Prvý prípad za 40 rokov: Žena porodila cudzie dieťa, klinika priznala fatálnu chybu

  • Klinika Monash IVF v Austrálii omylom vymenila embryo
  • Žena vynosila dieťa cudziemu páru
  • Klinika sa ospravedlnila a začala vyšetrovanie
gynekológia
Ilustračná foto TASR – František Iván
  • Klinika Monash IVF v Austrálii omylom vymenila embryo
  • Žena vynosila dieťa cudziemu páru
  • Klinika sa ospravedlnila a začala vyšetrovanie

V Austrálii došlo k mimoriadne závažnému prípadu v oblasti asistovanej reprodukcie. Renomovaná sieť kliník Monash IVF priznala, že pacientke omylom implantovali embryo iného páru.

Výsledkom tejto chyby je, že žena porodila geneticky cudzie dieťa. Klinika sa za chybu ospravedlnila a označila ju za „ľudské zlyhanie“. O incidente informovali stránky BBC a CNN.  

Chyba, ktorá nemala nastať

Incident sa odohral na klinike Monash IVF v Brisbane. Podľa vyhlásenia vedenia bol pri prenose embrya nesprávne identifikovaný biologický materiál. Inými slovami – laboratórni pracovníci omylom rozmrazili a implantovali embryo patriace úplne inému páru.

Na chybu sa prišlo až po narodení dieťaťa, keď biologickí rodičia požiadali o presun svojich zostávajúcich embryí do iného IVF centra. Pri inventarizácii úložiska bolo nájdené embryo navyše, čo spustilo interné vyšetrovanie. To napokon odhalilo fatálnu zámenu.

Podľa zákonov štátu Queensland sú za rodičov automaticky považovaní pôrodná matka a jej partner. Táto situácia však predstavuje právny aj etický chaos, keďže genetickí rodičia neboli informovaní a nedali súhlas na použitie svojho embrya.

Právnička Sarah Jefford, špecialistka na rodinné právo a reprodukciu, upozorňuje: „Na takýto prípad neexistuje v Austrálii žiadny právny precedens. Konečné rozhodnutie môže padnúť až na súde, kde bude kľúčové, čo je v najlepšom záujme dieťaťa.“

Dôsledky na celý život

Zamieňanie embryí nie je len technická chyba – ide o situáciu s hlbokými emocionálnymi a psychologickými dôsledkami pre všetky zúčastnené strany. Rodičia, ktorí dieťa vychovávajú, budú musieť čeliť otázkam o pôvode dieťaťa, zatiaľ čo genetickí rodičia sa môžu cítiť okradnutí o vlastné biologické dieťa.

Odborníci pripomínajú, že deti počaté prostredníctvom IVF často čelia výzvam v oblasti identity, najmä ak sa o svojom pôvode dozvedia až v dospelosti. V takýchto prípadoch je dôležité zabezpečiť dieťaťu citlivú psychologickú podporu.

Reakcie verejnosti a odborníkov

Generálny riaditeľ Monash IVF Michael Knaap sa verejne ospravedlnil: „Sme týmto incidentom otrasení. Zavádzame dodatočné bezpečnostné opatrenia a poverili sme nezávislú komisiu, aby vyhodnotila naše procesy.“

Reprodukčný špecialista Alex Polyakov z University of Melbourne dodal, že ide o prvý takýto známy prípad za 40 rokov existencie IVF programov v Austrálii: „Takéto chyby by mali byť prakticky nemožné. Zlyhanie systému musí byť dôsledne prešetrené.“

Fertility Society of Australia and New Zealand (FSANZ) vyzvala na vyššiu transparentnosť a zdôraznila, že aj jeden prípad je priveľa.

Podobné prípady vo svete

Zámene embryí čelili aj USA. Jeden z najznámejších prípadov sa stal v Kalifornii, keď belošská žena porodila černošské dieťa a neskôr sa ukázalo, že došlo k chybe v laboratóriu. Rovnako ako v Austrálii, aj tam to viedlo k súdnym sporom a emocionálne vyčerpávajúcim rozhodnutiam o opatrovníctve.

Minulosť kliniky plná kontroverzií

Monash IVF čelila kritike už v minulosti. V roku 2024 súhlasila s vyplatením 56 miliónov austrálskych dolárov v rámci hromadnej žaloby od pacientov, ktorým boli podľa ich tvrdení nesprávne interpretované výsledky genetických testov. To viedlo k zničeniu potenciálne zdravých embryí.

Tento prípad odhaľuje slabiny aj v inak prísne regulovanom systéme. Odborníci, právnici a pacienti volajú po revízii legislatívy, lepšom dohľade nad laboratóriami a najmä po povinnom systéme dvojitej kontroly pri manipulácii s embryami.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá