Putin stále chce väčšinu územia Ukrajiny. Obraz je ponurý, bude to dlhá vojna, varuje šéfka špiónov

  • Existuje rozpor v tom, čo Putin chce a čo dokáže armáda dosiahnuť, tvrdí šéfka národnej spravodajskej služby
  • Ruská armáda je podľa nej zdevastovaná
ruská armáda Putin
SITA/AP, Mikhail Metzel,
  • Existuje rozpor v tom, čo Putin chce a čo dokáže armáda dosiahnuť, tvrdí šéfka národnej spravodajskej služby
  • Ruská armáda je podľa nej zdevastovaná

Ruská armáda naráža na svoje limity v oblasti materiálu či personálu. Napriek tomu ruský prezident Vladimir Putin od svojich politických cieľov neupustil, i keď možno chápe, že ich nebude môcť dosiahnuť. Konštatovala to riaditeľka národnej spravodajskej služby Avril Hainesová počas diskusie vo Washingtone.

„V tejto fáze hodnotíme, že ich (ruské) pozemné sily boli degradované do bodu, kedy im bude trvať roky, kým sa dostanú späť tam, kde boli,“ cituje Hainesovej slová Hlas Ameriky.

Ruská armáda má byť v takom zlom stave, že podľa nej nedokáže splniť ani krátkodobé ciele.

Podľa hodnotenia amerických spravodajských služieb, ktorých závery naznačila Hainesová, môžu Rusi skúsiť uzavrieť mierové dohody. Nie však preto, že túžia po mieri, ale ako pauzu od bojov slúžiacu na doplnenie zásob, vojakov či na získanie výhodnejších pozícií.

Nesúlad medzi schopnosťami ruskej armády a Putinovými ambíciami 

Hainesová tvrdí, že hodnotenie spravodajských služieb nedospelo k záveru, že ruský prezident by upustil od svojich pôvodných cieľov, ktoré sú zabratie väčšiny Ukrajiny, uvádza Reuters.

„Myslíme si, že má v podstate rovnaké politické ciele, aké mal predtým, to znamená, že chce zabrať väčšinu Ukrajiny,“ povedala Hainesová.

„Vnímame nesúlad medzi Putinovými krátkodobými vojenskými cieľmi v tejto oblasti a jeho vojenskou kapacitou, akýsi nesúlad medzi jeho ambíciami a tým, čo je armáda schopná dosiahnuť,“ povedala.

ruský tank z
zdroj: SITA/AP, Bernat Armangue

Šéfka spravodajských služieb tvrdí, že Rusi veria, že ak dosiahnu úspechy na Donbase, zlomí to morálku ukrajinských obrancov.

„Rusko si myslí, že ak dokáže rozdrviť skutočne jednu z najschopnejších a najvybavenejších síl na východe Ukrajiny, verí, že to povedie k útlmu ukrajinského odporu a dá im to väčšie možnosti,“ povedala.

Rusko teraz ovláda približne 20 % Ukrajiny. Šéfka národnej spravodajskej služby ale varuje, že konflikt sa môže ťahať dlhé mesiace a budúcnosť je „ponurá“.

Rusom čoskoro môže dôjsť munícia, potrebovať budú operačnú pauzu 

Súhlasí aj analytik z neziskovej spoločnosti CNA Michael Kofmann, ktorý má na starosti ruské štúdie. Analytik, ktorý správne predpovedal, že Rusi napadnúť Ukrajinu a dokonca trafil aj dátum, hovorí, že ide o opotrebovaciu vojnu.

Obe armády dosahujú len malé zisky a dynamika v konflikte sa často mení. Kým ruské sily si pripisujú pomalé zisky na východe krajiny, Ukrajincom sa naopak darí na juhu, kde spúšťajú menšie protiútoky.

Kofman v podcaste War on the Rocks uviedol, že obe armády majú problém s nedostatkom vycvičených vojakov a taktiež s muníciou. Presne nevieme, aký stav majú Ukrajinci, pretože informácie o svojej spotrebe a zásobách prísne taja.

Viaceré indikátory, ako napríklad „požičiavanie“ si munície z bieloruských skladov, ukazujú, že ruskej armáde dochádza určitý typ munície.

Ammunition
zdroj: TASR/AP, Natacha Pisarenko

Potvrdil to aj predstaviteľ Západu pre Washington Post. „Príde čas, keď sa nepatrné pokroky, ktoré Rusko robí, budú vzhľadom na náklady neudržateľné a budú potrebovať výraznú prestávku na regeneráciu kapacít,“ povedal vysoký západný predstaviteľ.

Práve množstvo delostrelectva, ktoré Rusko používa, je dôvodom jeho postupu na východe. Predstaviteľ ministerstva obrany ale uviedol, že „Ukrajinci ich (Rusov) nútia platiť (vysokú cenu) za veľmi malý kúsok pôdy.“

Kofman si myslí, že ak chcú byť Rusi úspešní budú potrebovať operačnú pauzu. Momentálne sa pokúšajú obkľúčiť Lysyčansk. Dobytím mesta by ovládli celú Luhanskú oblasť, ktorá je jednou z častí Donbasu.

Predstaviteľ Pentagónu uviedol na tlačovej konferencii vo Washingtone, že na východe sa Ukrajinci premiestňujú na lepšie pozície z vlastnej vôle a nie preto, že by museli.

„Skutočnosť, že stále existujú správy o Rusoch ako používajú záložníkov (v aktívnych bojoch), hovorím o vplyve, ktorý majú Ukrajinci na ruskú armádu,“ vysvetlil.

Najlepšie šance majú Ukrajinci v Chersone 

Kofman uvádza, že Ukrajinci majú oveľa lepšiu šancu na úspech na juhu, kde sa im darí vytvárať menšie protiútoky. Zamerať by sa v budúcnosti mohli aj na protiútok na okupované mesto Cherson.

„To je miesto, kde Ukrajinci môžu byť najúspešnejší pri protiútoku. Je to miesto, ktoré má otvorené plochy, Rusi sa tam teraz snažia zakopať, ale i tak vidíme, že Ukrajinci postupujú. Tiež je to miesto významné pre ekonomické záujmy Ukrajiny. Preteká ním rieka Dneper, ktorá dodáva vodu Krymu a tiež Donbasu. Mesto tiež nie je zničené tak ako napríklad Donbas, kde Rusko okupuje teritória,“ uvádza Kofman.

Ak by sa Ukrajincom odtiaľ podarilo vyhnať Rusov, bol by to obrovský úspech a posilnil by ukrajinskú morálku.

Momentálna situácia favorizuje Rusov, ale v budúcnosti sa situácia otočí, myslí si Kofman. Dodáva však, že aby boli Ukrajinci úspešní a vedeli zahájiť aj protiútoky, potrebujú západné zbrane.

Čo je však podľa neho kľúčové, je i vojenský výcvik, ktorý by nahradil ukrajinské straty a zaistil by, že Ukrajinci vedia používať darované zbrane.

„Bude to dlhá vojna, čo je už množstvu ľudí jasné,“ dodáva Kofman.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Hlas Ameriky , Reuters, War on the Rocks, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá