Putin chce Starú Rus, vrátane Slovenska. Na Ukrajine sa nezastaví, tvrdí britský minister obrany
- Slovensko navštívil britský minister obrany Ben Wallace
- Tvrdí, že Putinovou víziou je Stará Rus
- Tá zahŕňa aj časti Slovenska
- Slovensko navštívil britský minister obrany Ben Wallace
- Tvrdí, že Putinovou víziou je Stará Rus
- Tá zahŕňa aj časti Slovenska
Slovensko navštívil britský minister obrany Ben Wallace. Počas svojej návštevy v Bratislave sa stretol s Jaroslavom Naďom, pričom hlavnou témou rokovaní bola Ukrajina.
Ako informuje portál TV Markíza, Putinovou víziou je podľa britského ministra obrany Stará Rus, ktorá zahŕňa aj časti Slovenska.
Putinove nekalé úmysly
Podľa tvrdenia britského ministra obrany vyhráva vojnu aktuálne Ukrajina. Rusko nedosiahlo podľa Wallaca žiaden so svojich plánovaných cieľov.
Trápi ich nedostatok munície, stratili už desaťtisíce vojakov, vďaka čomu už utrpeli obrovské straty. Ako tvrdí britský premiér, Rusko sa mohlo vydať úplne opačným smerom.
„Väčšina Európy sa Rusku otočila chrbtom. Toto sa už nezmení bez ohľadu na to, čo sa na Ukrajine stane. Myslíte, že aj Nemecko bude kupovať ruský plyn navždy? Nie, nebude. Pomaly, ale iste ruský plyn vypne,“ hovorí Wallace.
Ukrajina získava na rozdiel od Ruska podporu z celého sveta, a to aj vrátane Británie. Avšak ani tento faktor podľa britského ministra obrany Putina nezastaví a bude sa posúvať aj na ďalšie územia.
„Jeho ambície nekončia na Ukrajine. Jeho vízia histórie siaha k niečomu, čo nazýva Stará Rus, ktorá zahŕňa aj časti Slovenska, Pobaltia, Poľska a ďalších štátov,“ objasňuje Putinove úmysly.
Ukrajinci však podľa britského ministra obrany nebojujú iba za svoju slobodu, ale aj za tú našu. Z dlhodobého pohľadu tak podľa neho ruský prezident Putin prehral. Čokoľvek už bude nasledovať, Putinova pozícia vo svete upadla.
Britské sankcie
Británia sa s ruským agresorom „nemazná“. V utorok oznámila, že v reakcii na inváziu ruskej armády na Ukrajinu uvalila sankcie na ďalších 42 osôb – ide o Kremľom dosadených predstaviteľov v Luhanskej a Doneckej oblasti, ako aj o 29 gubernátorov z rôznych regiónov Ruskej federácie.
Ako informovala agentúra Reuters, na britskom sankčnom zozname sa ocitli aj ruský minister spravodlivosti Konstantin Čujčenko a jeho námestník Oleg Sviridenko, ako i dvaja synovci ruského miliardára Ališera Usmanova, spájaného s Kremľom, na ktorého Británia uvalila sankcie už v marci.
Reuters poznamenal, že Usmanovov synovec Sarvar Ismailov bol predtým riaditeľom liverpoolskeho futbalového klubu Everton. Ministerstvo spresnili, že obaja Usmanovovi synovci – Sarvar a Sanžar – majú v Spojenom kráľovstve významné obchodné záujmy.
Britské ministerstvo zahraničných vecí spresnilo, že sankcie sa týkajú aj Ruskom dosadeného predsedu vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Vitalija Chocenka a prvého podpredsedu vlády samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Vladislava Kuznecova. Vzťahuje sa na nich zákaz cestovania a zmrazenie majetku.
Napomáhanie ruskej okupácii
V zdôvodnení svojho rozhodnutia britský rezort diplomacie vysvetlil, že Chocenko a Kuznecov boli do Donbasu vyslaní, aby vykonávali ruskú politiku v celom napadnutom regióne, podporovali plány ruského prezidenta Vladimira Putina na nezákonnú anexiu väčšej časti Ukrajiny a využívali tzv. referendá na legitimizáciu okupácie.
Gubernátori ruských regiónov boli sankcionovaní za napomáhanie ruskej okupácii a pokusy o odtrhnutie územia od Ukrajiny prostredníctvom prevodu finančných prostriedkov do Doneckej a Luhanskej oblasti, dodala Británia podľa agentúry Reuters.
Podobne ako Chocenko a Kuznecov, aj ruskí gubernátori majú zákaz vycestovať do Británie a ich prípadný majetok v Británii bude zmrazený.
Británia celkovo uvalila sankcie už na viac ako 1 100 osôb a vyše 100 subjektov v Rusku, pričom ide o širokú škálu subjektov – od vysokopostavených podnikateľov a spoločností až po významných politikov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TV Markíza, TASR