Putin si potajomky obrnil svoj tajný palác viac ako viaceré ruské mestá. Obáva sa najmä jednej veci

  • Putinov palác potajomky a potichu dostal obranné systémy
  • Je ich veľké množstvo, no ruský expert v tom zmysel nevidí
Obranný systém, Putinov palác a Putin. Na snímke obranný systém pri paláci na brehu Valdajského jazera a Vladimir Putin
Obranný systém pri Putinovom paláci na brehu Valdajského jazera a Vladimir Putin. Reprofoto: X/Nexta, TASR/AP, Artyom Geodakyan, Canva
  • Putinov palác potajomky a potichu dostal obranné systémy
  • Je ich veľké množstvo, no ruský expert v tom zmysel nevidí

Vyzerá to tak, že ruský prezident Vladimir Putin sa pripravuje na niečo veľké. Zrejme v súvislosti so svojou nevyprovokovanou vojnou na Ukrajine. V blízkosti vladárovho paláca totiž satelitné snímky odhalili nové prírastky do rodiny Putinových osobných obranných systémov.

Informujú o tom viaceré svetové zdroje. Podľa GBN je „skromná“ rezidencia ruského prezidenta na brehu Valdajského jazera v Novogrodskej oblasti silnejšie chránená než viaceré ruské mestá. Deje sa tak počas ukrajinských dronových útokov na ruské územie a po správach, že Kyjev by na tento účel mohol čoskoro začať používať aj rakety dlhého doletu.

CNN informuje, že v blízkosti paláca sa objavili viaceré systémy protivzdušnej obrany Pancir-S1. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že Putin tu trávi čas práve v lete. Ide o veľký vládny dovolenkový rezort v miestnom národnom parku. Samotná rezidencia leží na polostrove medzi dvomi jazerami.

Prístup do celého komplexu obmedzuje 40 hektárov areálu. Ten z troch strán obklopuje voda a od zvyšku parku ho delí plot. Podľa odborníkov sa areál obrnil až v uplynulých mesiacoch, teda počas zvýšenej útočnej aktivity Ukrajiny v Rusku. Ukazuje sa totiž, že jej bezpilotné lietadlá dokážu zasahovať ciele čoraz hlbšie za ruskými hranicami.

Aspoň sedem systémov

Ako podotýka Newsweek, snímky v okolí Putinovho prísne stráženého komplexu potvrdili prítomnosť aspoň siedmich obranných systémov. Inštaláciu protivzdušnej obrany analyzoval a potvrdil aj Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Experti naznačujú, že nasadenie Pancirov má byť súčasťou širšej stratégie na ochranu vysokých cieľov pred ukrajinskými útokmi.

Systémy Pancir slúžia ako obrana krátkeho až stredného dosahu. Zvyčajne sa používajú na zostreľovanie lietadiel, helikoptér, rakiet alebo menších hrozieb, teda dronov. NATO ich prezýva označením SA-22 Greyhound. Podľa dostupných zdrojov dokážu zachytiť ciele vo vzdialenosti 12 až 25 míľ, respektíve 19 až 40 kilometrov.

Satelitné snímky zo 6. mája okrem toho v blízkosti prezidentského paláca naznačujú aj prítomnosť ďalšej vojenskej techniky, ktorú sa však nepodarilo identifikovať.

Najviditeľnejší systém sa nachádza na ostrove približne tri kilometre od Putinovho paláca. Ďalší nájdeme asi 4,5 kilometra odtiaľ, nachádza sa pri neďalekej diaľnici a chráni aj bombový bunker. Asi osem kilometrov od rezidencie nainštalovali Rusi ďalší systém. Ten stojí vedľa letiska, ktoré sa často využíva na civilné aj na súkromné ​​lety. Satelitné snímky tiež ukazujú niekoľko radarových staníc včasného varovania.

Avšak podľa Ruslana Puchova, ktorý v Moskve pôsobí ako šéf Centra pre analýzu stratégií a ako člen civilného poradného výboru ruského ministerstva obrany je to všetko „z hľadiska rozsahu nezmyselné“. Systémy stále umožňujú ukrajinským bezpilotným lietadlám obchádzať ruskú protivzdušnú obranu a zasahovať z nekrytých smerov, citoval ho ISW.

Zdroje: GBN, CNN, Newsweek, X/Nexta

Najnovšie videá

Trendové videá