Putin chválil „drahého priateľa“ Si Ťin-pchinga. V Pekingu bol ruský prezident aj s jadrovým kufríkom

  • Ide o druhú zahraničnú cestu Putina od vypuknutia vojny na Ukrajine
  • Obaja prezidenti odmietli odsúdiť Hamas
Putin
Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve Pekingu nešetril chválou na svojho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga Reprofoto: X/MFA Russia
  • Ide o druhú zahraničnú cestu Putina od vypuknutia vojny na Ukrajine
  • Obaja prezidenti odmietli odsúdiť Hamas

Nie je žiadnym tajomstvom, že Rusko a Čína, respektíve ich vrcholní politickí predstavitelia, sú dlhodobo veľkými spojencami a politickými, ale aj ekonomickými partnermi. Koniec-koncov to súvisí aj s tým, že ani jedna z týchto krajín, kde sa o dodržiavaní základných ľudských práv dá prinajmenšom veľmi silno pochybovať, nie je medzi väčšinou zvyšných krajín našej planéty práve populárna.

The New York Times akcentuje, že o vzájomnej prepojenosti a závislosti týchto dvoch superveľmocí svedčí aj to, že vzájomný obchod za prvých deväť mesiacov tohto roka vzrástol o 30 percent, a očakáva sa, že celkový obchod v roku 2023 prekoná minuloročný rekord vo výške 180 miliárd eur. Okrem toho, viac ako tretina všetkého ruského exportu ropy teraz smeruje do Číny, čo pre Kremeľ predstavuje kľúčový zdroj na financovanie vojny na Ukrajine.

Aj na základe týchto faktov nie je prekvapením, že ruský prezident Vladimir Putin sa v rámci návštevy Pekingu v stredu stretol so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Agentúra Reuters zdôrazňuje, že ide iba o druhú Putinovu cestu mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu od začiatku vojny na Ukrajine, teda za posledných dvadsať mesiacov.

Putin sa pri tejto príležitosti poďakoval čínskemu kolegovi za jeho pozvanie a povedal, že Rusko by mohlo zohrať kľúčovú úlohu v Pchingovom kľúčovom projekte oživenia starovekej Hodvábnej cesty, ktorej cieľom je priniesť oba svety bližšie k sebe.

Sú jednotní aj v otázke vojny v Izraeli

Pred samotným prejavom Putina v Pekingu, v rámci ktorého označil Ťin-pchinga za svojho „drahého priateľa“, z danej miestnosti odišlo niekoľko európskych delegátov vrátane bývalého francúzskeho premiéra Jeana-Pierra Raffarina.

„Rusko a Čína, rovnako ako väčšina krajín sveta, zdieľajú túžbu po rovnocennej, vzájomne výhodnej spolupráci s cieľom dosiahnuť univerzálny udržateľný a dlhodobý hospodársky pokrok a sociálny blahobyt, pričom rešpektujú rozmanitosť civilizácie a práva každého štátu na vlastný vývojový model.“

„V súčasných zložitých podmienkach je potrebná najmä úzka koordinácia zahraničnej politiky. Čo sa týka bilaterálnych vzťahov, postupujeme veľmi sebavedomo,“ povedal podľa portálu Euronews 71-ročný Putin.

CNN podotýka, že Putin rečnil po Si Ťin-pchingovi, ktorý privítal dve desiatky svetových lídrov a viac ako sto delegácií na podujatí pri príležitosti 10. výročia Novej hodvábnej cesty, známej aj ako Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road) ambiciózneho, ale zároveň kontroverzného záväzku posilniť konektivitu a obchod na celom svete s čínskymi infraštruktúrnymi projektmi.

„Číne sa darí len vtedy, keď sa svetu darí. Keď sa bude dariť Číne, svet bude ešte lepší,cituje z vyhlásenia čínskeho prezidenta britský The Guardian

AP News vysvetľuje, že kontroverznosť Ťin-pchingovho plánu spočíva v tom, že táto politika zanechala mnohé štáty hlboko zadlžené voči čínskym bankám a pokus napumpovať do nich nový život prichádza v čase, keď sa čínska ekonomika značne spomalila v dôsledku obrovských investícií do nehnuteľností.

Títo dvaja lídri sa stretli v mimoriadne napätej bezpečnostnej situácii, keďže okrem spomínanej vojny na Ukrajine svet musí už viac ako týždeň čeliť ďalšiemu otvorenému vojnovému konfliktu v Izraeli. The New York Times informuje, že prezidenti si zachovali jednotný názor aj v tejto otázke a na rozdiel od drvivej väčšiny západného sveta neodsúdili Hamas.

Naopak, vyzvali na ukončenie násilia a opätovné začatie rozhovorov o vzniku Palestínskeho štátu. Putin dokonca v pondelkovom telefonáte vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby „zamedzil humanitárnej katastrofe v Pásme Gazy“.  

V Pekingu aj s povestným nukleárnym kufríkom

Portál Wionews si nemohol nevšimnúť, že kamerovým záberom neušlo, že Putina sprevádzal takzvaný nukleárny kufrík, ktorý môže byť použitý na nukleárny útok nariadený ruským prezidentom. Zaujímavosťou je, že tento kufrík je veľmi zriedka zachytený fotoaparátmi či kamerami. 

Tento kufrík tradične nosia ruskí námorní dôstojníci. Je známy ako „Cheget“, keďže je pomenovaný po hore Cheget v pohorí Kaukaz. „Existujú určité kufre, bez ktorých sa žiadny Putinov výlet nezaobíde,“ vysvetlil korešpondent ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti. 

Zdroje: Euronews, Reuters, The Guardian, The New York Times, CNN, AP News, Wionews

Najnovšie videá

Trendové videá