Putin má veľký problém, ktorý sa prejaví už čoskoro. Experti vypočítali, kedy Rusku dôjde „dych“

  • Satelitné snímky ukazujú, akým závratným tempom míňajú Rusi svoje skladové zásoby tankov a obrnených vozidiel
  • Bez nich nebudú môcť podniknúť žiadnu väčšiu ofenzívu
Vlad Putin
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Satelitné snímky ukazujú, akým závratným tempom míňajú Rusi svoje skladové zásoby tankov a obrnených vozidiel
  • Bez nich nebudú môcť podniknúť žiadnu väčšiu ofenzívu

Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine experti a analytici lamentujú nad jedným – koľko Rusku ostáva ešte munície, ľudských zdrojov či techniky.

Tieto výpočty môžu byť zradné, keďže do nich vstupujú aj faktory, s ktorými analytici v minulosti nepočítali. Príkladom je prechod Ruska na vojnovú ekonomiku či materiálna pomoc Iránu a KĽDR. Práve tieto krajiny pomohli Kremľu s dodávkami delostreleckej munície, balistických rakiet či samovražedných dronov.

Oveľa ťažšie sa ale Moskve nahradzuje technika, ako sú tanky, samohybné húfnice, obrnené vozidlá, lode či lietadlá. Ide o stroje, ktorých výroba je náročná na čas, financie, sofistikované technológie i elektroniku.

Doteraz sa Kremľu darilo nahrádzať straty vďaka jednej veci – robustným skladovým zásobám ešte z čias Sovietskeho zväzu. Najnovšie satelitné snímky, ktoré má k dispozícii nemecký denník Süddeutsche Zeitung, sú veľmi dobrou správou pre Ukrajinu. Ukazujú, že Rusom sa veľmi rýchlo míňajú skladové zásoby a existujúce sú v zlom stave. Prevaha, ktorou Rusko disponovalo na začiatku vojny, sa pomaly, ale isto vytráca.

Denník pomocou umelej inteligencie analyzoval dáta z 87 ruských vojenských zariadení. Medzi nimi bolo 16 vojenských základní. Prázdne sklady ilustruje 111. centrálna rezervná tanková základňa armády, ktorá sa nachádza na juhovýchode Ruska.

V jedenej z najväčších základni v Rusku bolo v apríli 2021 857 tankov a teraz takmer zíva prázdnotou. Už po roku vojny zmizla zo základne približne polovica tankov.

Tanky a obrnené vozidlá sú pritom kľúčové pre ofenzívne operácie. Bez nich nie je možný žiaden väčší prielom či obsadenie nových území.

Rusi stratili už takmer to, čo mali na začiatku 

Rusko malo na začiatku vojny 3 417 hlavných bojových tankov. Podľa analytikov z Oryxu už moskovské sily stratili približne 3 180 tankov. Rusi tak stratili už takmer celý inventár, ktorým na začiatku vojny disponovali. Ide pritom len o straty, ktoré sú vizuálne potvrdené, skutočné straty môžu byť oveľa vyššie.

Stroje, ktoré majú momentálne v službe, sú mix nových tankov a tých, ktoré Rusi zreštaurovali a opravili. Drvivú väčšinu ale tvoria tanky, ktoré pochádzajú z čias Sovietskeho zväzu. Rusi dokonca siahajú po viac ako 70-ročných kusoch, ako sú tanky T-54 a T-55, pomocou ktorých vojská ZSSR okupovali Československo v roku 1968. V týchto prípadoch môžeme hovoriť skôr o kvantite ako kvalite. Kvalita rekonštrukcie takýchto vozov je otázna. 

Analýza denníka potvrdzuje to, čo tvrdia viacerí experti. Rusku dochádzajú tanky, ich nedostatok sa môže ukázať v dohľadnej budúcnosti, približne v období jedného až troch rokov.

„Dá sa očakávať, že tento materiál sa stane pre Rusov problémom približne o dva roky. Pri súčasnej intenzite môžu vydržať ešte dva alebo tri roky,“ uvádza ruský vojenský expert Gustav Gressel, ktorý pôsobí v medzinárodnom think-tanku Európska rada pre zahraničné vzťahy.

Stroje, ktoré Rusko má, tiež nevyzerajú ružovo. Mnohé sú už nevhodné na renováciu a slúžia len na kanibalizáciu, teda na náhradné diely.

„Odhadujem, že Rusko má stále na sklade približne 3 200 tankov, ale veľká väčšina z nich je v zlom stave a vyžaduje značné opravy,“ povedal pre nemecký denník Michael Gjerstad, ktorý pôsobí v Medzinárodnom inštitúte pre strategické štúdie (IISS).

Otázne je aj to, či Rusko dokáže získať túto techniku od partnerov, ako je Irán či KĽDR.

Bojová sila Ruska bude klesať v dohľadnej budúcnosti

Navýšenie ruských výrobných kapacít a zvýšenie rozpočtu na obranu by Rusku malo stačiť na výrobu 1 500 nových tankov ročne. Navýšená výroba by však nestačila pokryť  potreby ruskej armády, ak by sa zachovali vysoké straty.

„Rusko stráca oveľa viac zariadení, ako je schopné reprodukovať, a zásoby sa vyčerpávajú,“ tvrdí Gressel. Ruský analytik tvrdí, že je to dobrá správa pre Ukrajinu, pretože Rusko nebude môcť pri týchto stratách pokračovať donekonečna.

Experti uvádzajú, že ak Ukrajina tento rok dostane potrebné zdroje, úspech Rusov v budúcom roku je málo pravdepodobný. Od roku 2026 bude ruská bojová sila pomaly klesať. Potrebné je ale zachovanie podpory Kyjeva, čo môže byť v budúcnosti problém, hlavne ak novembrové voľby v USA vyhrá Donald Trump.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Süddeutsche Zeitung, Oryx

Najnovšie videá

Trendové videá