Prvý svojho druhu: Do vesmíru vypustili satelit vyrobený z netradičného materiálu. Má dôležitú úlohu

  • Drevený satelit vo vesmíre
  • Vytvorený bol na Kjótskej univerzite
  • Váži približne 900 gramov
Satelit vo vesmíre
Ilustračná fotografia Freepik/vecstock
  • Drevený satelit vo vesmíre
  • Vytvorený bol na Kjótskej univerzite
  • Váži približne 900 gramov

Do vesmíru bol vypustený prvý satelit, ktorý je obložený drevom. Ako informuje portál space.com, ide o malý japonský satelit, ktorý dorazil na stanicu ISS 5. novembra 2024. Jeho úlohou je otestovať vhodnosť dreva ako stavebného materiálu. V budúcnosti sa môže využívať pri prieskume napríklad Mesiaca či Marsu.

Názov tejto družice je LignoSat, podľa latinského slova, ktoré znamená drevo. Z každej strany meria asi 10 centimetrov a je vytvorený z magnólie tradičnou technikou bez skrutiek a lepidla, píše portál BBC.

Meghan Everett, zástupkyňa vedúceho vedca pre International NASA, povedala: „Aj keď si niektorí z vás môžu myslieť, že drevo vo vesmíre vyzerá trochu neintuitívne, výskumníci dúfajú, že toto vyšetrovanie ukáže, že drevený satelit môže byť udržateľnejší a menej znečisťujúci životné prostredie ako konvenčné satelity.“

Drevený satelit LignoSat

Drevený satelit, ktorý váži iba 900 gramov, bol vyrobený výskumníkmi v Japonsku. Vedci z Kjótskej univerzity dúfajú, že v budúcnosti bude možné nahradiť niektoré kovy drevom.

Bežné satelity sú najčastejšie vytvorené z hliníka. Na konci svojho života zhoria v zemskej atmosfére, čím vytvárajú oxid uhličitý. Veľké množstvo CO2 môže narušiť rovnováhu planéty a poškodiť jej ochrannú ozónovú vrstvu. Tieto nápady sú čoraz viac znepokojujúce, pretože orbitálna populácia rastie, informuje portál space.com.

Ako sme už spomínali vyššie, satelit LignoSat je vytvorený z magnóliového dreva. Vedci tvrdia, že pri páde späť na Zem by do atmosféry neuvoľnil také škodlivé znečisťujúce látky.

Bývalý japonský astronaut, ktorý je zároveň aj profesorom na Kjótskej univerzite, Takao Doi, informuje, že „kovové satelity môžu byť v budúcnosti zakázané“. „Ak dokážeme, že naša prvá drevená družica funguje, chceme ju predložiť SpaceX Elona Muska.“

„S drevom, materiálom, ktorý si dokážeme vyrobiť sami, budeme môcť stavať domy, žiť a pracovať vo vesmíre navždy,“ povedal pre portál Reuters profesor.

Drevené stavby vo vesmíre

Profesor lesných vied z Kjótskej univerzity Kóji Murata povedal, že drevo je odolnejšie vo vesmíre ako na Zemi, z dôvodu, že vo vesmíre nie je voda ani kyslík, ktoré by ho znehodnotili hnilobou alebo zapálili. „Keďže lietadlá zo začiatku 20. storočia boli vyrobené z dreva, tak by mal byť možný aj drevený satelit.“

Výskumníci dúfajú, že jedného dňa by sa mohlo podariť vo vesmíre, napríklad na Marse alebo Mesiaci, vysadiť stromy. V budúcnosti by drevo slúžilo ako stavebný materiál pre kolónie vo vesmíre, píše Reuters.

V satelite sa taktiež nachádzajú senzory, ktoré sledujú drevo a jeho reakcie na extrémne prostredie. Okolo Zeme bude prebiehať približne 6 mesiacov.

Doktor Simeon Barber, vedec vesmírneho výskumu na Open University vo Veľkej Británii, povedal pre BBC: „Musí nám byť jasné, že toto nie je satelit úplne vyrobený z dreva. Avšak základný predpoklad tejto myšlienky je skutočne zaujímavý. Z hľadiska udržateľnosti je drevo materiál, ktorý sa dá pestovať, a preto je obnoviteľný.“

Vedec Barber dodal, že drevo nebolo použité po prvýkrát na satelit. „Nie je nič zlé na použití dreva vo vesmíre. Je to použitie správneho materiálu na správnu úlohu. Z inžinierskeho hľadiska je to dosť náročný materiál na prácu. Myslím si, že drevo bude mať vždy problém vyrobiť kritické štruktúry, ako sú časti kozmickej lode, kde potrebujete predpovedať, aké silné bude.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: space.com, BBC, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá