„Putin je pripravený rokovať s Trumpom,“ vyhlásil hovorca Kremľa. „Lopta“ je podľa Ruska na strane USA

  • Dmitrij Peskov tvrdí, že Putin chce hovoriť s Trumpom
  • Ropa podľa neho konflikt nevyrieši
Na archívnej snímke zo 7. júla 2017 americký prezident Donald Trump (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin diskutujú na summite G-20 v Hamburgu. (ilustračné foto)
Na archívnej snímke zo 7. júla 2017 americký prezident Donald Trump (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin diskutujú na summite G-20 v Hamburgu. (ilustračné foto) TASR/AP Photo/Evan Vucci
  • Dmitrij Peskov tvrdí, že Putin chce hovoriť s Trumpom
  • Ropa podľa neho konflikt nevyrieši

Napätá situácia medzi svetovými veľmocami by sa mohla čoskoro zmierniť, tvrdí ruská strana. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov totiž hovorí, že ruský prezident Vladimir Putin je pripravený rokovať s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Odmietol však vyjadrenie prezidenta USA, že vojna na Ukrajine by sa dala ukončiť znížením ceny ruskej ropy.

O dohode podľa neho nemá byť pripravený hovoriť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Peskov hovorí, že konflikt nemôže ukončiť, pretože sám si zakázal rokovať s Putinom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Obmedzenie jadrových zbraní

Jadrové odzbrojenie a pretrvávajúci konflikt na Ukrajine sú kľúčovými témami, ktoré by mali dominovať dlho očakávanému stretnutiu amerického a ruského prezidenta.

Donald Trump počas svojho včerajšieho virtuálneho vystúpenia na prestížnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyslal jasný signál o svojom záujme čo najskôr rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Americký prezident sa k tejto téme vyjadril jednoznačne: „Chceli by sme vidieť denuklearizáciu… a poviem vám, že prezidentovi Putinovi sa veľmi páčila myšlienka obmedziť jadrové zbrane. A myslím si, že zvyšok sveta by sme prinútili nasledovať a Čína by to uvítala tiež,“ povedal Trump.

Reakcia z ruskej strany na seba nenechala dlho čakať. Kremeľ Trumpove slová prijal s viditeľným optimizmom, no zároveň zdôraznil potrebu komplexnejšieho prístupu k jadrovým rokovaniam.

Podľa moskovského stanoviska by mali byť do diskusií o jadrovom odzbrojení zahrnuté aj ďalšie jadrové mocnosti – konkrétne Francúzsko a Veľká Británia.

Oficiálny hovorca Kremľa Dmitrij Peskov situáciu okomentoval nasledovne: „Takže je o čom hovoriť, musíme sa porozprávať. Čas sme stratili v mnohých ohľadoch. O takomto záujme sme už hovorili, takže lopta je na strane USA, ktoré zastavili všetky podstatné kontakty s našou krajinou.“

Čakajú na signály

Diplomatický protokol predpokladá, že pred samotným osobným stretnutím najvyšších predstaviteľov oboch krajín by mal prebehnúť prípravný telefonický rozhovor.

Keď sa novinári pýtali Peskova na možnosť víkendového telefonátu medzi lídrami, odpovedal len diplomaticky: „Putin je pripravený. Čakáme na signály (z Washingtonu). Všetci sú pripravení. Je ťažké prečítať tu kávovú usadeninu. Hneď ako niečo bude dohodnuté, budeme vás informovať.“

Potreba urýchleného začatia rokovaní je podčiarknutá blížiacim sa termínom vypršania kľúčovej zmluvy New START – posledného významného medzinárodného dokumentu, ktorý reguluje kontrolu jadrových zbraní medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou. Táto dohoda stanovuje prísne limity na počet strategických jadrových hlavíc a ich nosičov pre obe krajiny. Stratí platnosť 5. februára 2026.

Jej prípadné nepredĺženie by mohlo viesť k novým zbrojným pretekom a destabilizácii globálnej bezpečnostnej situácie. Medzinárodní pozorovatelia a experti na jadrovú bezpečnosť pozorne sledujú vývoj situácie, pretože prípadné stretnutie Trump – Putin by mohlo významne ovplyvniť budúcnosť globálnej jadrovej politiky a stability vo svete.

Ropa konflikt nevyrieši

Kremeľ rezolútne odmietol Trumpov návrh z Davosu týkajúci sa zníženia cien ropy prostredníctvom OPEC a Saudskej Arábie ako možného katalyzátora na ukončenie konfliktu na Ukrajine. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa k tejto téme vyjadril jednoznačne.

„Nie. Tento konflikt nezávisí od cien ropy. Tento konflikt sa deje pre ohrozenie národnej bezpečnosti Ruskej federácie, pre hrozbu pre Rusov, ktorí žijú na dobre známych územiach, a pre úplné odmietnutie Američanov a Európanov, aby počúvali obavy Ruska, nemá to nič spoločné s cenami ropy.“

Keď Peskov hovoril o „dobre známych územiach“, odkazoval podľa agentúry na oblasti východnej Ukrajiny, ktoré Rusko od začiatku vojny anektovalo. Tieto územné nároky však medzinárodné spoločenstvo prostredníctvom OSN označilo za porušenie medzinárodného práva.

Moskovský predstaviteľ zároveň spochybnil Trumpovo tvrdenie o Zelenského pripravenosti na mierové rokovania. Poukázal pritom na prezidentský dekrét z roku 2022, ktorým ukrajinský líder explicitne vylúčil akékoľvek rokovania s Putinom. „Aby sme dosiahli urovnanie, je potrebné viesť rokovania. (Ale) Zelenskij si vo svojom vlastnom dekréte zakázal rokovať,“ poznamenal Peskov.

Situáciu ďalej komplikuje najnovšie Zelenského vyhlásenie z tohto týždňa. Ukrajinský prezident uviedol, že na zabezpečenie stability po prípadnom prímerí bude nevyhnutná prítomnosť približne 200 000 európskych mierových jednotiek. Tieto sily by mali zabrániť potenciálnej novej ruskej agresii voči Ukrajine.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá