Putin nabáda Lukašenka, aby na nás zaútočil, upozorňuje Ukrajina. Rusko stratilo cvičenia v Kirgizsku
- Putin a Lukašenko sú známi spojenci
- Ukrajina varuje, že Rusi chcú od Bielorusov pomoc
- Zároveň odmieta svoje plány na útok na Minsk
- Kirgizsko zrušilo ruské cvičenia
- Putin a Lukašenko sú známi spojenci
- Ukrajina varuje, že Rusi chcú od Bielorusov pomoc
- Zároveň odmieta svoje plány na útok na Minsk
- Kirgizsko zrušilo ruské cvičenia
Ruský vodca Vladimir Putin nabáda bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby sa otvorene zapojil do vojny proti Ukrajine. Na Telegrame o tom informovalo hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany (GUR).
„Vidíme opatrenia, ktoré prijíma Ruská federácia, aby prinútila vedenie Bieloruska vstúpiť do otvorenej vojny. Neustále sa konajú stretnutia medzi Putinom a Lukašenkom, kde sa diskutuje o tejto téme a Putin sa snaží presvedčiť Lukašenka, aby učinil toto rozhodnutie,“ povedal predstaviteľ ukrajinských spravodajských služieb Vadym Skibickyj.
Podľa neho sa momentálne nachádza v blízkosti ukrajinských hraníc šesť bieloruských práporov a bude závisieť od vývoja udalostí na fronte, ako dlho táto situácia potrvá. Minsk v sobotu odovzdal ukrajinskému veľvyslancovi v Bielorusku diplomatickú nótu, v ktorej bolo uvedené, že Ukrajine údajne plánuje zaútočiť na územie Bieloruska.
Tvrdenia vlády Bieloruska, že Ukrajina ho plánuje napadnúť, sú nezmysel
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie odmietajúce tvrdenia, že Kyjev plánuje útok na Bielorusko. Na tvrdenia rázne reagovala aj veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková. V nedeľu o tom informoval portál britskej televízie Sky News.
Bieloruský autoritársky prezident Alexandr Lukašenko v posledných mesiacoch verejne podporoval inváziu Ruska na Ukrajinu.
Bielorusko sa finančne a politicky spolieha na Rusko – Putinova podpora Lukašenkovi pomohla zvládnuť medzinárodnú reakciu na to, že tvrdo zasahoval na protivládnych protestoch v roku 2020.
Rusko pred februárovým vpádom na Ukrajinu rozmiestnilo v Bielorusku tisíce vojakov pod zámienkou spoločných vojenských cvičení, potom vojakov poslalo cez hranicu na ukrajinské územie, kde začali útočnú vojnu.
Rezort ukrajinskej diplomacie uviedol, že ukrajinský veľvyslanec v bieloruskom hlavnom meste Minsk bol predvolaný na bieloruské ministerstvo zahraničných vecí a tam mu odovzdali diplomatickú nótu.
„V nóte bieloruská strana tvrdila, že Ukrajina údajne plánuje útok na území Bieloruska. Táto informácia sa nezhoduje s realitou. Dôrazne odmietame ďalšie podozrenia bieloruského režimu. Nevylučujeme, že odovzdanie diplomatickej nóty môže byť súčasťou plánu provokácií Ruskej federácie, aby mohla potom obviňovať Ukrajinu. Vyzývame bieloruských občanov, aby provokáciám nepodľahli,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo.
„Ukrajina nikdy nenarušuje cudzie územia. Prísne dodržiavame základné normy a zásady medzinárodného práva a Chartu OSN. Bieloruské úrady by sa mali prestať riadiť chúťkami Kremľa a okamžite prestať podporovať Rusko v jeho agresii proti Ukrajine,“ reagovalo ďalej ministerstvo v Kyjeve.
Brinková, ktorá predtým pôsobila ako veľvyslankyňa USA na Slovensku, na Twitteri napísala: „Jasne si povedzme, kto na koho útočí – Rusko porušilo suverenitu Ukrajiny a podniká tam útoky, ktoré zabíjajú mužov, ženy a deti, keď spia, a Bielorusko dovoľuje, aby jeho územie bolo využívané na podporu ruskej invázie na Ukrajinu.“
Kirgizsko ruší ruské vojnové cvičenia
Kirgizsko v nedeľu jednostranne zrušilo spoločné vojenské cvičenia šiestich krajín, ktoré tvoria Ruskom vedenú Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Udialo sa tak necelý deň predtým, ako sa cvičenia mali začať na kirgizskom území.
Kirgizské ministerstvo obrany nešpecifikovalo dôvod zrušenia veliteľských a štábnych cvičení, ktoré sa mali konať od pondelka do piatka v hornatých oblastiach na východe Kirgizska. Zúčastniť sa na nich mal armádny personál z Ruska, Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu. Pozvaní boli i pozorovatelia z ďalších piatich štátov vrátane Srbska, Sýrie a Uzbekistanu.
Krok Biškeku je najnovším náznakom toho, že v rámci aliancie, ktorá vznikla začiatkom 90. rokov minulého storočia po rozpade Sovietskeho zväzu, môže „kypieť“ napätie.
Minulý mesiac Arménsko vynechalo dvojtýždňové cvičenie v Kazachstane po tom, čo kritizovalo alianciu za to, že sa otvorene nepostavila na jeho stranu po vypuknutí septembrových bojov na hraniciach s nečlenských Azerbajdžanom. Táto aliancia sa taktiež nečinne prizerala vlaňajšiemu hraničnému sporu medzi Kirgizskom a Tadžikistanom.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TASR