Prvý Slovák, ktorý prešiel Pacifickú hrebeňovku: Táto cesta nie je iba o radosti, no vzdať som sa nikdy nechcel (ROZHOVOR)
- Milo Daníšek je prvý Slovák, ktorému sa podarilo prejsť pešo celú Pacifickú hrebeňovku, jednu z najznámejších diaľkových trás na svete
- V rozhovore nám prezradil svoje zážitky z cesty z Mexických hraníc do Kanady
- Milo Daníšek je prvý Slovák, ktorému sa podarilo prejsť pešo celú Pacifickú hrebeňovku, jednu z najznámejších diaľkových trás na svete
- V rozhovore nám prezradil svoje zážitky z cesty z Mexických hraníc do Kanady
Pacifická hrebeňovka, PCT, je v súčasnosti pravdepodobne najznámejšia diaľková trasa na svete. Je dlhá 4270 kilometrov a tiahne sa z Mexickej hranice, cez západné pobrežie Spojených štátov až po hranice Kanady. Trasu u nás spopularizovala pôvodne kniha, a neskôr aj úspešný film Divočina, kde sa hlavnej hrdinke Cheryl podarí nájsť vďaka ceste samú seba.
Cez púšte, hory, priesmyky, a vlastne naprieč celou Amerikou sa vydal aj Slovák Milo Daníšek, spolu s parťákom z Českej republiky.
Pred troma rokmi si absolvoval Pacifickú hrebeňovku, rok dozadu trasu G20 na Korzike a minulý rok cestu Tour du Mont Blanc. Ako si trávil toto leto, keď situácia cestovaniu veľmi nepriala?
Áno, tento rok skutočne cestovaniu príliš neprial, ale myslím, že to je v danej situácii to najmenej, takže pre mňa bolo leto v znamení turistiky po našom peknom Slovensku.
Predchádzali PCT nejaké iné veľké trasy, ktoré si predtým absolvoval alebo si takto išiel prvýkrát?
To ani náhodou, môj životný výkon dovtedy bol trojdňový prechod Veľkej Fatry, približne 70 kilometrov a luxusné spanie na chatách. Aj preto bola pre mňa Pacifická hrebeňovka ako z iného sveta a doslova životná výzva.
Vydať sa na cestu z Mexika do Kanady so sebou prináša aj veľa vybavovačiek a administratívy. Nie každému tiež americké úrady na jej absolvovanie dajú povolenie. Čo všetko si si pred odchodom museli zariadiť ty?
Presne ako hovoríš, celkovo je na túto cestu treba tri základné povolenia, a keďže predpoklad trvania cesty ja takmer pol roka, sú potrebné aj americké cestovné víza. Spomínané povolenia a registrácia sa dajú vybaviť bezplatne cez internet na stránkach asociácie PCT a jediný symbolický poplatok je spojený s vydaním spomínaných víz, o ktoré je potrebné požiadať na ambasáde USA v Bratislave.
O ľuďoch, ktorí sa rozhodli zdolať túto cestu sa hovorí, že sa na ňu vydajú kvôli vyhoreniu, či túžbe nájsť samého seba. K tomuto obrazu mohol tiež prispieť aj film Divočina, keď sa hlavná protagonistka takto liečila zo závislosti na heroíne. Aká bola tvoja motivácia?
Jeden človek – jedna cesta, životná filozofia, ktorá ale podľa mňa vystihuje aj rozmanitosť dôvodov tisícov ľudí, ktorí sa rozhodnú každý rok postaviť na štart. Pre mňa bola hlavnou motiváciou kombinácia detského sna o Amerike, dobrodružstva a túžbou stať sa aspoň na čas tulákom ale aj osobnej výzvy v podobe nepredstaviteľnej vzdialenosti, ktorú je potrebné prejsť po vlastných, čiže takmer 4 300 kilometrov.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- O tom, že pocit hladu je jeden z najčastejších, ktoré účastníci cítia
- Ako telo zvláda takúto záťaž a koľko kilogramov si so sebou niesol?
- Ako sa ich snažil byvol vyhnať zo svojho teritória, keď spali v stane
- Kedy sa dostavila prvá kríza?
- No a uvažoval, že cestu ukončí? To všetko sa dozvieš po odomknutí článku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie