Putin na prehliadke ukázal obriu jadrovú raketu schopnú uniesť 10 jadrových hlavíc i robotický tank
- Na tradičnej vojenskej prehliadke bolo tento rok menej zbraní i vojakov
- Prelet lietadiel sa zrušil, čo vyvoláva špekulácie
- Tieto zbrane Rusi ukázali
- Na tradičnej vojenskej prehliadke bolo tento rok menej zbraní i vojakov
- Prelet lietadiel sa zrušil, čo vyvoláva špekulácie
- Tieto zbrane Rusi ukázali
Deviaty máj je v Rusku obľúbeným sviatkom. Každý má v rodine príbuzného, ktorý zahynul vo Veľkej vlasteneckej vojne, ako Rusi označujú Východný front počas druhej svetovej vojny. Rusi priniesli mnohé obete a na Východnom fronte zahynulo až 26 miliónov obyvateľov Ruska, z toho 17 miliónov civilistov.
Jazvy, ktoré vojna zanechala na ruskom národe, teraz využíva ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vo svojom prejave na Červenom námestí tvrdil, že Rusi znova bojujú proti nacistom na Ukrajine. Západ obvinil z organizovania útoku na Rusko, čím ospravedlnil inváziu na Ukrajinu.
Menej bolo vojakov i techniky
Ruská prehliadka napriek tomu bola chudobnejšia ako iné roky. V publiku sa neobjavili významní hostia zahraničia ako napríklad v roku 1995, keď do Moskvy dorazil vtedajší prezident USA Bill Clinton, alebo v roku 2005, keď priamo s Putinom sedel vtedajší prezident George Bush mladší.
Okrem chýbajúcich hostí zo zahraničia bol cítiteľný pokles vojakov či vojenskej techniky. New York Times uvádza, že vojakov bolo 11-tisíc, čo je o tisícku menej ako minulý rok, keď ich bolo 12-tisíc.
Nicholas Drummond, analytik obranného priemyslu špecializujúci sa na pozemné vojny, opísal pre CNN tohtoročnú prehliadku Dňa víťazstva v Moskve ako „veľmi zdržanlivú“ záležitosť.
„Ale bola v tom disciplína a precíznosť, ktorá minule absentovala. Na mnohých tvárach výraz oceľového odhodlania. Naznačuje, že Putin skôr upevnil svoju mocenskú základňu, než by sa nechal oslabiť nedávnymi udalosťami,“ uviedol Drummond.
Na prehliadke bolo približne 131 vozidiel a 25 zbraňových systémov. Forbes vypočítal, že ide o 35 % škrt oproti minulému roku. Vtedy bolo na prehliadke 198 vozidiel z 35 samostatných systémov.
Nechýbali tanky T-72, T-14, hlavný tank ruskej armády T-90, najnovší tank T-14 Armata alebo historické tanky. Obrnené vozidlá K-17, Tigr-M, BTR-82AT, TR-82A 8×8 APC. Teréne vozidlá KAMAZ-53949 Typhoon-K alebo K-4386 Typhoon.
Ďalej diváci mohli vidieť protiletecké systémy 9K37 Buk, TOR-M2, S-400, samohybné húfnice 2S19 Msta.
Iskander aj balistická raketa, ktorá unesie 10 jadrových hlavíc
Najväčšiu pozornosť si vyslúžili najviac smrteľné zbrane ako raketomet Tornado-G, raketový systém krátkeho doletu Iskander-M či medzikontinentálna balistická strela Yars RS-24, uvádza Army Recognition.
Raketomet Tornado-G je plne automatizovaný. Ide o modernejšiu verziu raketometného systému 122 mm BM-21. Prevádzková posádka sa zredukovala na troch mužov v porovnaní so šesťčlennou posádkou predchádzajúcej verzie. Jeho navigáciu zabezpečuje satelit.
Iskander-M je pomerne známa ruská zbraň, ktorá bola nasadená na inváziu na Ukrajine. Ide o raketový systém krátkeho doletu vyvinutý a vyrobený v Rusku. Systém je pomerne nový a nahradil systém Oka SS-23 SPIDER. Iskander-M má dostrel 400 kilometrov, pričom je schopný niesť aj jadrové hlavice.
Medzikontinentálna balistická raketa (ICBM) Yars RS-24 je najsmrteľnejšou zbraňou tohtoročnej prehliadky. Očakáva sa, že RS-24 bude mať minimálny dosah 2 000 kilometrov a maximálny dosah 10 500 kilometrov.
Raketa RS-24 môže byť vyzbrojená až 10 jadrovými hlavicami, za pár minút by mohli zasiahnuť New York či Londýn. Eurasian Times ju preto nazval „príšerou – raketou“.
Zaujalo aj robotické vozidlo Uran-9, ktoré zatiaľ na Ukrajine nebolo nasadené. V ostrom boji ale nasadené a testované bolo, išlo o Sýriu. Vozidlo je špeciálne navrhnuté na poskytovanie kombinovaných bojových, prieskumných a protiteroristických funkcií s diaľkovým prieskumom a palebnou podporou.
Na vozidle je namontovaný 30 mm automatický kanón, guľomet Kalašnikov, protitankové strely a doplniť sa môže aj raketami vzduch-zem. V Sýrii ale čelil mnohým problémom.
Sú to zbrane smrti spojené s konkrétnymi úmrtiami, uvádza ruská novinárka
Okrem vozidiel malo vystúpiť aj 77 lietadiel a vrtuľníkov. Lietadlá mali vystúpiť vo formácii Z, čo je symbolom ruskej operácie. Mal byť medzi nimi aj takzvané lietadlo Súdneho dňa (Doomsday plane). Lietadlo sa má v prípade jadrovej vojny premeniť na centrum pre riadenie krajiny.
Agentúra Reuters špekulovala, že práve toto lietadlo na prehliadke malo vyslať symbolický odkaz, varovanie a zastrašiť Západ, že Kremeľ rozmýšľa nad jadrovou vojnou.
Vzdušnú časť ale zrušili pre „zlé poveternostné podmienky“. New York Times uvádza, že počasie v Moskve bolo slnečné. Taktiež došlo aj k zrušeniu iných častiach od Jekaterinburgu na Urale po Kaliningrad v Pobaltí, čo vyvoláva ešte väčšiu vlnu špekulácií.
„V celej krajine nemôžu byť hurikány,“ povedal pre New York Times Jurij Fjodorov, ruský vojenský analytik, a dodal, že zlé počasie „nevyzerá vierohodne“ ako vysvetlenie.
Naznačil, že Moskva mohla stiahnuť túto časť, aby nezhoršovala jadrové napätie alebo sa naopak bála sabotáže.
Anna Mongaytová, ruská nezávislá novinárka žijúca v exile v Gruzínsku, kritizovala prehliadku a uviedla, že ide o zbrane, ktoré teraz naozaj zabíjajú ľudí.
„Predtým to bola prehliadka vojensko-technického vybavenia, ktorú sme videli raz za rok,“ povedala novinárka. „Teraz ich vidíme ako zbrane smrti a existujú konkrétne úmrtia, skutočné mŕtvoly. Je nemožné zostať ľahostajným. Nechápem, ako tam ľudia môžu stáť a tlieskať.“
Zdroje: New York Times , CNN, Forbes, Army Recognition, Eurasian Times, Reuters