Putin je pripravený na mierové rozhovory s Kyjevom
- Putin vyhlásil pri príležitosti telefonátu s Scholzom a Macronom
- Chce spolupracovať pri vyvážaní obilia
- Zároveň varoval pred ďalšími dodávkami zbraní
- Putin vyhlásil pri príležitosti telefonátu s Scholzom a Macronom
- Chce spolupracovať pri vyvážaní obilia
- Zároveň varoval pred ďalšími dodávkami zbraní
Počas telefonátu s Olafom Scholzom a Emanuelom Macronom vyhlásil Vladimir Putin, že je Moskva pripravená pokračovať v mierových rokovaniach s Kyjevom. Vyjadril sa aj ohľadom vývozu obilia z Ukrajiny do sveta prostredníctvom okupovaných prístavov. Pre vývoz ruských hnojív smerom na Západ žiada zrušiť sankcie, informoval denník The Guardian.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz vyzvali Putina v telefonickom rozhovore na „seriózne priame rokovania“ s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a nájdenie diplomatického riešenia konfliktu.
Počas 80-minútového telefonátu lídri dvoch spomínaných členských štátov EÚ apelovali na Putina, aby zaistil „okamžité prímerie a stiahnutie ruských jednotiek“ z Ukrajiny, uviedol úrad nemeckého kancelára. Moskva je podľa Putina otvorená pokračovať v dialógu s Kyjevom, uviedol Kremeľ.
„Rusko je pripravené pomôcť nájsť možnosti pre nerušený vývoz obilia, vrátane vývozu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov,“ cituje denník vyjadrenie Kremľa. Osobitná pozornosť bola venovaná stavu rokovaní, ktoré sú zmrazené kvôli Kyjevu. Prezident Vladimir Putin potvrdil otvorenosť ruskej strany obnoviť dialóg.
Putin tiež informoval Emmanuela Macrona a Olafa Scholza, že Rusko je pripravené zvýšiť svoj vývoz hnojív a poľnohospodárskych produktov, ak budú zrušené sankcie proti nemu, túto požiadavku vzniesol na základe rokovaní s rakúskymi a talianskymi lídrami.
AFP pripomína, že ruská ofenzíva na Ukrajine a sankcie Západu spôsobili prerušenie dodávok hnojív, obilnín a ďalších komodít z Ruska a Ukrajiny, čo vyvoláva obavy ohľadom hladu vo svete.
Rusko a Ukrajina produkujú 30 percent globálnych dodávok pšenice. Západ obviňuje Putina, že v prebiehajúcej ofenzíve na Ukrajine využíva hrozbu hladu ako jednu zo zbraní.
Macron a Scholz vyzvali podľa vyhlásenia Elyzejského paláca Putina, aby prepustil na slobodu 2 500 bojovníkov, ktorí bránili oceliarne Azovstaľ v Mariupole a momentálne sú vojnovými zajatcami Ruska.
Okrem sľubov o otvorenosti aj varovanie
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu varoval lídrov Nemecka a Francúzska pred navyšovaním dodávok zbraní pre Ukrajinu. Ďalšie vyzbrojovanie, ktoré označil za „nebezpečné“, môže podľa slov šéfa Kremľa ešte viac destabilizovať situáciu na Ukrajine a zhoršiť humanitárnu krízu. TASR prevzala správu z agentúry AFP.
Zircon úspešne otestovaný
Rusko v sobotu oznámilo úspešný test hypersonickej riadenej strely Cirkon (Zirkón). Ruská armáda ju vypálila z lode Severnej flotily v Barentsovom mori smerom na „cieľ v Bielom mori“ na severozápadnom pobreží Ruska. Informovala o tom britská televízna stanica Sky News.
Podľa ruského ministerstva obrany bola strela s plochou dráhou letu vypálená z lode Admirál Gorškov a zasiahla námorný cieľ nachádzajúci sa vo vzdialenosti približne 1000 km. „Let hypersonickej rakety bol v súlade so stanovenými parametrami,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu obrany.
Ruský prezident Vladimir Putin označil strelu Zirkón za súčasť novej generácie bezkonkurenčných zbraňových systémov. Podľa vyhlásení ruskej armády je Zirkón schopný dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku a zasiahnuť námorné a pozemné ciele na vzdialenosť až 1000 kilometrov.
Uvedenie Zirkónu do bežnej prevádzky sa očakáva v blízkej budúcnosti. Sériové dodávky pre ruské ozbrojené sily sú plánované na rok 2022, uviedol pred časom námestník ruského ministra obrany Alexej Krivoručko.
Severná flotila koncom minulého roka informovala, že strela Zirkón bola počas celého testovacieho cyklu úspešne odpálená desaťkrát z hladinovej lode a dvakrát z ponorky. Prvý test odpálenia rakety z ponorky s jadrovým pohonom sa uskutočnil 4. októbra 2021.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, TASR