Putin by sa mal najskôr pozrieť s denacifikáciou do vlastných radov. Nacisti nechýbajú ani v armáde
- Vladimir Putin ospravedlňuje krviprelievanie a agresiu na Ukrajine akousi „denacifikáciou“
- Kremeľ má dlhú históriu spolupráce s neonacistami
- Vladimir Putin ospravedlňuje krviprelievanie a agresiu na Ukrajine akousi „denacifikáciou“
- Kremeľ má dlhú históriu spolupráce s neonacistami
Vladimir Putin ospravedlňuje krviprelievanie a agresiu na Ukrajine akousi „denacifikáciou“. Najskôr by si mal však pozrieť do vlastných radov. Pravicoví extrémisti nechýbajú v mládežníckych organizáciách ani v armáde.
Stuff uvádza, že počiatok priateľstva Putina a ruských nacistov siaha do neskorých deväťdesiatych rokov. Vtedy sa Ruskom prehnala vlna rasistického násilia páchaného neonacistickými gangmi.
Putin neskôr po svojom zvolení túto vlnu násilia zneužil na prijatie antiextrémistických zákonov. Následne Kremeľ spustil takzvaný „riadený nacionalizmus“. Malo ísť o protiváhu vznikajúcemu spojenectvu demokratov a ľavicových radikálov.
Ako prvý krok siahla Putinova mládežnícka organizácia „Spoločný postup“ po spolupráci so známym neonacistickým gangom OB88. Po oranžovej revolúcii na Ukrajine sa táto spolupráca ešte prehĺbila a došlo k vzniku organizácie „Naši“.
Naši
Ako píše Open Democracy, oficiálne je „Naši“ provládna a vlastenecká organizácia. Od jej vzniku v roku 2005 do roku 2007 rýchlo expandovala, mala až 200 000 členov po celom Rusku. K ich aktivitám patrili napríklad mobilizačné zhromaždenia, výcviky, pomoc v detských domovoch a pri obnove vojenských pamätníkov.
Armine Iskhahian z London School of Economics ich vo svojej publikácii opisuje ako neo komsomoľskú skupinu ideologicky smerovanú na Sovietsky zväz.
Filozofia skupiny „Naši“ vychádza z toho, že chcú predísť zmene režimu, lebo si uvedomujú nebezpečenstvo mládežníckych hnutí, ktoré pomohli zvrhnúť autokratické režimy, ako napríklad hnutie Otpor Slobodana Miloševiča v Srbsku v roku 2000, hnutie Kmara v roku 2004 v Gruzínsku alebo hnutie Pora na Ukrajine v rokoch 2004 – 2005.
Hnutie Naši chcelo byť akousi protiváhou. Vyslúžili si prezývku Putinjugend.
Ako ďalej uvádza Open Democracy, hnutie Naši vidí Rusko ako globálneho lídra 21. storočia na čele s Putinom, ktorý podľa nich ako prvý otriasol mocou oligarchov. Členovia hnutia prisahajú vernosť Putinovi a jeho politike, zato bolo hnutie podporované samotným Kremľom.
Rádio slobodná Európa uvádza, že organizácia bola prepojená s organizáciami futbalových chuligánov, ktoré sú známe svojimi sklonmi k pouličným bojom a väzbami na zjavne xenofóbne skupiny skinheadov.
Známe sú aj prípady, keď sa členovia organizácie zapojili do napadnutí s rasovým motívom alebo útočili na predstaviteľov občianskej spoločnosti a novinárov.
Navonok organizácia vyzerala ako študentská skupinka, ktorá organizovala výlety a zrazy pre mladých ľudí, no kritici im vyčítali, že ide o cielené vymývanie mozgov mládeži a šírenie rasistickej a nacionalistickej rétoriky.
V roku 2013 prestáva organizácia existovať. Kremeľ vyhlásil, že ju rozpúšťa a bude nahradená inou organizáciou, s inými cieľmi.
Nacisti Kremľu pod nosom
Keď Kremeľ označuje ukrajinskú armádu za fašistickú, mal by si najprv pozametať pred vlastným prahom. V roku 2014 sa na Donbase pohyboval batalión ruskej armády s insígniami Specnaz a neonacistickými tetovaniami, ktorý spolupracoval so separatistami. Hovorili si „Kornilovtsy“.
Euromaidanpress uvádza, že táto jednotka si osvojila názov vojenskej jednotky z čias ruskej občianskej vojny bojujúcej na strane cára, pomenovanej podľa Lavra Kornilova.
V roku 2014 bola táto jednotka známa nosením Totenkopf insígnií, ktoré sú celosvetovo považované za nacistický symbol. Euromaidanpress v článku zdokumentoval množstvo symboliky, ako aj otvorené hajlovanie.
Neonacisti medzi žoldnierskou elitou
Neonacistická ideológia neobchádza ani Wagnerovu skupinu, žoldniersku elitu Ruskej federácie. Jej členovia sú nasadení aj v práve prebiehajúcej vojne na Ukrajine a sú považovaní za to najlepšie z veteránov ruskej armády.
Realita je často iná, viacerí z Wagnerovcov sú napríklad aj odsúdení zločinci, ktorí si trest odpykávajú vojenskou službou pre žoldniersku skupinu. Ako píše Inform Napalm, aj keď bol pre nábor na vojnu na Donbas od roku 2018 „boj proti fašizmu“, medzi tými, ktorí na túto výzvu odpovedali, bolo aj signifikantné percento neonacistov. Napríklad Vladislav Krasnolutsky a jeho brat Artem.
Bratia patria k Wagnerovcom, majú vytetované svastiky, na sociálnych sieťach hajlujú. Vladislav Krasnolutsky bol prvý z bratov, ktorý sa pridali k Wagnerovcom. Bol nasadený v Sýrii v roku 2017.
Jeho brat Artem je tiež pekný kvietok. Po tom, čo bol v roku 2018 odsúdený na jedenásť rokov za únos, ušiel na základňu Wagnerovcov v Molkine, kde sa upísal vojenskému kontraktu u nich, podstúpil výcvik a bol nasadený do Sýrie v rámci posíl, ktoré mali nahradiť obrovské straty po strete s americkou armádou.
Neonacistické väzby Wagnerovcov pretrvávajú aj dnes
Ako píše The Guardian, väčšina príspevkov na ruských sieťach súvisiacich s Wagnerovcami, ktoré majú neonacistické konotácie a súvislosti, odkazuje na neonacistickú skupinu vnútri Wagnerovcov. Tá si hovorí „Rusich“, má prepojenia na viaceré ultrapravicové organizácie, ktoré si rady privlastňujú Wagnerovské insígnie.
Prednedávnom napríklad obehla Telegram fotka, na ktorej boli príslušníci RIM (Ruského imperiálneho hnutia), rasistickej paramilitárnej organizácie, dokázateľne na ceste do Donecka.
Adam Headley, výkonný riaditeľ „Tech against Terrorism“, londýnskej iniciatívy na boj s terorizmom, hovorí, že Rusmi podporované jednotky bojujúce na východe Ukrajiny, majú takmer na isto prepojenia na neonacistické ruské organizácie. A to vrátane Wagnerovcov.
Guardian ďalej píše, že na ruských sociálnych sieťach prebiehajú pokusy o vytvorenie ďalšej žoldnierskej armády a podľa príspevku na ruskej sieti VKontakte zo 17. marca operuje neonacistická skupina „Rusisch“ na Ukrajine.
V logu majú Kolovrat. Sú to prvé náznaky Wagnerovcov zlepšiť si imidž neonacistov a porušovateľov ľudských práv zo Sýrie, a tak novým jednotkám dávajú neškodné názvy typu „Orli“.
Vojenskí experti predpokladajú, že Kremeľ používa neonacistických žoldnierov napríklad aj u Wagnerovcov, aby najmä vykryli straty regulárnej armády.
Dmitrij, veliteľ s esesáckym tetovaním svoje sympatie vôbec neskrýva
Bývalý príslušník a poľný veliteľ Wagnerovcov Dmitri Outkine sympatie k nacistickej ideológii vôbec neskrýva. Ako sa ukazuje v tweete, ktorý koloval na sociálnych sieťach, Dmitrij Outkine má vytetované písmená SS na krku. Vytetovať si ich mal sám, rovnako ako runové insígnie.
Ako píše Umorr, Dmitri Outkine je jedným zo zakladateľov Wagnerovej skupiny, obdivovateľ Adolfa Hitlera a držiteľ troch medailí za chrabrosť. Do roku 2013 bol veliteľom druhej brigády špeciálnych jednotiek hlavného direktoriátu generálneho štábu Ruskej federácie.
Bol videný pri anexii Krymu v roku 2014, mal byť nasadený aj v Sýrii, ako aj v Donecku a Luhansku. Po návrate zo Sýrie do Ruska sa mal podľa nezávislých ruských médií chvastať rýchlym vytvorením súkromnej armády v rámci Wagnerovej skupiny. Outkine o sebe rád vyhlasuje, že je fanúšikom Richarda Wagnera a histórie tretej ríše.
Rusi majú dvojitý meter
Kým Vladimir Putin zneužíva neonacistické presvedčenie a minulosť jedného zo zakladateľov Azovského bataliónu, Biletskeho, aby rozmazával neonacizmus v ukrajinskej armáde, sám je nie len slepý k neonacizmu v armáde Ruskej federácie.
Od Anexie Krymu využíva v rámci svojej žoldnierskej armády kriminálnikov a otvorených neonacistov. Jednému z nich dokonca zveril velenie nad tou najelitnejšou žoldnierskou armádou, ktorou disponuje, Wagnerovcami.
Kým ukrajinská armáda prešla reformami a neonacistickú ideológiu v armáde prísne zakázala, Putin začal neonacistov k Wagnerovcom verbovať s ešte väčšou intenzitou.
Ruská nezávislá tlač tiež hovorí, že Putin využíval neonacistickú skupinu vo vnútri Wagnerovcov aj na elimináciu nepohodlných predstaviteľov režimu Luhanskej ľudovej republiky.
V skratke to celé znamená, že Putin podľa vlastných slov posiela denacifikovať neexistujúcich ukrajinských nacistov skutočnými ruskými nacistami. Hoci, ak tú denacifikáciu myslel tak, že ho neonacistickej kliky vnútri Wagnerovcov zbavia Ukrajinci, potom to dáva zmysel.
Každopádne sú nacisti vnútri Wagnerovej skupiny jednoznačný impulz pre Putina, aby si najprv pozametal pred vlastným prahom, skôr ako bude niekoho obviňovať z podpory nacizmu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Rádio slobodná Európa , Stuff, Open Democracy, Euromaidanpress, Inform Napalm, the Guardian , Umorr