchlila regulačný proces.

Na základe najväčšieho počtu prípadov sa dodávky začnú už koncom mesiaca pre prioritné členské štáty, ktoré udelili vnútroštátne výnimky pre vakcínu.

Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá má príznaky podobné pravým kiahňam, len miernejšie. Sú najbežnejšie pre strednú a západnú Afriku a v Európe sa šíria po prvý raz. Od 18. mája v 19 členských štátoch EÚ, v Nórsku a na Islande nahlásili okolo 900 prípadov tohto ochorenia.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: ÚVZ SR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá