Putin chce, aby Európa zažila najhoršiu zimu v živote
- Vlády chcú do marca dosiahnuť zníženie spotreby energie o 15 %
- Nemci obmedzujúci osvetlenie pamiatok, severania saunu
- Vlády chcú do marca dosiahnuť zníženie spotreby energie o 15 %
- Nemci obmedzujúci osvetlenie pamiatok, severania saunu
Pred 24. februárom by sa scenár masívneho šetrenia elektrickej energie naprieč celým európskym kontinentom pre väčšinu populácie zdal vystrihnutým z nejakého sci-fi filmu.
Avšak ruská invázia na Ukrajinu, ktorej koniec je stále v nedohľadne, všetko zmenila. Závislosť veľkej časti európskych krajín na ruskom plyne je mimoriadne dôležitým faktorom, ktorý sa v plnej miere preukáže v blížiacej sa zime.
Inflácia a zvyšujúce sa ceny takmer všetkého, vrátane energií, sú každodennými skutočnosťami, ktoré sa týkajú každého jedného z nás, a zároveň na ich vývoj, žiaľ, nemáme žiadny vplyv.
Čo však urobiť môžeme a v záujme zachovania našej finančnej stability by sme aj mali, je menej míňať, respektíve obmedzovať našu spotrebu. The Guardian píše, že v tejto súvislosti ešte v júli ministri pre energetiku z 27 krajín EÚ, okrem Maďarska, podporili dobrovoľné zníženie spotreby plynu o 15 % v priebehu tejto zimy do marca nasledujúceho roka.
V posledných dňoch jednotlivé členské štáty EÚ prezentujú konkrétne opatrenia, pomocou ktorých chcú tento ambiciózny, ale zároveň aj pravdepodobne nevyhnutný cieľ dosiahnuť. V tomto článku ti preto ukážeme, ako sa k tomuto problému postavili vlády Francúzska, Nemecka či Fínska.
Severania obmedzujú saunu či vianočnú výzdobu
Portál Euronews sa v tejto súvislosti venuje najmä štátom na severe Európy. Ani sa nenazdáme a znova tu sú Vianoce a s tým spojené nielen vymieňanie darčekov, ale aj dekorácie. V Kodani, hlavnom meste Dánska, sa mieste orgány rozhodli začať so sviatočným osvetlením o dva týždne neskôr ako za normálnych okolností a okrem toho bude svietiť iba medzi 15:00 a 21:00. Veria, že pomocou tohto kroku ušetria na dekoráciách až 60 % energie v porovnaní s vlaňajškom.
Nie je žiadnym tajomstvom, že škandinávske krajiny majú veľmi dlhú a chladnú zimu, a práve preto sa ich ceny energií týkajú ešte podstatne viac ako nás. Fínska vláda z tohto dôvodu spustila kampaň, ktorej cieľom je povzbudiť minimálne 95 % fínskych domácností, aby šetrili energiu a znížili spotrebu elektriny počas špičky.
Helsinki vyzvali občanov, aby túto zimu stiahli termostaty, kratšie sa sprchovali a trávili menej času v saune, čo je element neodmysliteľne spätý s fínskou kultúrou.
„Možno ľudia nepotrebujú zapínať saunu každý deň, možno len raz za týždeň. Dúfame, že ľudia budú dobrovoľne dodržiavať odporúčania a pochopia to, že nás čaká ťažká zima,“ povedala Kati Laaksová, hovorkyňa spoločnosti Motiva, ktorá podporuje energetickú udržateľnosť.
Aj Švédsko zvolilo zaujímavú taktiku. Podľa portálu Statista sa počet veriacich v tejto krajine medzi rokmi 2010 a 2019 znížil zo 49 na 36 % a možno práve preto sa švédska vláda rozhodla mnohé kostoly v krajine zavrieť už v septembri a tie, ktoré nechala otvorené, museli znížiť kúrenie.
Nemecko a Francúzsko šetria na osvetlení svojich symbolov
Hoci Francúzsko a Nemecko patria k tým najbohatším krajinám v rámci nášho kontinentu, ani oni nie sú imúnni voči extrémnemu zdražovaniu energií. The Guardian dokonca píše, že francúzska metropola Paríž sa rozhodla skrátiť osvetlenie bájnej Eiffelovej veže o viac ako hodinu, od čoho si sľubuje zníženie výdavkov na energie o 4 %.
Okrem toho, francúzska vláda spustila komunikačnú kampaň „Počíta sa každé gesto (Chaque geste compte)“. Podľa stránky Agir pour la transition je zámerom tejto iniciatívy do dvoch rokov redukovať spotrebu energie o 10 % a do roku 2050 o 40 %.
Zamestnanci sú tiež vyzývaní k „novému správaniu pri spotrebe energie“, ako je používanie schodov namiesto výťahov, nepoužívanie tlačiarní a odpájanie počítačov a elektrických áut.
Podobným spôsobom zareagovalo aj Nemecko. Podľa The Guardian verejné monumenty, vrátane berlínskej Brandenburskej brány, verejné budovy a reklamné billboardy môžu byť osvetlené len medzi 16:00 a 22:00, s výnimkou kultúrnych festivalov.
V polovici októbra sa v Berlíne konal pravidelný festival svetiel a organizátori uviedli, že v porovnaní s rovnakou akciou z minulého roka sa im na spotrebe elektriny podarilo ušetriť 75 %.
Okrem toho sa znížili aj teploty na verejných kúpaliskách. Niektoré obce zašli ešte ďalej a odstavili okamžitú teplú vodu. Predstavitelia mesta Hannover napríklad uviedli, že horúca voda nebude k dispozícii na umývanie rúk alebo sprchy vo verejných budovách, v sprchách pri bazénoch, športových halách a telocvičniach.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Euronews, Statista, Agir pour la transition