„Jadrový vetrík“ sa môže otočiť na Západ, varuje Putin. Oznámil čiastočnú mobilizáciu
- Vladimir Putin vyhlásil v krajine čiastočnú mobilizáciu
- Koná vraj v záujme ochrany vlasti
- Západu pohrozil aj jadrovým arzenálom
- Vladimir Putin vyhlásil v krajine čiastočnú mobilizáciu
- Koná vraj v záujme ochrany vlasti
- Západu pohrozil aj jadrovým arzenálom
Rusko stráca v dôsledku rozsiahlej ukrajinskej protiofenzívy mnohé územia, ktoré boli od začiatku invázie okupované ich armádou. Vo svetle týchto udalostí sa vo zvyšku sveta začalo rozprávať aj o možnom vyhlásení mobilizácie v Rusku. Podozrenia dnes potvrdil ruský prezident.
Mobilizácia
Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin v krajine vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Informuje o tom spravodajský portál Meduza, odvolávajúc sa na slová prezidenta z vyjadrenia na televíznej stanici REN. „V záujme ochrany našej vlasti a celistvosti považujem za potrebné podporiť čiastočnú mobilizáciu,“ vyjadril sa šéf Kremľa.
Rusko už pojem „mobilizácia“ zakomponovalo aj do svojho trestného zákona. Ako ďalej uvádza agentúra Reuters, mobilizácia bola často skloňovaným pojmom už na včerajšom zasadaní ruskej dumy. Okrem uvedenia do trestného zákona sa zvýšili aj tresty pre vojakov, ktorí dezertujú či poškodia vojenské materiály, a to aj v prípade mobilizácie.
Putin však vo svojej dopredu nahratej správe vyslovil aj opätovné varovania ohľadom využitia jadrových zbraní. Ako ďalej informuje spravodajský web Jerusalem Post, ruský prezident sa domnieva, že Západ Rusko „vydiera“.
Ukrajinskú vládu ďalej nazval „neonacistickým režimom“, ktorý v spolupráci so západnými krajinami „prekročil všetky možné hranice“.
„Tí, ktorí sa nám snažia vyhrážať sa jadrovými zbraňami, by mali vedieť, že vietor sa môže obrátiť aj na ich smer,“ uviedol Putin. Dodal, že Rusko je pripravené využiť „všetky dostupné prostriedky“.
Státisíce vojakov
Samotný pojem „čiastočná mobilizácia“ znamená, že Rusko povolá len mužov, ktorí sa už nachádzajú v rezervných zložkách ruskej armády, a teda tzv. „záložníkov“. Taktiež môžu byť povolaní muži, ktorí už majú predošlé bojové skúsenosti.
Prezident Putin taktiež dodal, že militanti v okupovaných územiach Luhansk a Doneck, ktoré Rusko vyhlásilo za nezávislé republiky, budú tiež považovaní za vojakov ruskej armády, uvádza Jerusalem Post.
K mobilizácii sa vyjadril aj minister obrany Sergej Šojgu, ktorý uviedol, že Rusko má v súčasnosti v rámci čiastočnej mobilizácie k dispozícii okolo 300 000 vojakov. V prípade všeobecnej mobilizácie by však mohol Putin získať až 25 miliónov vojakov, myslí si Šojgu.
Šojgu ďalej vyhlásil, že „Rusko ani tak nebojuje proti Ukrajine, ale skôr proti celému Západu“. „Celé NATO bojuje na Ukrajine proti Ruskej federácii,“ dodal minister.
Nezmyselné referendá
Vo svojom televíznom vyjadrení Putin taktiež dodal, že „Rusko plne podporí rozhodnutia obyvateľov zo Záporožskej, Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti“. Prezident tým mal na mysli už dlhšiu dobu avizované referendá o pripojení týchto oblastí k Ruskej federácii.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však spochybnil význam týchto oznámení o organizovaní referend v oblastiach Ukrajiny, ktoré ovládajú Moskvou podporovaní separatisti alebo sú okupované ruskými inváznymi vojskami, uvádza TASR.
Referendá o pričlenení sa k Rusku – v termíne od 23. do 27. septembra – ohlásili v utorok (20.9.) predstavitelia proruských separatistických „republík“ na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej, ako aj Moskvou dosadení činitelia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.
„Našu pozíciu nezmení žiaden hukot ani oznámenia. Bránime Ukrajinu, oslobodzujeme našu krajinu a hlavne neprejavujeme nijakú slabosť,“ uviedol Zelenskyj v utorok večer v pravidelnom večernom videopríhovore k národu.
Utorkové „mimoriadne správy“ o pripravovaných pseudoreferendách podľa neho neprinášajú nič nové a Moskva a jej spojenci s nimi neprišli po prvý raz.
Severoatlantická aliancia a Spojené štáty taktiež v utorok odsúdili proruskými úradmi plánované referendá o anexii častí Ukrajiny ako „fiktívne“ a vyhlásili, že ich výsledky neuznajú. V rovnakom zmysle sa vyjadrili aj Európska únia, Nemecko, Francúzsko a mnohé ďalšie západné krajiny.
Mobilizácia je znak slabosti Moskvy
Čiastočná mobilizácia v Rusku, nariadená ruským prezidentom Vladimirom Putinom, je znakom slabosti Moskvy. V stredu to v príspevku na sociálnej sieti Twitter uviedla americká veľvyslankyňa na Ukrajine Bridget Brinková. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
„Falošné referendá a mobilizácia sú znakmi slabosti a zlyhania Ruska. Spojené štáty nikdy neuznajú nárok Ruska na údajne anektované ukrajinské územie a budeme naďalej stáť pri Ukrajine – a to tak dlho, ako to bude potrebné,“ napísala Brinková.
Mobilizácia v Rusku bola predvídateľným krokom, ktorý sa stane mimoriadne nepopulárnym, a len zdôrazňuje, že vojna na Ukrajine neprebieha podľa plánu Moskvy. Pre tlačovú agentúru Reuters to v stredu povedal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.
Podoľak v SMS správe pre Reuters napísal, že ruský prezident Vladimir Putin sa snaží presunúť vinu za začatie „nevyprovokovanej vojny“ a za následnú zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu ľudí v Rusku na Západ. Poradca prezidenta takto reagoval na televízny prejav Putina k národu, v ktorom ruský líder v stredu ráno oznámil čiastočnú mobilizáciu v Rusku.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Meduza.io, Reuters, Jerusalem Post, TASR