Putin chce zaútočiť na Černobyľ a zvaliť to na nás, tvrdia Ukrajinci
- Ruskí vojaci dokonca majú k Černobyľu zvážať zmrznuté telá, ktoré chcú použiť ako dôkazy
- Vinu za chystaný teroristický útok sa Rusko údajne chystá hodiť na Ukrajinu
- Ukrajinci to označujú za vydieranie
- Ruskí vojaci dokonca majú k Černobyľu zvážať zmrznuté telá, ktoré chcú použiť ako dôkazy
- Vinu za chystaný teroristický útok sa Rusko údajne chystá hodiť na Ukrajinu
- Ukrajinci to označujú za vydieranie
Putinova armáda má mať v úmysle vykonať teroristický útok na odstavenú jadrovú elektráreň v Černobyle. Operácia však má vyzerať ako provokácia a operácia pod falošnou vlajkou (tzv. false flag operation) zo strany Ukrajiny. Informuje o tom ukrajinská spravodajská služba na Facebooku, kde má overený profil.
Rusi už podľa spravodajcov ministerstva obrany zhromažďujú aj zmrazené telá ukrajinských vojakov. Tie majú neskôr poslúžiť ako dôkaz, že za incident môže ukrajinská armáda. „Najmä v oblasti letiska v Hostomeli zaznamenali ruské autochladničky, ktoré zbierali telá mŕtvych ukrajinských vojakov. Je pravdepodobné, že ich budú vydávať za zabitých diverzantov v zóne černobyľskej elektrárne,“ uvádza tajná služba.
„Takéto Putinove kroky budú mať katastrofálne dôsledky pre celý svet. Zdá sa, že práve s tým ruský diktátor počíta a žiada neprijateľné ústupky,“ dodáva.
Černobyľ je v moci okupantov
Ruskí vojaci začali okupovať a neskôr obsadili areál odstavenej jadrovej elektrárne hneď v prvý deň invázie, 24. februára. 9. marca ukrajinská jadrová elektráreň Černobyľ, ktorá bola dejiskom najhoršej jadrovej havárie na svete, bola odpojená od elektrickej siete.
Ako záložný zdroj elektriny má elektráreň k dispozícii núdzové generátory, ktoré však dokážu držať chladiace jednotky pri živote len 48 hodín. Informovali o tom v stredu ukrajinské úrady, podľa ktorých by mohol výpadok dodávok prúdu ohroziť systémy chladenia jadrového materiálu.
Dôvod poškodenia elektrického vedenia, ktoré slúži elektrárni Černobyľ, hneď nebol jasný. Poškodenie však nastalo počas ruskej invázie na Ukrajinu.
Areál je pod kontrolou ruských okupantov a len oni vedia, čo sa v nej deje. Regulačný orgán totiž dodnes nemá s elektrárňou žiadne spojenie.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tiež upozorňuje, že aj keď podľa ruských úradov má prevádzka opäť elektrinu, spojenie s medzinárodnou agentúrou stále chýba. Nie je zatiaľ známe, čo hrozivé ticho znamená.
Ak by však aj došlo k úniku radiácie z areálu, dôsledky by sme na Slovensku nepocítili. Česká odborníčka na jadrovú energiu Dana Drábová pre Český rozhlas potvrdila, že jadrovej katastrofy, akú sme zažili v roku 1986, sa báť naozaj nemusíme.
V dôsledku bombardovania však môže dôjsť ku vzniku rádioaktívneho prachu. „Rádioaktívny prach by sa mohol určite rozptýliť, ale určite nie ďalej do Európy. Dôsledky by boli lokálne,“ povedala.
Ukrajinská SSSCIP varuje, že v priamom ohrození sú zamestnanci. Ak by skutočne došlo k úniku radiácie, schytali by nebezpečnú dávku, keďže sa nachádzajú priamo v areáli. Kuleba vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zatlačilo na Rusko, aby dodržalo pokoj zbraní.
Sme mimo ohrozenia
V súčasnosti neexistuje žiadny kritický vplyv vojny na Ukrajine na jadrovú bezpečnosť. S týmto vyhlásením Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) súhlasí aj skupina ENSREG, ktorá je zložená z významných predstaviteľov národných jadrových dozorov. Ako informoval Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD), skupina ENSREG nalieha na okamžité obnovenie dodávok elektriny do uzavretej zóny Černobyľ.
V lokalite Černobyľ bola 9. marca ohlásená strata elektrickej energie, čo vyvolalo značné obavy. „Takýto vývoj situácie je považovaný za narušenie jedného z hlavných pilierov bezpečnosti,“ uviedol ÚJD.
Skupina ENSREG taktiež nalieha na okamžité obnovenie kontroly SNRIU (ukrajinský jadrový dozor – pozn. red.) nad všetkými jadrovými zariadeniami a jadrovými materiálmi. „Skupina ENSREG vyjadrila na svojom prvom mimoriadnom stretnutí a rovnako aj na druhom mimoriadnom stretnutí obavy z rizík, ktoré pre lokalitu Černobyľ predstavuje agresia zo strany armády Ruskej federácie,“ uzavrel ÚJD.
Zdroje: SpravodajskáSlužbaMinistersvaObranyUA, SITA, iRozhlas.cz