Putin poslal novoročné prianie len dvom západným lídrom. Ficovi a Orbánovi
- Putin prekvapil diplomatickou selekciou pri zasielaní novoročných prianí
- Z celého západného sveta si vybral len dvoch lídrov
- Putin prekvapil diplomatickou selekciou pri zasielaní novoročných prianí
- Z celého západného sveta si vybral len dvoch lídrov
Ruský prezident Vladimir Putin zaslal novoročné priania len dvom súčasným západným lídrom – maďarskému predsedovi vlády Viktorovi Orbánovi a slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). Nemecká agentúra DPA napísala, že Putin poslal novoročné pozdravy západným spojencom.
Medzi adresátmi sa ocitol aj bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. Hoci Fico nebol na oficiálnom zozname štátnikov zo Západu, ktorí dostali telegram, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Putin Ficovi poslal pozdrav.
Novoročné pozdravy od Putina
V roku 2023 Putin nezaslal novoročné pozdravy žiadnym európskym lídrom. Podobne ani rok predtým, v roku 2022. Kremeľ vtedy oznámil, že lídri Francúzska, Nemecka a USA ich neobdržia. „Prezident im nepogratuluje z dôvodu nepriateľských krokov, ktoré neustále podnikajú,“ argumentoval v minulosti rozhodnutie hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Naopak, pozdravy smerovali do krajín, ktoré majú blízke vzťahy s Kremľom, ako sú Turecko, Sýria, Venezuela či Čína. V roku 2022 sa medzi adresátov zaradilo aj Maďarsko. Ešte v roku 2018 však Putin poslal vianočné a novoročné pozdravy americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, v ktorých zdôraznil význam rusko-amerických vzťahov ako kľúčového faktora pre strategickú stabilitu a medzinárodnú bezpečnosť. Putin vtedy vyjadril pripravenosť viesť dialóg so Spojenými štátmi na široké spektrum tém. Pozdravy adresoval aj bývalému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi.
Slovensko a Maďarsko nie sú „rusofóbne“ krajiny
Agentúra DPA informuje, že Slovensko a Maďarsko sú v očiach Moskvy krajiny, ktoré sa dištancujú od „rusofóbnej“ politiky. Tento postoj potvrdzuje aj skutočnosť, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu navštívili Moskvu len traja západní predstavitelia – medzi nimi práve Orbán a Fico, spolu s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom, ktorý tam zavítal krátko po ruskej agresii na Ukrajinu vo februári 2022.
Zároveň slovenskí vládni predstavitelia počas uplynulých dní eskalovali napätie medzi Slovenskom a Ukrajinou. Ako sme ťa už informovali, minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v nedeľu (29.12.) v relácii V politike na TA3 vyjadril svoj názor na budúcnosť Ukrajiny a jej územnú celistvosť. Podľa jeho slov bude musieť Kyjev pristúpiť k územným ústupkom.
„Je pravdepodobné, že si Ukrajina neuvedomuje, že sa nikdy nepresťahuje medzi Nemecko a Švajčiarsko, ale vždy bude mať najväčšiu hranicu s Ruskou federáciou. To, kto je agresor, je tu nepochybné, pretože Rusko prekročilo všetky pravidlá a porušilo medzinárodné právo, ale treba vnímať aj to, čo sa deje aj v iných priestoroch a či máme rovnaký meter aj na ostatné spory,“ povedal.
Fico a vyhrážky Ukrajine
Napätie eskaluje aj premiér, ktorý sa na sociálnych sieťach vyjadril, že ak Ukrajina od nového roka preruší tok plynu na Slovensko, môže prísť o dodávky elektrickej energie zo slovenskej strany. „Zastavením tranzitu plynu spôsobí prezident Zelenskyj EÚ vrátane SR miliardové škody a dôjde k ďalšiemu zníženiu konkurencieschopnosti EÚ. Zdá sa, že veľkým v EÚ to nevadí. Hlavne, že v mene nereálneho cieľa oslabiť Rusko sa budú ďalej navzájom kynožiť Slovania,“ vyjadril sa.
Kyjev sa v nedeľu (29.12.) obrátil na európske inštitúcie po vyjadreniach Fica. Napísal to web RBK-Ukrajina s odvolaním sa na ministra energetiky Hermana Haluščenka, podľa ktorého by krajiny Európskej únie mali dodržiavať existujúce pravidlá. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval na Ficove vyhrážky obvinením, že slovenský premiér na pokyn Putina otvára druhý energetický front proti Ukrajine.
Neskôr sa Poľsko vyjadrilo, že je pripravené pomôcť v prípade, ak Slovensko zastaví dodávky elektrickej energie na Ukrajinu. Agentúre Bloomberg to povedal nemenovaný predstaviteľ. Ak sa naplnia slová Fica, Poľsko zintenzívni dodávky elektrickej energie vojnou sužovanej krajine.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: TASR, archív Startitup