PS a Smer delí jediné percento. V marci by do parlamentu vkĺzol aj Matovič (PRIESKUM)
- Voľby by v marci tesne vyhrala strana Smer-SD
- Vyplýva to z prieskumu SANEP pre TA3

- Voľby by v marci tesne vyhrala strana Smer-SD
- Vyplýva to z prieskumu SANEP pre TA3
Tesný súboj o prvé miesto. Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici marca, víťazom by sa stala strana Smer-SD s podporou 23,1 % voličov. Druhé miesto by obsadilo Progresívne Slovensko, ktoré by získalo 22,2 % hlasov.
Vyplýva to z prieskumu agentúry SANEP pre TA3. Rozdiel medzi týmito dvoma najsilnejšími stranami by tak predstavoval len jedno percento.
Voľby by v marci vyhral Smer-SD
Na treťom mieste by s väčším odstupom skončila strana Hlas-SD, ktorú by podporilo 9,9 % respondentov. Prieskum prebiehal od 13. do 19. marca na vzorke 2 300 respondentov, píše SITA.
Do parlamentu by sa dostalo aj KDH so 7,4 % hlasov, nasledované hnutím Republika so 7,1 %. Stranu SaS by podporilo 6,1 % opýtaných a hnutie Slovensko 5,8 %. Naopak, pod hranicou zvoliteľnosti zostali Demokrati (4,4 %), Maďarská aliancia-Szövetség (3,7 %) a SNS (3,5 %). Hnutie Sme rodina by získalo podporu 3,1 % voličov.
Prieskum sa zaoberal aj dôveryhodnosťou politických lídrov. Najvyššiu dôveru získal premiér Robert Fico (Smer-SD) so 40 %, tesne za ním skončil líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka s 39 %. Predseda Kresťanskodemokratického hnutia obsadil tretie miesto s podporou 31 % respondentov.
Minister vnútra a líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok má dôveru 28 % opýtaných, nasledovaný Milanom Uhríkom z hnutia Republika (26 %). Predseda SaS Branislav Gröhling získal 23 % a Igor Matovič z hnutia Slovensko 14 %. Boris Kollár (Sme rodina) si získal dôveru 13 % voličov, László Gubík (Maďarská aliancia) 7 %, Andrej Danko (SNS) 6 % a Jaroslav Naď (Demokrati) 4 %.
Takmer pol milióna podpisov petície od Brat za brata smeruje k Ficovi
Minulý týždeň sme informovali o tom, že proruská skupina Brat za brata doručila prezidentovi petíciu. S hlavou štátu Petrom Pellegrinim sa stretli s tvrdením, že získali viac ako 450-tisíc podpisov na podporu výzvy na zrušenie sankcií voči Rusku.
Ďalší osud petície už však nie je v rukách prezidenta. Kancelária prezidenta vo štvrtok 20. marca oznámila, že petičné hárky postúpila vláde, ktorá je ich adresátom. Teraz je rozhodnutie na premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).
Motorkári zo združenia Brat za brata doručili dokument s petičnými hárkami do sídla najvyššieho ústavného činiteľa 11. marca 2025. Problémom však bolo, že petícia neobsahovala žiadnu otázku formulovanú pre referendum a nespĺňala zákonné požiadavky na takéto podania. Podrobná kontrola odhalila, že signatári adresovali svoju výzvu výhradne vláde SR, pričom prezident republiky v texte vôbec nebol spomenutý.
Prezidentská kancelária zdôraznila, že podľa zákona o referende musia občania adresovať svoju žiadosť o jeho vyhlásenie priamo hlave štátu. Petičné hárky preto musia jasne uvádzať, že signatári oslovujú prezidenta SR. Zároveň platí, že referendové otázky musia umožňovať jednoznačnú odpoveď „áno“ alebo „nie“ a nesmú byť navzájom podmienené.
V tomto prípade však obsah petície nepožadoval vyhlásenie referenda, ale vyzýval vládu na prijatie konkrétnych opatrení v Európskej rade. Preto Kancelária prezidenta SR dokument nevyhodnotila ako referendum a postúpila ho vláde, ktorá je za danú problematiku zodpovedná.
Zároveň však platí, že občania, ktorí petíciu podpísali, nestrácajú svoje práva. Petičné právo im zaručuje, že ak podanie podporilo aspoň 10 000 ľudí, orgány verejnej moci s celoštátnou pôsobnosťou, vrátane vlády SR, sú povinné petíciu prerokovať a viesť o nej dialóg so zástupcom petičného výboru. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TA3, SITA, Archív Startitup, Archív Startitup