Putin poškuľuje po „jazere NATO“. Experti tvrdia, že túži ponížiť Alianciu, Švédsko sa už pripravuje na vojnu
- Rusko chce zrejme zmeniť námorné hranice v Baltskom mori vo svoj prospech
- Podľa expertov ide o ďalšiu provokáciu Ruska, ktorá by ohrozila povesť NATO
- Rusko chce zrejme zmeniť námorné hranice v Baltskom mori vo svoj prospech
- Podľa expertov ide o ďalšiu provokáciu Ruska, ktorá by ohrozila povesť NATO
Návrh ruského ministerstva obrany, ktorým si nárokovali na územie Baltského mora, známeho ako „jazero NATO“, pobúrilo okolité krajiny.
Rádio Sloboda (RFE/RL) v stredu oznámilo, že podľa návrhu uznesenia ruskej vlády, ktoré pripravilo ministerstvo obrany, má Rusko v pláne vyhlásiť časť vodnej plochy vo východnej časti Fínskeho zálivu a pri mestách Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradskej oblasti za svoje vnútorné morské vody.
Ruská vláda podľa návrhu plánovala na hraniciach s Fínskom upraviť súradnice v oblasti niekoľkých ostrovov a pri ústi rieky Narva. Na hranici s Litvou chcela preskúmať oblasť Kurskej kosy, Mysu Taran, mysu južne od Mysu Taran a Baltskej kosy.
Rusi medzitým stiahli návrh z vládneho portálu, na ktorom ho zverejnili, a tvrdia, že námorné hranice neplánujú meniť.
Švédsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko sa k ruským tvrdeniam stavajú podozrievavo a uvádzajú, že návrh len potvrdzuje Putinove úmysly. Ruský prezident podľa predstaviteľov Pobaltských krajín aj expertov túži po návrate Sovietskeho zväzu a jeho územia. Pričom v minulosti práve Pobaltské štáty boli pripojené k Sovietskemu zväzu násilím.
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis komentoval plány Ruska ako eskaláciu voči Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii.
V príspevku na sociálnej sieti X Landsbergis nazval tieto návrhy ďalšou ruskou hybridnou operáciou, ktorej cieľom je šíriť strach, neistotu a pochybnosti o zámeroch Ruska v Baltskom mori. Dodal, že ide o zjavný krok eskalácie voči NATO a EÚ, ktorý si vyžaduje primeranú reakciu.
Plány Ruska ukazujú, že sa pripravuje na vojnu s NATO, tvrdí Porošenko
Experti hovoria, že Rusko pripravilo tento návrh, pretože môže. Kremeľ veľmi dobre vie, že Západ sa obáva zákroku voči ich činom a nepodnikne žiadne kroky z dôvodu obáv z eskalácie. Navyše povesť NATO by týmto krokom veľmi utrpela.
„Zámer Ruska jednostranne prehodnotiť námorné hranice v Baltskom mori má za cieľ: šíriť úzkosť, vyvíjať tlak na Západ a zároveň otestovať reakciu Západu,“ uviedol analytik Linas Kojala, ktorý pôsobí v Centre východoeurópskych štúdií.
Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko zas varoval, že ide o zjavnú provokáciu s cieľom poškodiť bezpečnosť a povesť Aliancie pred samitom NATO vo Washingtone.
„Tieto expanzívne plány Kremľa dokazujú prebiehajúce prípravy na ozbrojený konflikt s NATO. Samotný fakt, že sa Moskva odvážila vypracovať takéto plány, ukazuje, že všetky doterajšie kroky na odrazenie agresora neboli dostatočné,“ uviedol Porošenko.
Bývalý prezident uvádza, že jedinou možnosťou, ako zabrániť takýmto provokáciám či budúcej vojne, je zabezpečiť porážku Ruska na Ukrajine.
Porošenko ale nie je jediný, kto hovorí o vojne NATO a Ruska. Aktívne sa na ňu pripravujú aj Švédi, ktorí si myslia, že Rusko by sa pokúsilo ovládnuť aj ostrov Gothland. Uviedol to šéf švédskej armády generál Micael Bydén v rozhovore pre nemecké médium RND.
Generál uviedol, že ten, kto ovláda švédsky ostrov Gothland, ten ovláda prístup k celému Baltskému moru. Práve to je dôvod, prečo je pre Rusov toto územie zaujímavé.
„Boli časy, keď sme znížili našu vojenskú prítomnosť na Gotlande natoľko, že sme tam mali len dobrovoľnícku jednotku Domobrany. Tieto pokojné časy sa skončili,“ uviedol Bydén. Šéf švédskej armády uviedol, že vojna na Ukrajine zmenila situáciu v Európe a Gotland sa znova vyzbrojuje.
Baltské more sa nesmie stať Putinovým ihriskom, tvrdí generál
Švédi na ostrov umiestňujú trvalé jednotky a v prípade ohrozenia by sa vojenská prítomnosť vojakov výrazne navýšila.
„Momentálne bránime Gotland a v prípade potreby môžeme ostrov využiť aj na útočné operácie. Máme veľký záujem udržiavať námornú cestu otvorenú a kontrolovať, čo sa deje nad a pod hladinou vody,“ vysvetlil generál.
Bydén uviedol, že z ostrova Švédi pomáhajú zabezpečiť ochranu aj iným členským štátom NATO.
„Ale ak Putin napadne Gotland, môže ohroziť krajiny NATO z mora. To by bol koniec mieru a stability v severských a pobaltských regiónoch,“ vysvetlil.
Generál uviedol, že ruský prezident poškuľuje po Gotlande, lebo si taktiež uvedomuje jeho dôležitosť.
„Ak Rusko prevezme kontrolu a utesní Baltské more, malo by to obrovský vplyv na naše životy – vo Švédsku a všetkých ostatných krajinách hraničiacich s Baltským morom. To nemôžeme dovoliť. Baltské more sa nesmie stať Putinovým ihriskom, kde terorizuje členov NATO,“ dodal generál.
Varoval, že okrem útoku by sme sa mali obávať aj ruskej flotily duchov. Tá pozostáva zo starých lodí často bez poistení, ktoré sa plavia pod cudzou vlajkou. Rusko, ale aj Irán ich používajú na prepravu sankcionovaných tovarov. Bydén uvádza, že ich Kremeľ môže použiť aj na špionáž a odpočúvanie komunikácie NATO.
Šéf švédskej armády nevylúčil ani sabotáž v podobe potopenia starej lode, ktorá spôsobí ekologickú katastrofu, pričom naaranžovaná bude ako nehoda.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Rádio sloboda , RND, X/Linas Kojala, X/Petro Porošenko