Prvýkrát v histórii sa podarilo človeku transplantovať srdce prasaťa. Je to míľnik vo využívaní zvieracích orgánov u ľudí

  • Chirurgovia prvýkrát transplantovali geneticky modifikované prasacie srdce ľudskému pacientovi
  • Muž sa niekoľko dní po operácii cíti v poriadku
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok Unsplash/Slavcho Malezanov, Facebook/KTN Home
  • Chirurgovia prvýkrát transplantovali geneticky modifikované prasacie srdce ľudskému pacientovi
  • Muž sa niekoľko dní po operácii cíti v poriadku

57-ročný David Bennett z USA sa stal prvým človekom na svete, ktorému transplantovali srdce z geneticky modifikovaného prasaťa.

Aké sú dlhodobé vízie je nejasné

BBC uvádza, že zákrok trval osem hodín a muž sa tri dni po operácii cíti dobre. Aj napriek tomu, že podobný zákrok pôsobí ako absurdný, spomínaná transplantácia bola považovaná za poslednú nádej na záchranu života pána Bennetta. Zatiaľ však nie je jasné, aké sú jeho dlhodobé šance na prežitie.

Lekári z University of Maryland Medical Center uviedli, že transplantácia dokazuje, že srdce z geneticky modifikovaného zvieraťa môže v ľudskom tele fungovať bez okamžitého odmietnutia.

Nádejou pre mnohých ľudí

Muž, ktorý transplantáciu podstúpil, mal uviesť, že si je vedomý toho, že neexistuje žiadna záruka, že experiment bude fungovať. Ak by však podobný zákrok nepodstúpil, prišiel by o život.

Boli dve možnosti. Buď by som zomrel, alebo by som podstúpil túto transplantáciu. Viem, že je to výstrel do tmy, ale bola to moja posledná možnosť,“ cituje Benetta portál ABC.

Tím lekárov, ktorý za operáciou stojí, zastáva názor, že podobný krok môže zmeniť životy ľudí po celom svete.

Chirurg Bartley Griffith povedal, že vďaka operácii je svet „o krok bližšie k vyriešeniu krízy nedostatku orgánov“.

BBC vysvetľuje, že iba v USA zomiera 17 ľudí denne pri čakaní na transplantáciu, pričom viac ako 100 000 je údajne na čakacej listine.

Zdroje: BBC, ABC

Najnovšie videá

Trendové videá