Putin chce obnoviť Východný blok a brúsi si zuby na Slovensko, varuje expert

  • Sociológ Grigorij Judin tvrdí, že Putin nechce získať späť len Sovietsky zväz a krajiny, ktoré do neho patrili
  • Na muške má aj jeho satelity. Odpoveď sa skrýva v Putinovej minulosti
Vladimir Putin, Bratislava hrad
TASR/AP, Gavriil Grigorov, Unsplash/Alexandre DESBOS
  • Sociológ Grigorij Judin tvrdí, že Putin nechce získať späť len Sovietsky zväz a krajiny, ktoré do neho patrili
  • Na muške má aj jeho satelity. Odpoveď sa skrýva v Putinovej minulosti

Ruský prezident Vladimir Putin sa netají tým, že si myslí, že rozpad Sovietskeho zväzu bola „najväčšia geopolitická katastrofa“ 20. storočia. Podľa viacerých odborníkov si Putin myslí, o súčasnom politickom usporiadaní sveta, že je výrazne v neprospech v Ruskej federácie, a túži po návrate usporiadania z čias Studenej vojny.

Práve s touto „krivdou“, ktorú ruský prezident vníma, súvisia jeho ambície navrátiť Rusku ďalšie územia, predovšetkým zo Sovietskeho zväzu. Experti sa preto obávajú, že Ukrajina nemusí byť jediná na zozname ruskej agresie. V ohrození sú aj ďalší bývalí členovia Sovietskeho zväzu, ako je Gruzínsko, Bielorusko, Moldavsko, Estónsko, Lotyšsko alebo Litva. Posledné tri menované sú pritom členmi Severoatlantickej aliancie (NATO).

O tom, že Putin a jeho okolie môžu mať takú ambíciu svedčia aj nedávno uniknuté plány ruskej spravodajskej služby FSB, ktoré zahŕňajú plány v Bielorusku a Moldavsku. Plány rátajú s postupným ovládnutím krajín pomocou proruských síl v krajinách.

Putin má plán, ako to urobiť, varuje expert krajiny Východného bloku

Sociológ Grigorij Judin, ktorý pôsobí ako profesor na Moskovskej vysokej škole sociálnych a ekonomických vied, varuje, že Putinove plány siahajú za obnovu Sovietskeho zväzu.

Judin, ktorý dva dni pred ruskou inváziou, varoval pred jej spustením a tvrdil, že Putina nezastavia žiadne sankcie, teraz tvrdí, že ruský prezident chce späť aj satelity Sovietskeho zväzu, teda praktický Východný blok.

Kľúčom má byť jeho minulosť, pretože ako príslušník KGB slúžil v jednom zo satelitov východnom Nemecku.

„Samozrejme, že Putin ako (KGB) dôstojník, ktorý slúžil vo východnom Nemecku, si myslí, že bolo rovnako hlúpe (ako rozpad Sovietskeho zväzu) dať toto územie preč a treba ho vziať späť,“ uviedol Judin pre ruskú verziu nemeckého denníka Bild.

„Má určitý plán, ako to urobiť. Nehovorím, že tento plán bude fungovať. Ale pozrite sa na Nemecko a ten nezacelený rozdiel medzi východom a západom,“ vysvetlil profesor. Dodal, že vo východnom Nemecku sa každých pár rokov vedú diskusie, koho vidia Nemci ako partnera, či Američanov alebo Rusov.

Dôkazom, že Putin chce naspäť aj satelity Sovietskeho zväzu sú Putinove požiadavky z konca roku 2021. V nich prakticky žiadal návrat hraníc NATO pred rok 1997, teda ešte do obdobia, keď neboli členmi Slovensko, Česko, Poľsko ani Pobaltie.

„Samozrejme, nemyslí si, že tieto krajiny majú nejakú suverenitu. Voči niektorým z nich má paranoidný hnev ako pri Poľsku,“ tvrdil Judin. Putin v minulosti označoval niektoré krajiny Európy, vrátane Ukrajiny, za vazalov Washingtonu. Takúto rétoriku používa i na Poľsko.

Podľa Judina ale práve vazalstvo je to, čo ma v pláne Putin. „Nech si myslia, že majú suverenitu. Ale v skutočnosti sú, samozrejme, pod našou zónou kontroly,“ dodal profesor.

Tentokrát Európu neopustíme, vyhráža sa Solovjov

Myšlienka okupovania Európy ale rezonuje aj v ruskej propagande. Známy ruský moderátor Vladimir Solovjov sa nedávno rozvášnil vo svojej relácii, kde tvrdil, že vojna v Európe bude vyzerať inak ako na Ukrajine. Na mušku si vzal Poľsko, ktoré v tom čase spoločne so Slovenskom, oznámilo darovanie stíhačiek MiG-29.

„Tentokrát Európu neopustíme. Tentoraz sa s Európou nebudeme rozprávať. Chcú byť Poliaci ďalší? Nie sú to Ukrajinci, nebudeme sa k ním správať ako k bratom. K***a, zničíme všetky tie mestá, bez toho, aby sme použili pozemné jednotky. My sme tí, ktorí ľutujú Ukrajinu, ale tu (v Poľsku) budeme bojovať ako Američania v Iraku,“ vyhrážal sa Solovjov.

Nie je známe, ktorú vojnu v Iraku Solovjov myslel, pretože americké sily bojovali vo viacerých. Zrejme ale narážal na druhú vojnu v Perzskom zálive, známu tiež ako Operácia púštna búrka.

Jej základom bola taktika zvaná Oceľový dážď, pri ktorom Američania a ich spojenci masívne ostreľovali nepriateľské radarové a protiletecké systémy. Po ich zničení prišlo k rozsiahlemu bombardovaniu a až následne na územie Iraku prenikla pechota.

Zdroj: Bild/Youtube

Najnovšie videá

Trendové videá