Putin označil sovietsku okupáciu Československa v 1968 za chybu
- Putin hovoril o okupácii Československa a Maďarska po druhej svetovej vojne
- Uviedol, že vtedajší režim v ZSSR urobil chybu
- Nemal podľa neho zasahovať do cudzích záujmov
- Putin hovoril o okupácii Československa a Maďarska po druhej svetovej vojne
- Uviedol, že vtedajší režim v ZSSR urobil chybu
- Nemal podľa neho zasahovať do cudzích záujmov
V noci z 20. na 21. augusta pred 55 rokmi sa vtedajšie Československo zobudilo ako okupovaný štát. Na uliciach Bratislavy, Prahy a ďalších miest sa začali objavovať obrnené vozidlá Varšavskej zmluvy.
Tanky a iná mašinéria narušili vzhľad mestských uličiek, no zároveň aj stroje boli poškvrnené. Vzniká ikonická fotografia nápisu „Rusi domov“ na sovietskych tankoch v centre nášho hlavného mesta. Ale aj ďalšie.
Súčasný prezident Ruska Vladimir Putin, ktorý pred vyše rokom a pol spustil inváziu na svojho suverénneho a zvrchovaného suseda, sa po vyše päť a pol desaťročiach od ilegálneho vstupu Sovietov na naše územie rozhodol prehovoriť. Podľa neho šlo o chybu režimu. Rovnako tak označil aj rozhodnutie poslať tanky do Maďarska ešte 12 rokov predtým.
„Bola to chyba,“ odpovedal na otázku, ako vníma Rusko ako koloniálnu mocnosť v dôsledku rozhodnutia Moskvy poslať tanky do Budapešti v roku 1956 a do Prahy v roku 1968.
Prečo si to myslí?
„Nie je správne robiť v zahraničnej politike čokoľvek, čo poškodzuje záujmy iných národov,“ rečnil Putin, ktorý v roku 2022 vyslal na Ukrajinu desaťtisíce vojakov. Spustil tým najväčšiu pozemnú vojnu v Európe od druhej svetovej vojny.
Šéf Kremľa sa taktiež nechal počuť, že Spojené štáty v súčasnosti robia rovnaké chyby ako Sovietsky zväz. Uviedol, že Washington vo svete nemá „žiadnych priateľov, iba záujmy“, citovala ho agentúra Reuters.
V roku 1956 sa uskutočnilo maďarské povstanie, ktoré však sovietske tanky rozdrvili. V bojoch vtedy padlo najmenej 2 600 Maďarov a 600 sovietskych vojakov, pripomína agentúra.
Takzvaná „Pražská jar“ v roku 1968 sa zas skončila vpádom vojsk Varšavskej zmluvy pod vedením Sovietskeho zväzu do Československej socialistickej republiky. Podľa českých historikov zahynulo v dôsledku tohto konania približne 137 Čechov a Slovákov.
Putin a Kim
V rovnaký deň, ako Putin predniesol tento prejav, vstúpil na územie Ruska vlak so svereokórejským vodcom Kim Čong-unom, píše agentúra TASR. Potvrdila to dnes (12. 9.) aj ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti.
Vlak prešiel hranice v oblasti Prímorského kraja hraničiaceho so Severnou Kóreou na ruskom Ďalekom východe, spresnila agentúra. Ruské médiá uverejnili tiež fotografie súkromného obrneného vlaku severokórejského vodcu s tmavozelenými vozňami, ktorý po trati ťahala lokomotíva ruských železníc.
Severokórejské štátne médiá už predtým uviedli, že Kim sa vydal na cestu vlakom do Ruska už v nedeľu popoludní miestneho času. Agentúra Jonhap uvádza, že cesta vlakom do mesta Vladivostok na ruskom Ďalekom východe mu trvala viac než 20 hodín.
Ide zároveň o prvú Kimovu návštevu Ruska za uplynulé štyri roky a jeho prvú cestu do zahraničia od vypuknutia pandémie COVID-19.
Experti sa domnievajú, že stretnutie medzi severokórejským lídrom a Putinom vo Vladivostoku sa bude sústreďovať na dohodu o zbraniach, pričom Putin údajne žiada Severnú Kóreu o zbrane do vojny, ktorú Moskva vedie proti Ukrajine, pripomína AFP.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, TASR